Cannes Film Festivali’nden öğrendiğimiz 10 şey (Part 2)

Cannes Film Festivali’nden öğrendiğimiz 10 şey (Part 2)

‘Ben Daniel Blake‘ filmiyle İngiliz yönetmen Ken Loach’ın Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi olduğu Cannes Film Festivali’nde 12 gün boyunca yaşananlar hakkında Matthew Anderson görüşlerini açıkladı.

 6- Kırmızı Halı protesto yeri 

julia roberts cannes

Geçen yıl Kırmızı Halı’da bazı kadınlar uygun olmayan ayakkabı giydikleri için çok eleştirilmişti. Julia Roberts Money Monster filminin galasında yalınayak yürüdüğünde bu bir feminist çağrı olarak değerlendirildi. Birkaç gün sonra bunu American Honey’den Sasha Lane izledi. Kristen Stewart’ın yüksek topuklu ayakkabılarından sonra salaş Vans’larını giymesi de çok konuşuldu.

 

 

7- Zayıf olmak berbat ama yardım elinizin altında 

Tüm yatlar ve lüks partiler, sosyal gerçekçilik temalı filmlerin fonunda tuhaf olsa da, Cannes Festivali odak noktasına gözle görülür sayıda fakir ve ezilen insanı aldı. Yarışmada , Ken Loach , Andrea Arnold , Brillante Mendoza ve Dardenne Kardeşler , tüm çağdaş yoksulluğun sert gerçekleri incelendiğinde, -ama aslında eşitsizlik ilgili ne yapılabilir? Stephen Hawking’in Zamanın Kısa Tarihi en çok satan ama en az okunan eseri.

8- Cannes insan eti tadında

neon-demon cannes

Kurt adamlar ve vampirler, yani 5 dakika önce şunlardır: Bu yıl yamyamlarla ilgili. Nicholas Refn’in The Neon Demon, et yiyen moda modelleri örneği gibi. BFG olarak, yamyamlık tonda oldu : Roald Dahl’ın kitabındaki yiyen çocukların çoğu Stephen Spielberg’den adaptasyon ile eskize edilmiştir.

 

 

9. Mizah en olası kaynaklardan gelebilir 

Almanlar asi olarak görülseler de aslında birçok duygu  ve mizahları var. Berlin merkezli yönetmen  Maren Ade komedisi Toni Erdmann, içindeki eleştirilere büyüledi ve tam bu nitelikleri bulunduruyor. Almanlar komik olabilir, ama tecavüzle ilgili bir film bambaşka bir şeydir.  Kadına saldırı yarışmasında iki ciddi resim örneği vardı. Christian Mungiu’nun Graduation’ı  ve  Asgar Fahadi’nin The Salesman’i.

 

10- Juri için ciddiyet sersemliği koz yapıyor 

I Daniel Blake cannes

Festivalde Toni Erdmann’ın arkasında çok toz vardı ancak sonunda o ödülü  aldı. Bu yılın zaferi 2006’dan sonra  ikinci kez ödül alan  Ken Loach oldu. Ben Daniel Blake, kalp krizinden sonra çalışamayacak duruma gelen, bürokrasi sebebiyle yaşam sorunları yaşayan İngiltere’nin kuzeyinde New Castle’da  marangozun hikayesi. Film, mizah sahneleri ve nezaket eylemleriyle onur duyulan övgüler aldı ve birçok insanı ağlattı.

 

Kaynak: BBC

Tüm Yorumlar0
Scroll Top