Little Big Soldier İncelemesi

Little Big Soldier İncelemesi

Bugünkü filmimiz senaryosunu, yapımcılığını ve başrolünü de Jackie Chan’in üstlendiği 2010 yapımı “Little Big Soldier”. Film Çinin M.Ö 200’lü yıllardaki Warring States dönemini konu alıyor. Nedense ilk yazı için aklıma ilk gelen kişi Jackie Chan olduğundan size şahsımca en beğendiğim filmi anlatmak istedim.

Başrolde Jackie Chan olunca tabiki hiperaktif, çevredeki her eşyanın kullanıldığı, kimine göre göz yorucu kimine göre (ki ben de bu ‘kimi’ye dahilim) de vahşetten kandan uzak gayet eğlenceli dövüş sahneleri olmazsa olmaz. Peki bu filmi diğer Jackie Chan filmlerinden ayıran ne?

little big soldier 2

Aksiyon komedi türündeki Little Big Soldier türünün hakkını vermekte olup gerek aksiyonu gerekse komedisi iyi dengelenmiş bir film. Ayrıca film günümüzü değil tarihi konu alıyor. Jackie Chan’in tarihi konu alan başka filmleri yok mu? Tabii ki var. Ancak bu filmde Uzakdoğu sinemasından aşina olduğumuz gibi bir zıplayışla çatılara ulaşmalar, sonra oradan aşağı atlarken havada kılıçla dövüşmeceler yok. Karakterlerin hepsi gayet ayağı yere basan kişiler.

Gelelim filmin konusuna. Filmde Jackie Chan, Liang ve Wei arasındaki savaştan ölü taklidi yaparak kurtulan ve sonrasında yaralı Wei generalini esir alarak ülkesine götürüp karşılığında ödüllendirilmeyi bekleyen kurnaz bir Liang askeridir. Bence cümleyi tekrar okuyun zira biraz uzun oldu. Filmde bu iki karakterin Liang eyaletine dönüş yolunda başlarına gelen maceraları izlemekteyiz.

little big soldier 3

Film genel olarak iki zıt karakterin çatışması üzerine kurgulanmıştır. Liang askeri köylü, eğitimsiz ancak doğayı iyi tanıyan, kurnaz ve bir o kadar da merhametli bir karakterdir ve tek derdi tarım yapmaktır, kendine ait toprağı olmadığından da Wei generalini Liang eyaletine götürüp karşılığında da para veya toprak sahibi olmak ister. Wei generali ise iyi eğitimli, cesur, ülkesi için savaştan savaşa koşarken ihanete uğrayan bir komutandır. Asker aslında savaşı hiç istemeyen, topraklarında huzur içinde yaşayıp tarım yapmaktan başka bir gayesi olmayan biridir ve bu savaşlar için de generali suçlar. General de askeri eğitimsiz ve basit biri olarak görür ve ona yukarıdan bakar. Biri diğerine para kazanmak için muhtaçken diğeri de gerek başlarına gelen olaylardan gerekse bilmediği coğrafyadan kurtulmak için ona muhtaçtır. Ancak sonradan ikisi de yol boyunca birbirlerinin hikayelerini dinler ve anlamaya başlar. Zamanla aralarında bir bağ oluşur.

Bu filme bence en iyi Jackie Chan filmi olma özelliğini kazandıran element ise duygusal sahnelerdir. Genellikle kötü adamları pataklama üzerine olan diğer filmlerinin aksine bu filmde beklemediğiniz sahneler ile karşılaşıp gerçekten duygulanacaksınız. Spoiler vermek istemem ama filmin ortalarındaki ormandaki gezinti sahneleri belki biraz sıkabilirse de sonundaki sahneler tüm bu anlara ağır basıyor.

Ufak bir sörf sonucu filmin IMDB puanı7.0, Rotten Tomatoes puanı %79, benim puanım ise 7.7. Merakınızı cezp ettiğimi düşünerek şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top