Hangi Diziye Başlasam Diyenlere 6 Yabancı Dizi Önerisi…

Hangi Diziye Başlasam Diyenlere 6 Yabancı Dizi Önerisi…

Eğer televizyonda yurtdışında çoktan oynamış, ilk sezonu hatta ikinci sezonu bitmiş ve hatta yayından kaldırılmış bir dizinin bir sonraki bölümünü seyretmek için bekleyenlerdenseniz yazıyı burada okumayı bırakıp başka bir konuyla ilgilenebilirsiniz. Yok, ben öyle bölüm bekleme çilesi çekenlerden değilim, dizimi veya dizilerimi internetten izliyorum, ama bir oturuşta üç dört bölüm izlemezsem beni kesmez diyorsanız, bir kaç sezon birikmiş diziler harika alternatifler olabiliyor.

İşte birikmiş sezonlarıyla günlerce ekrana kilitleneceğiniz 6 yabancı dizi:

1-SENSE 8

Ülkemizde de artık internet üzerinden paralı erişilebilen Amerikan Netflix kanalı için çekilen dizinin yaratımcısı ve yapımcısı Wachowski kardeşler… Matrix serisinden yapımcı ve yönetmen olarak tanıdığımız Wachowski kardeşler aynı zamanda V For Vendetta, Bulut Atlası ve son olarak Jupiter Yükseliyor filmlerinin yapımcı ve yönetmenleri olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin ilk sezonu 12 bölüm olarak internette seyredilmeyi bekliyor. 2.sezon için kanaldan yapım onayı da alan dizi,  yeryüzünde, aynı gün, aynı saat, aynı saniyede doğup, ilk nefeslerini aynı anda alan farklı ülkelerde yaşayan, farklı ırklardan 8 kişinin birbirlerinin bedenlerinde, eş zamanlı yer değiştirerek varlıklanabildiklerini düşünün. Ya da düşünmeyin seyredin ve görsel bir şölene hazırlanın. Ama mümkünse tek başınıza seyredin…

2-HOMELAND

8 Emmy ödüllü dizi, ilk 4 sezon ve 5. sezonuyla FOXCRIME ekranlarında yayınlanıyor. Dizideki rolüyle Claire Danes Emmy ve Altın Küre ödülüne layık görüldü. Başarılı oyuncular Mandy Patinkin ve Rupert Friend ise diğer başrollerde yer alıyor. 12 bölümden 5 sezon desek, izle izle bitmez toplam 60 bölüm. Amerikan Show Time kanalı tarafından 5. sezonun ardından 6. sezonu için yapım onayı alan dizi, uzmanlık alanı Ortadoğu olan bipolar CIA ajanı Carrie’ye ve yaşadıklarına odaklanıyor. Diziyi aslında isterseniz 5. sezondan başlayarak da seyredebilirsiniz. İlk 4 sezon Afganistan’da öldüğü sanılan Çavuş Brody’nin ülkeye dönmesi ile ilgili olayları içeriyor. 5. sezonun ilk önce Türkiye’de geçeceği bilgileri basına yansısa da,  son anda fikir değiştirilerek ağırlıklı olarak Almanya ve Avrupa’da çekildi. Dizide 5. sezonda son dönem Fransa ve Belçika’da yaşanan terörü öngören bir senaryo var desek, ilginizi çeker diye düşünüyoruz.

3-JORDSKOTT

İsveç dizileri, aslında noir crime dizilerinin de kralı oluyor.  Jordskott, İsveç Televizyonu tarafından yapımı üstlenilen 60 dakikalık 10 bölümden oluşan bir dizi. Şu an sadece 1. sezonu yayınlandı, ancak mutlaka devam edecek. Jordskott, geleceği bugünden yaşayacağınız bir bilim kurgu hikayesi… Diziyi şu an Fransız-Alman ARTE kanalı ve kanalın Apple uygulaması üzerinden seyredebiliyorsunuz. Gerçekten çok sıkı bir kuzey yapımı olan dizide her şey seneler önce kızı ormanda kaybolan ve bulunamayan bir polis memuru annenin, kavgalı olduğu için yıllardır görmediği babasının ölmesi üzerine büyüdüğü kasabaya dönmesiyle başlıyor. Çok bildik gibi duruyor değil mi? Siz öyle sanın…

4-THE NIGHT MANAGER

Yakın zamanda Panama belgelerinde illegal işlere bulaşmış bankalar ve bu bankalarda hesabı olan milyarderleri haberlerde okuduk. Bu dizide ise, bu milyarderlerin yatırımlarına nasıl yüksek getiriler sağlandığını göreceksiniz. John Le Carre romanından uyarlanmış, Ink Factory, BBC-Demarest Films yapımı olan ve birer saatlik 6 bölümden oluşan mini dizinin yayınlanma zamanlaması kurgu dünyamıza çok fazla atıfta bulunuyor. Dizideki tek rahatsız edici husus; yıllarca Dr. House olan Hugh Laurie yerine daha kelli felli bir zengin adam bulunabilirmiş, çünkü bazen dizinin bir yerinde Dr. House hiç bilmediğimiz bir hastalığı teşhis edecekmiş gibi geliyor. Diziler aktörü, roller aktörleri yorar bazen. Ancak The Night Manager’ı seyrederken sonraki bölüm butonunu hemen tıkladığınızı fark edeceksiniz.

5-OUTLANDER

Kesinlikle internet ortamında seyredilmesi gerekiyor. Diana Gabaldon tarafından yazılan aynı isimli seri roman uyarlaması bu dizide, İkinci Dünya Savaşı sonrasında İskoç kırsalında gezinen bir İngiliz hemşirenin bir pagan tapınağında, zaman içinde 1743 yılına, İngiltere taht kavgasının ve İskoç ayaklanmasının olduğu bir döneme geri gidişi konu ediliyor. Tarih seviyorsanız ilk sezonu 16, ikinci sezonu ise 13 bölüm olan bu diziyi beğeneceksiniz. Çünkü çok yakında 3. sezon başlıyor olacak.

6-AKTA MANNISKOR (REAL HUMANS) ve HUMANS

Burada iki dizimiz var. İsveç televizyonu yapımı olan Real Humans dizisi ve bu dizinin Avusturalya ABC ve Amerikan AMC yapımcı firmaları tarafından uyarlanmış hali olan Humans dizisi. Akta Manniskor dizisi 10 ar bölümlük iki sezon olarak yayınlandı. Humans ise ilk sezon 7 bölüm olarak yayınlandı. 2. sezon 6 bölüm olarak yayınlanacak. Yakın gelecek zamanda geçen dizi hayatımızın birer parçası olacak insansı robotların yaşamımızın her boyutunda nasıl konumlanacaklarını sorguluyor. Önce Humans ile başlayın ve kıtalararası bakış ve yorum farklılığını fark edin.

 

İyi seyirler…

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top