Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 5 Yabancı Dizi

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 5 Yabancı Dizi

Ölmeden önce görmeniz gereken yerler, seyretmeniz gereken filmler, okumanız gereken kitaplar, hatta aşık olmanız gereken insanlar kategorilerine bir yenisini daha eklemek istiyoruz; ölmeden önce izlemeniz gereken 5 yabancı dizi kategorisi…

Aslında bu kategoriye girecek çok fazla kült dizi bulunuyor, üstelik bunlar sadece Amerikan dizileri ile de sınırlı değil. Bir de yaş oranı, bu 5 dizinin belirlenmesinde önemli bir kriter oluşturuyor. Mesela bugün yaşı 40’ın üzerinde olanlar için Bruce Willis’li Mavi Ay, Ally Mc Beal, Friends, Grey’s Anatomy’den çok daha farklı bir yapıda olan ER, mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında yer alıyor.

Ancak biz biraz daha günümüze gelmek istiyoruz ve tabii ki Game of Thrones’u apayrı bir yere koyarak, ölmeden önce izlemeniz gereken 5 yabancı dizi sıralamasında ilk sırayı, belki de gelmiş geçmiş en fenomen dizi LOST’a veriyoruz;

1-LOST (2004-2010)

Oceanic Havayolları 815 sefer sayılı uçuşuyla Sidney’den Los Angeles’a giden uçağı ve 324 yolcusunu kim unutabilir ki? Tam 6 sezon süren, ilk iki bölümü Hollywood’daki gelmiş geçmiş en pahalı pilot bölümler olan ve Sineklerin Tanrısı ve Survivor’da esinlenilerek yaratılan Lost, aynı zamanda Apple’ın ITunes üzerinden dizinin yayınlandığının ertesi günü o zamanlar moda olan IPod’lardan izlenebilmesi için özel bir yazılım geliştirdiği ilk dizi olma ünvanını da taşıyor. Üzerine belki binlerce forum sitesi oluşturulan, teoriler üretilen Lost, uçağın bilinmeyen bir yerde bir adaya düşmesiyle kazadan sağ kurtulan biri köpek 71 kişinin hikayesi ile başlıyor. Dr. Jack “Shephard” ın adada gözlerini kırpıştırarak açtığı ilk sahne ise unutulmaz dizi açılışları arasındaki yerini çoktan alıyor. Aslında konuyu herkes biliyor, ama ancak tekrar, tekrar izlenince öğrenilenler; dizide yaratılan metaforlar… Lost’u eğer bugüne kadar izlemediyseniz, hemen izlemeye başlayın, pişman olmayacaksınız…

2-BREAKING BAD (2008-2013)

Sıradan bir kimya öğretmeni olan Walter White, kanser olduğunu ve en fazla iki sene ömrü kaldığını öğrenirse ne yapar? Ailesiyle vedalaşır, seyahate çıkar, sevdiği yemekleri yer dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Ama Walter White bunları yapmıyor, onun yerine ölümü kabul ediyor ve kimya bilgisini kullanarak uyuşturucu ticaretine başlıyor. Toplam 5 sezon süren dizi, Walter White’ın özgürleşme sürecini muhteşem bir dille anlatıyor. Karısı ve engelli çocuğunu bir gelecek bırakabilmek için başladığı basit uyuşturucu satışı, dizi finalinde tahmin edeceğiniz gibi White’ın bir uyuşturucu baronuna dönüşmesi ile sonlanıyor. Breaking Bad’de uyuşturucu ticaretini bir kenara koyarsak, herkesin alacağı dersler olduğuna eminiz.

3- WALKING DEAD

Ekşi sözlükte üzerine tam 757 sayfa yorum yapılmış, aslında bir çizgi romandan uyarlanmış ama metaforlarıyla çoktan fenomen diziler arasında yerini almış olan Walking Dead, polis takibinde yediği bir kurşunla komaya giren ve hastanede tedavi altına alınan şerif yardımcısı Rick Grimes’in, komadan uyandığı gün başlıyor. Hastane boş, hatta bütün kasaba boş, nedeni ise Grimes’in komada kaldığı sürece dünyada yaşanan bir salgından etkilenen insanların artık et yiyen “aylaklar” a dönüşmüş olması. Karısını bulmak üzere yola çıkan Rick Grimes, kendisi gibi salgından etkilenmeyenlerle yeni bir hayata başlıyor. Dizinin 3. sezon prömiyerinin 10.1 milyon izleyici ise rekor kırdığını belirtelim.

4- TRUE DETECTIVE

Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’un 8 bölümlük ilk sezonunda muhteşem bir oyunculuk sergiledikleri True Detective, sezon sonunda biten çarpıcı finaliyle çoktan gönüllere taht kurmuş bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin ikinci sezonu da çekildi, ancak tamamen başka karakterler ve başka bir hikaye ile bundan sonra da sezonların bu şekilde devam edeceği açıklandı. Tam 19 yıl önce, 1995 yılında yaşanan olayların ardından bir türlü yakalanamayan bir seri katilin dosyasının tekrar açılması ile saplantılı bir şekilde katilin peşine düşen dedektifler Rust Cohle ve Martin Hart’ın çevresinde gelişen olayları ekrana getirecek olan True Detective, geri dönüşlerin de çok sık kullanıldığı bir dizi… Eğer bugüne kadar hiç bir yerde izlemediğiniz tipte 2 dedektif izlemek istiyorsanız, True Detective tam size göre bir dizi olacak.

5- VIKINGS

Ölmeden önce izlemeniz gereken 5 yabancı dizi arasında son sırada; Fransa, İngiltere hatta İstanbul’a kadar uzanan fetihleriyle tarihte ayrı bir yeri olan Viking savaşçısı Ragnar Lothbrok ve oğlu Björn’un yaşadıklarını anlatan Vikings, aynı zamanda Vikinglerin bugüne kadar çok bilinmeyen tarihine de ışık tutuyor. Ragnar’ın aslında basit bir çiftçiyken, ihtirasları ve öngörüsü sayesinde kral olup ne kadar ileriye gidebileceğini anlatan dizi, göz rengini denizden, saç renklerini güneşten ve cesaretlerini ise ünlü tanrıları Odin’den alan bu hiç bir şeyden korkmayan ve hiç bir şeye acımayan kuzeyli ırkın maceraları ve yaşamları kesinlikle ilgi çekmeyi başarıyor. Özellikle tarihte Kunduz Floki lakabıyla bilinen ve Ragnar’ın hayallerine ulaşmasında büyük yardımı dokunan büyük İskandinavyalı denizciyi oynayan Gustaf Skarsgard, en az Ragnar Lothbrok’u canlandıran Travis Fimmel kadar dikkat çekiyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top