Barton Fink İncelemesi

Barton Fink İncelemesi

Şöyle ki; filmin her sahnesinde ayrı bir düşünceye kapılıyorsun.
‘Şimdi ne olacak?’ ‘Acaba bu objenin anlamı ne?’  diye sürekli bir çelişkide kalıyorsun.  Coen kardeşler filmin ana fikrini, olayların nedenini izleyiciye bırakmış. Bu da filmi farklı bir şekilde güzel yapıyor.

barton fink 3

Film baştan sona çok durağan aslında bazen sıkıldığını düşünüyorsun; ama senaryoya kapılıp gidiyorsun. Senaryo çok durağan olmasına rağmen farklı bir tadı var. Bu da filmi izlenilir yapıyor.

John Turturro canlandırdığı karakteri çok başarılı bir şekilde yansıtmış. Bir yazarın, yazamamaya başladığı zaman nasıl bir duruma düştüğünü çok iyi bir şekilde göstermiş.  John Goodman’in yansıttığı seri katil tiplemesi,  aslında başta pek belli olmasa da ortaya çıktığı zaman karaktere farklı bir gözle bakmayı sağlıyor.

barton fink 4

Coen kardeşlerde sevdiğim en iyi tarafları, kara mizah anlayışları. Filmlerinde çok az karaktere ve birden çok konuya değinebiliyorlar. Hiç müzik kullanmadan akıcılığı sağlayabiliyorlar. Buldukları oyuncuların, Coen kardeşlerin yaratmak istedikleri karakterleri tam olarak yansıtmış olmaları, oyuncu yönetmen ilişkisinin güçlü olduğunun göstergesidir.
Kurgu, o yılların imkanlarına rağmen yine de başarılı. İşin tuhaf tarafı kullanılan her obje filme ilginç bir hava katmış. Bazı sahnelerde kamera titremeleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu bile filme ayrı bir fark katıyor.

En çok etkilendiğim sahnelerden biri Charlie Meadows’un elinde bir tüfekle koridorda bağırarak koştuğu sahneydi. Orta sınıf bir insanın o dönemin şartları yüzünden, içinde barındırdığı öfkenin çokluğu yüzünden okunabiliyordu. Son olarak da plajdaki kadın, Barton’a o kutunun içindekini ve ona mı ait olduğunu sorduğunda Barton Fink’in ‘bilmiyorum’ demesi aklımda kalıcı bir imza attı.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top