Türk Dizilerinin Unutulmaz Çiftleri

Türk Dizilerinin Unutulmaz Çiftleri

1974 yılında çekilen, Halit Refik’in yönettiği 6 bölümlük Aşk-ı Memnu dizisi ile birlikte başlayan Türk televizyonu serüveni yelpazesini genişleterek devam ediyor.  Çoğunlukla Balkanlar, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi bölgelere ihraç edilen Türk dizilerimizin içerisinde şüphesiz ki hafızalardan silinmeyen,  sizin için  derlediğimiz 10 çift şöyle:

1-Yurdanur ve Mehmet (Çemberimde Gül Oya)

yurdanur mehmet

1970’lerdeki sağ ve sol olayları ile başlar onların hikayeleri. Yurdanur’, olaylar esnasında en yakın arkadaşını bir kaza kurşunu ile kaybeder. Çıkan kargaşada Yurdanur’a Mehmet’in yardım etmesiyle hikayeleri başlar.

2-Gülbeyaz ve Kadir (Gülbeyaz)

Gülbeyaz ve Kadir

Üç kuşak boyunca birbirine düşman olan iki ailenin çocukları olan bu çiftimizin aşkları da hafızalardan silinmeyenler arasında bulunuyor.

3-Bediş ve Oktay (Çılgın Bediş)

Bediş ve Oktay

Lise çağındaki bir kız olan Bediş’in Oktay’a karşı ilk başlarda platonik, sonrasında karşılıklı olarak beslediği aşkı konu alan bu dizi Bediş ve Oktay’ı Türk dizilerinin 10 unutulmaz çifti arasına sokmayı başardı.

4-Hanım Meriç ve Ali Haydar (İkinci Bahar)

Hanım Meriç ve Ali Haydar

Gaziantepli kebapçı Ali Haydar ve iki çocuklu dul bir kadın olan Hanım’ın aşkı, Hanım’ın Ali Haydar’ın yanında çalışmaya başlaması, her hatırladığımızda gözlerimizi yaşartıyor.

5-Esma ve Selim (Bir İstanbul Masalı)

Esma ve Selim

Arhan ailesinin büyük oğlu Selim ile malikanelerinin hizmetlilerini oluşturan Kozan ailesinin kızları Esma’nın hikayesi de hatırlayan yüzlerde tebessüm bırakıyor.

6-Aliye ve Deniz (Aliye)

Aliye ve Deniz

Kocası tarafından aldatıldığını öğrenince iki çocuğu ile kaçan ancak bir çocuğunu eşinin almasına engel olamayan Aliye’ye dayısı Feyyaz’ın yanına sığındığında tanıştığı Deniz’den başka kimse destek olmayacaktır.

7-Bihter ve Behlül (Aşk-ı Memnu)

Bihter ve Behlül

Kendisinden yaşça küçük olan Adnan Ziyagil ile evlenen Bihter, kocasının yeğeni Behlül’le aralarında oluşan kıvılcıma engel olamaz. Bu ikilinin yaşadıkları yasak aşk Türk dizilerinin 10 unutulmaz çifti arasına girmesine neden oldu.

8-Behzat ve Esra (Behzat Ç.)

Behzat ve Esra

Behzat, cinayet bürosunda görev yapmakta olan bir polistir. Bir olay üzerindeyken yolları kesişen Savcı Esra ile zamanla bir ilişkiye yelken açarlar. Özellikle gençler tarafından çok sevilen bu çift, unutulmazlar arasında.

9-Leyla ve Mecnun (Leyla ile Mecnun)

Leyla ve Mecnun

Aynı günde ve aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek birbirlerine beşik kertmesi yapılır ve isimlerini de efsane aşıklar Leyla ve Mecnun’dan alırlar. 25 yıl sonrasında bu konuyu öğrenen Mecnun ilk başta rahatsız olsa da, Leyla’yı görünce aşık olur ve bu ikilinin de maceraları böyle başlar.

10-Yasemin ve Ahmet (Hatırla Sevgili)

Yasemin ve Ahmet

Siyasi görüş farklılıkları nedeniyle araları açık olan iki eski dost Rıza ve Şevket’in çocukları olan bu ikili aralarındaki çekime karşı koyamazlar. Aşklarının dönemin siyasi koşullarından nasıl etkilendiğini de gördüğümüz bu dizi, bize geçmişimizi unutturmuyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top