Banshee Final Bölümü incelemesi (4. Sezon 8. Bölüm)

Banshee  Final Bölümü incelemesi (4. Sezon 8. Bölüm)

Sinema filmi kalitesindeki bölümleriyle 4 sezondur aksiyonun hakkını veren dizilerdendi Banshee. Final bölümü incelemesine başlarken 4. Sezon hakkında genel birkaç şey de söylemem gerek. Diğer sezonlardan farklı olarak Carrie, Hood,  Job, Sugar, Proctor ve yan karakterler bu sezon öfkeden kendilerini kaybettikleri hallerininin yerine öfkeyi planlama halindeydi.

Sezon Brotherhood, Carrie’nin savaşı, Rebecca cinayeti. Pensilvanya’dan Amerika’ya yayılan uyuşturucu ticareti ve seri cinayetler çerçevesinde ilerledi. 3. Sezonun sonunda şerifliği bırakan Hood, eski iş ortağı ve kız arkadaşının ölümünden sonra kendini kaybedip Proctor’a ait bir dağ kulübesinde 1 buçuk yıl inzivaya çekilip kendini kaybettiği dönemde ona destek olan Rebecca’nın katilini aradı bütün sezon. Rebecca’nın öldürüldüğü sırada ondan hamile olması eski kız arkadaşının ölümüne engel olamamasıyla üst üste gelince Hood bunu yaşam amacı haline getirdi. İlk sezonda Banshee’ye Ana’yı bulmaya geldiği zamanki hırsla Rebecca’nın katilini aramaya başladı. Sezonun ortalarına doğru bu katili arama işi satanist tarzda işlenen ritüele bağlı cinayetlerle örtüşmeye başladı.

FBI’ın görevlendirdiği tuhaf kadının yardımı bölüme aksiyon katan anlar arasındaydı. Job’ın geri dönüşüne kadar sezonun kısmen durağan ilerlediğini de söyleyebilirim. Ve 4 sezondur ojeli, bakımlı ve kendine has tarzıyla görmeye alıştığımız Job, kaçırıldığı süre boyunca yaşadığı travmatik olaylarda etkileyiciydi. Carrie’nin Proctorîn peşine düşmesi başta kendi başına uğraşıyormuş ve yetmezmiş gibi görünse de final bölümünde Job’la birlikte kurdukları tuzakla son anda Brock’un da gelmesiyle sanki hiçbir zaman inandığın şeyden vazgeçme mesajı verir gibiydi.

carrie

Proctor’ın işlerini baltaladıktan sonra Carrie, Job ve Brock’ın onu öldürmeden gitmesinin cevabı da final böümünün içindeydi. İşleri büyütmek isteyip kartelle çalışmak için anlaşma yapan Proctor’ın başı zaten derde girecekti.

 

 

 

 

 

Kardeşlikte Calvin yine pislik peşindeydi. Gaza gelip adamlarıyla Proctor’ın evini bastı ama Senatör ortaya çıkıp deyim yerindeyse ayar verince yine bir şey yapamadı. Sonunda resmen intihar etmek için karısının saklandığı yeri bulup kardeşiyle yüzleşti ve kendisini öldürttü. Brock da bu konuda yardımcısına, durumu bildiğini ancak göz yumacağını, Banshee’de düzenin böyle işlediğini söyledi.

rebecca

Final bölümünün en tahmin edilemez sahnesi Rebecca’nın katilinin en başından beri Proctor için yüzlerce kişiyi öldürüp hayatı pahasına patronunu koruyan Burton çıkmasıydı. Aynı anda onlarca kişiyle dövüşse de asla papyonunu çıkarmayan bu tuhaf adam aslında yine ne yaptıysa patronu için yapmıştı. Ama Proctor’un yeğeniyle olan tuhaf ilişkisinde anlamadığı bir şey vardı; affedilmeyecekti. Proctor Burton’u çıplak elleriyle öldürürken enteresan bir ruh halindeydi. Artık ebedi koruyucusu yoktu.

proctor

burton

Rebecca bütün sezon Flashback ve hayalet görüntülerle 4. Sezonda yer aldı. Aksiyon sebebi bir karakterdi zaten kurguyu onun üzerinden ilerletmeleri mantıklıydı.

 

 

 

 

 

Sık sık ilk sezona gönderme yapan final bölümü son bölümlerde hiç yakınlaşmayan Carrie ve Hood için duygusal sahneler getirdi izleyiciye. Sugar’ın jenerikten sonra barı terk etmesiyle biten bölümde bazen önümüze bakmak gerektiği Hood ve Sugar’ın diyaloğuyla anlatıldı. Paraları varken, sebepleri yokken Banshee’den ayrılamamalarını kendilerini birer mahkum gibi görüp, cezalarını çekmek için orada tuttuklarıyla tanımlandı. Her seferinde lanet edip uyandıkları bir güne daha aynı kasabada başlamak başından beri kendilerini cezalandırmak için yaptıkları şeydi.

job

Job’ın kendisini kaçıran adamdan aldığı intikamla geri kazandığı serveti (kendisine hayran olan hackerı siteme Job olarak kaydedip kendi peşindeki herkesi ona yönlendirip banka hesaplarını boşaltmıştı) Sugar’ın onu kurtarmak için harcadığı paraya eşdeğer görerek bırakması ve giderken yine Banshee’ye sövmesi tam da ona göre bir hareketti.

Carrie Banshee’de tadilatını kendi yaptığı bahçeli büyük evinde kalmaya karar verdi. Hood ile vedalaşmaları aslında bunca zaman yakınlaşmamalarının bir şeylerin bittiği anlamına gelmediğini anlattı.

Hood Banshee’den geldiği gibi gitti. Motoruna bindi ve manzaralı yoldan New York’a giderek Job’u takip edeceğini söyledi ama ne yapacak tam oalrak bilinmiyor.

Bu arada bu jeneriğe bayılıyorum.

İlgili Linkler
Dizi İncelemeleri TV
Duygu Omay
Duygu Omay Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top