Still Alice İncelemesi

Still Alice İncelemesi

Bu film 2015 yılının en sevdiğim filmi oldu. Benden de bir Oscar gitsin Alice Howland karakterini canlandıran  Julianne Moore’ye.  Haberi olmaz ama yine de hakkını vermek gerekir. Bu filmi seçme nedenim işte bu. Film, beni sevmek ve eleştirmek adlı köprülerin arafında bıraktı. En güzel yanı da en kötü yanı da bu.

Evet gel gelelim filmin senaryosuna. Biraz patates gibi haşlamak gerekebilir filmi. Artık yönetmenler kusura bakmasın.  Karakter çatışmaları gerçekten iyiydi diye bir klasik yorum yapacağımı beklemeyin şimdiden söyleyeyim. Ama gerçekten güzeldi Kristen Stewart ‘ın oynadığı yani Alice Howland’ın en büyük kızı tam bir hayalperest  tiyatrocu idi. Tam aksine ailenin diğer üyeleri ( Alice hariç) diğerlerinin realist olduğu her taraftan belli oluyor.

still alice 4

Senaryo çok durağan  maalesef. Olaylar ve sonuçları çok iyi bir senaryo matematiğine dökülmüş fakat  bir yerden sonra çok sıkıcı bir hale geliyor. Belki bu olayları biraz süsleyip,cilalayıp parlatması ya da yer değiştirerek, hayaller kurarak farklı bir yerlere götürebilirdi. Yani bizim Türk halkının çoğu 10 dakika bile süre vermez. Sahnelerin amacı ve bitiş yeri güzel ama ruh yok. Diyaloglar ve ruh halleri,  o sahneyi kurtarmaya yetmeyen en değerli öğelerden biridir. Sahneler maalesef harcanmış. Daha iyi eylemler ile bu iş çözülebilirdi.

still alice 3

Filmin en güzel sahnesi, Alice’in diğer Alzheimer hastalarına yaptığı konuşma, beni etkiledi.Çünkü kendini anlatabildiği en doğru sahneydi. Duygulandırdın herkesi  Julianne Moore

still alice 2

Bu filmin devamı çekilmemeli. Devamı çekilse ya Alice’nin eski yaşamına dönülür ya da Kristen Stewart’ın tiyatroculuk hayatında ne önemli yer aldığını anlatabilir. Ama gerek yok. Herkes filmin sonunda  anlıyor her şeyi. Bir nokta çoktan koyulmuş. O nokta artık virgül olamaz.

Yönetmen çekim açılarını tam yerinde kullanmış. Yaptığı kamera hareketleri de filmi anlatmaya yeter. Kullanılan her türlü dekora, figüranlara veya bütün oyunculara çok doğru seçmiş. Oyuncular bu rol içi  yaratılmış. Eğer güzelliğiyle tüm dünyayı sallamış bir kadın olsaydı o işi bozmuştu. Oyunculukların hepsi birbirinden iyiydi. Julıen Moore o ödülü hak etmiş( En iyi Kadın Oyuncu ödülü).

Kurgusu biraz zayıf. Teknik açıdan kusursuz olabilir. Ama ruhsal açıdan aynı şeyi söyleyemem.  Dekorlar çok doğru seçilmiş ama bir karakteri anlatmaya yetmemiş.

Filmi acımasızca eleştirmiş olsam da filmi kesinlikle izleyin.İçinde her karaktere uygun bir karakter ya da sahne seçebilirsiniz.  Bana puan ver deseler 7. 5 derim. Hoşçakalın, kendinize iyi bakın. Film izleyin ama etkisinde kalmayın.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top