Belgica ve Rüzgarın Hatıraları Açık Hava Sinemasında!

Belgica ve Rüzgarın Hatıraları Açık Hava Sinemasında!

UNIQ Açık Hava Sahnesi, BAŞKA SİNEMA ve BKM ile dünya filmlerini, festival filmlerini ve Türk sinemasından seçkin filmleri izleyiciyle buluşturuyor. Sıradaki iki film ise ‘Belgica’ ve ‘Rüzgarın Hatıraları’.

23 Haziran /  Belgica

“Kırık Çember” ile En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olan Groeningen, “Belgica” ile sinemaseverleri müziğe ve eğlenceye doyurmaya geliyor. Yirmilerinin sonlarındaki Jo, bir zamanlar sanatla uğraşmış ama başarılı olamamıştır. Tutkusunu, yeni açtığı ve diğer tüm barlardan farklı olmasını istediği Belgica’ya taşır. Öte yandan ağabeyi Frank, şehre uzak bir yerde aldığı çiftliğiyle uğraşırken ikinci çocuğunun dünyaya gelmesini bekler. Ancak Frank, ne yöne evrildiğinden emin olmadığı hayatından mutsuzdur. Jo’nun barına yaptığı küçük bir ziyaret sonrasında iki kardeş Belgica’yı daha büyük, daha modern ve daha eğlenceli bir yer haline getirmeye karar verir. Birkaç hafta içinde şehrin eğlence merkezine dönüşen Belgica’nın ünü, iki kardeşin hayalini kurdukları her şeyin kapılarını açar… Fakat gece hayatının hızı, ikilinin parçalanan hayatlarına bile yetişemeyecek kadar yavaştır…

  • Yönetmen: Felix van Groeningen
  • Oyuncular: Stef Aerts, Tom Vermeir, Hélène Devos, Charlotte Vandermeersch 

26 Haziran / Rüzgarın Hatıraları

Çekimleri İstanbul, Artvin ve Batum’da gerçekleştirilen film; çevirmen ve ressam Aram’ın, İkinci Dünya Savaşı döneminde, siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alıyor. Karadeniz’de Sovyet-Gürcistan sınırındaki bir orman köyünde sıkışıp kalan Aram için bu kaçış, çocukluğuna dair kayıp bir zamanın izlerini aramaya dönüşüyor. Dönemin siyasi ve kültürel atmosferi içinde; aşk, zaman, ölüm, sürgünlük, yurt, sınırlar, özgürlük ve yüzleşme temaları, belleğin geri dönüşü olmayan karanlık koridorlarına açılan kapılar olarak beliriyor Rüzgarın Hatıraları’nda.

  • Yönetmen: Özcan Alper
  • Oyuncular: Onur Saylak, Sofya Khandemirova, Mustafa Uğurlu, Tuba Büyüküstün

Haftada 3 kez çimlerin üzerinde sinema keyfi sunan UNIQ Açık Hava Sahnesi biletlerine Biletix.com’dan ulaşmak mümkün.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top