Cannes Film Festivali’nden öğrendiğimiz 10 şey (Part 1)

Cannes Film Festivali’nden öğrendiğimiz 10 şey (Part 1)

‘Ben Daniel Blake‘ filmiyle İngiliz yönetmen Ken Loach’ın Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi olduğu Cannes Film Festivali’nde 12 gün boyunca yaşananlar hakkında Matthew Anderson görüşlerini açıkladı.

1-Terörizm Fransa’yı gerginleştirdi

Nice Havaalanı’ndaki güvenliğin sıkılığı ve yoğunluğu bir uğursuzluk olacağını ima eder gibiydi. Fransa’nın Kasım’daki saldırının ardından hala yüksek seviyede riskte olması İçişleri Bakanlığı ve festivalin organizatörlerini hiçbir risk almamaya itti. Çanta aramaları ve güvenlik güçlerinin uğraştırmasıyla Cannes çok şükür kendisini olaysız kapadı.

2- Gölge hala Woody Allen üzerinde duruyor

woody allen cannes

Woody Allen’ın uzaklaşmış oğlu Ronan Farrow bir kez daha kızı Dylan tarafından yapılan film yapımcısına  karşı cinsel istismar iddialarını gündeme getirdi. Allen’ın son filmi Café Derneği festivalin açılış töreninde , MC Laurent Lafitte 79 yaşındaki yönetmene ithafen “Avrupa’daki film çekimlerinin çoğu Amerika’da tecavüzden suçlanmazsanız güzeldir” ifalerini kullandı. Bu açıklama gazeteciler arasında sansasyona sebep oldu ancak genel fikir sadece tedbirsiz ve kötü bir hava olmasıydı. Bu tecavüz hakkında komik olmak zordur – bu konuya sonra döneceğiz.
3. Kristen Stewart, Cannes Kraliçesi’ydi 

cannes-2016-kristen-stewart

Geçen Cannes’a eşdeğer görülen Cesar Film Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Aktris Ödülü alan Steward, Cesars Film Ödülleri’nde ilk Amerikalı olarak tarihe geçti. Stewart için oluşan coşkuyla hayranları onu her yerde görmek istedi. Ancak onun kendine güvenen yetişkin performansını hakkında çıkan haberler geride bıraktı. Daha çok onun Twilight filminde sıkça dudak ısırmasından bahsedildi. Bu filmin festivali bölmesi bazı hayranları tarafından yuhalandı. Stewart bu yıl Cannes Festivali Kırmızı Halı’da çevrimiçi ortamda tüm dikkatleri üzerine çekti. Magazin ve moda basınının ilgi odağındaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- Yuhalama iyi sonuç getirir 

Festivalin ilk haftasında alışılmadık bir şekilde birçok film pozitif ve sıcak karşılandı. Daha sonra Personel Shopper geldiğinde bazı eleştirmenler onu moda dünyasında deli ve deha eseri olarak yorumladı ve bazı garip yorumlar dikkat çekti. Bazıları tarafından “romantizmle uyuşturan boş kokteyl” olarak tanımlandı. Bu yeterince kötü değilmiş gibi filmin basın toplantısında rezilliğin seviyesi daha da yükseldi. Sean Penn’in eski kız arkadaşı Charlise Theron ile aynı ekranda asık suratlı  yüzleri yapıştırıldı.

5- Uzun filmler nefes nefese bırakıyor

toni-erdmann

Bazı film gösterimleri sırasında su şişeleri güvenlik görevlilerine teslim edildiği için seyirci süre uzayınca kavruldu. Park Chan-Wook The Handmiaden 145 dakika sürdü. Maren Ade’den Toni Erdmann 162 dakika boyunca koştu.  Sieranavada 173 dakika sürdü. Bu uzun süren filmlerde ağızlar kurudu ve tuvalete gitmek büyük sorun oldu.

 

 

 

Kaynak: BBC

Tüm Yorumlar0
Scroll Top