3 İdiots (2009) İncelemesi

3 İdiots (2009) İncelemesi

Hepimiz biliyoruz ki “Bollywood” dendiği zaman akla gelen ilk isimlerdendir Aamir Khan. (Türkiye’deki hayran kitlesinden bahsetmiyorum bile). Ancak bana göre “Three İdiots” (Üç Aptal), yeni neslin Bollywood sektörüne uyum sağlaması için yapılmış fazlasıyla öğüt içeren mükemmel bir başyapıt.

Gençliğinin baharında olan üç gencin yaşadıklarını konu alan bu filmde; aile içinde yaşanan ilişkilerin zorlukları, gençlerin nelere yönelip nelere yönelemeyeceği hakkında oluşan fikirler, arkadaşlık bağlantılarının zirvesi ve çalkantısı, kültürlerin farklılıklarından oluşan davranışlar ve en önemlisi de özgürlüğe varmak için çizilen sınırları konu alıyor diyebiliriz.

3 idiots 2

Filmde baş karakterimiz Aamir Khan’a (Rancho), birçok Bollywood filminde denk geldiğimiz duru güzel Kareena Kapoor (Pia), oyunculuklarından çok müzikleriyle öne çıkan R. Madhavan (Farhan) ve Sharman Joshi (Raju) eşlik ediyor. Yönetmenliği ve senaristliğini ise daha yeni olan “PK” filminden de tanıdığımız Rajkumar Hirani üstleniyor.

3 idiots 3

Her Bollywood filminde olduğu gibi müziği filme harmanlayan Hirani, filmin müzik kısmına ses getirmiş diyebilirim. Standart Hint filmlerinde müzik senaryoyu etkiliyor ve bazen filmi sıkıcı hale getirebiliyor. Ancak durağan geçen, tiyatrocu tabiriyle “Es” vermenin doruğu olan sahnelerde ortaya çıkan müzik, sizi rahatlıkla tekrar filme adapte edebiliyor. Özellikle ufak bir ipucu vermem gerekirse okul bahçesinde söylenen müzik mükemmel. Müziği bir yana bırakıp filmin içeriğine gelecek olursak yaklaşık üç saatinizi ayıracağınız bu başyapıtta kendinizden mutlaka bir bölüm bulacaksınız. Rancho’nun yani nam-ı değer Aamir Khan’ın her okulda bir tane olmasını gerektiğini ya da izleyiciye aaa aynı ben! dedirdiğini duyar gibiyim. Filmde geçen ve baş karakterimiz Rancho’nun sıklıkla kullandığı “ALL İS WELL” cümlesi de filmin izleyicinin üstünde nasıl olumlu bir etki yarattığını anlamaya yeter de artar bile. Ayrıca filmin her kesime hitap etmesi de tam bir bal kaymak.

3 idiots 4

Ukalalığın, egonun, para ve başarının her şey olmadığını sıklıkla ifade eden filmde en önemli etkenlerden biri de ülkemizde de olduğu gibi Hindistan’daki eğitim sisteminin doğruluğu da tartışılıyor. Açıkçası ben Bollywood filmi sevmem! diyenlerin bile izleyebileceği bu filmde yönetmen, hayata karşı almamız gereken dersleri masamızın üstüne bırakıyor. Şunu da söylemek de yarar var, her Bollywood filmi bir ders niteliğinde olabilir. Film yapmak, para kazanmanın ötesine geçmeli ve eğitici yanını ön plana çıkarabilmelidir. (Parasız da olmuyor yahu biliyorum.)

Çekimler ve efektler diğer bir Bollywood filmi olan “Table 21” kadar iyi olmasa da sürükleyiciliğini sürdürdüğünü söyleyebilirim. Son olarak bu filmden sen ne çıkardın? diye soracak olursanız hepinize benden koca bir “ALL İZZ WELL” demek düşer.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top