Batman vs Superman: Dawn of Justice İncelemesi

Batman vs Superman: Dawn of Justice İncelemesi

Biliyorum film Mayıs’ta gösterime girdi ve ben yazımı şimdi yazıyorum lâkin ki sinemecra’ya yeni dahil oldum ve bekletmeden bu kötü, bu beyhude, bu pespaye ve bu muhteviyatsız filmi yazayım dedim.

Oldum olası hiçbir D.C Comics karakterine ısınamayan biri olarak sırf çevremdekiler “sen de filmlerini izlemeden yorum yapıyorsun” demesinler diye üşenmedim giyindim, bulunduğum ilçede sinema olmadığından (bunu duyunca nerede yaşıyor ki bu? İstanbulda değil herhalde diyeceksiniz biliyorum) komşu ilçeye gidip oturup 151 dakikalık bu berbat filmi izledim dostlar. Değdi mi? Hayır. Keşke hayatımdan o 2.5 saat + ulaşım süresini böyle bir film için heba etmeseydim. Bir başka yazımda “2.5 saatte başka neler yapılabilirdi?”nin listesini de yapmayı düşünüyorum.

batman vs superman 2

Peki film neden bu kadar berbat? Öncelikle karakterler D.C’nin, bu bile yeterli bir sebep. D.C’ye hiç ama hiç ısınamamamın(zor bir kelime) sebebi, karakterlerin filmlerde aşırı kasıntı olmasıdır. Bu filmde de buna çokça şahit olacaksınız zaten. Sırf karizmaları sarsılmasın diye filmde hiçbir gülme, gülümseme, sırıtma, bıyık altı veya yarım ağız gülme gibi kavramların hiçbiri yer almıyor. “Biz süper kahramanlar karizma adamlarız, güçlüyüz, kaslıyız ve dolayısıyla gülmeyiz”. Ayrıca D.C’nin karakter işleyişi de oldukça sığdır. Bir iki karakteri dışında sarsıcı bir geçmişi veya derinliği olan kahramanları yoktur. Dümdüz karakterlerdir.

Batman serisini izlememiş biri olarak, karakterin Yarasa Adam olma sebebinin yarasalara duyduğu ilgi ya da olsa olsa yarasa tarafından ısırılması olsa gerek diye düşünüyordum ki filmin başlarındaki kuyuya düşen adamı yarasaların hep birden döne döne bir hortum oluşturarak kurtarma sahnesi gerçekten insana Acun Ilıcalı gibi “yok artık” dedirtiyor. Bu kadar da olmaz dedirten cinsten hareketler.

batman vs superman 3

Filmin senaryosunu da kim yazmış, şirket mi yoksa bir taşerona vermişler de onlar da ucuza gelsin diye bir merdiven altı senaryocuya mı yazdırmışlar nedir? Hiç süper kahraman geçmişi olmayan biz bile daha iyi bir şey çıkarırdık. Senaryo komik bile değil resmen gülünç. Öncelikle film Batman’in Superman’e sebepsiz ifrit olmasıyla başlıyor. Göçmen sevmeyen Donald Trump misali sırf Dünyalı değil diye bir dışlamalar bir istemezükler falan. Sebebi ise Superman’in çok güçlü olması ve kontrol edilememesi. Kulağa birazcık mantıklı gelse de bunun için önlem alınır direkt öldürmeye teşebbüs edilmez. Gidersin efendi gibi Lex Luthor’dan külçe külçe kriptonitini alırsın. Silah yaparsın bir yanlışını gördüğün anda vurursun. Durduk yere, kızını istemeye gelmiş hippie’yi gören gelenekçi baba misali hemen hiddetlenmek nedir? Tanısan seversin belki.

O kadar “Versus” filmi diye gelmişiz bir kapışma izleriz umuduyla bekliyoruz. Ta ki 2 saat 20 dakika sonra (yazıyla: iki saat yirmi dakika/ yüz kırk dakika) bir dövüşme sahnesi ancak beliriyor perdede. 2 dakikalık dövüş sahnesi için haybeye 140 dakikasını çalıyorlar insanın. Filmi kesip kısa film diye montajlasanız 5 dakikaya sığar ve daha çok izlenir. Sonunda beklenen dövüş sahnesi 2 dakika sürüp bitiyor. Peki neden? Çünkü ikisinin de annelerinin ismi aynı. Bu kadar. Konuyu bağlaya bağlaya böyle bağlamışlar. Keşke ucu açık kalaymış, filmi yarıda keselermiş daha iyi olurmuş. En azından devam filmini beklerdik. İşin bundan sonraki kısmı daha da kötü, daha az önce saçma sapan bir sebeple birbirlerini öldürmeye kalkıp daha saçma bir sebeple barıştıkları yetmezmiş gibi şimdi de birden bacı gardaş olan kahramanlarımız başka bir varlığa karşı beraber savaşmaya başlıyorlar ve yanlarında bu sefer Gal Gadot ‘un canlandırdığı Wonder Woman var ki bu cast tercihine yazının sonlarına doğru ayrı bir parantez açacağım.

batman vs superman 4

İzlediğim “Vs.” filmlerine bakıyorum da “Alien Predator’e karşı” olsun “Freddy Jason’a karşı” olsun ikisi de bundan çok daha iyi filmlerdi. Film bir “Vs” filminden ziyade Superman in konuk oyuncu olduğu “Batman feat. Superman” falan olsaydı daha mantıklı olurdu. Ayrıca Clark Kent’in gözlüğü çıkarıp saça jöle sürünce birden toplum içinde tanınmaması da ayrı bir hoş. Batman’in bari maskesi var da mantıklı. Gerçi bu filmdeki kostümü de Iron Man’imsi geldi ama neyse,gözleri ışıklı mışıklı. Zaten Justice League’deki Flash kostümü de Daredevil diye bağıran cinsten. Buralara çok girmeyeyim.

Marvel’ın Sif karakterine mükemmel oturan Jamie Alexander’ı düşününce insan Wonder Woman için daha iyi birini bulamadılar mı sorusunu da düşünmeden edemiyor. Emily Blunt varken Taylor Cole varken Eva Green varken Eve Harlow (bu benim seçimim hani oyunculuk konusunda bir şey diyemem ama görüntü tamamen çok yakışıyor.) varken. Ne alaka! Gel bizden Tuğba Büyüküstün’ü al Özlem Conker’i al bin kat daha uygun olurdu. Burası espri değildir.

Kısaca filmde aksiyon yok, iyi bir senaryo yok, uygun cast yok, espri yok, kısaca pek bir şey yok. Film düz hatta dümdüüzz bir film. Gidin bir resim galerisine hiçbir şey anlamasanız bile bir resme 1 saat bakın daha eğlenceli, ya da bol bol yol sahnelerinin olduğu sanat filmleri izleyin yine daha iyi.

Gelelim final kısım puanlandırmaya:

IMDB: 6.9 , Rotten Tomatoes: %27 olumlu görüş ve 10 üzerinden 4.9 puan.

Benim puanım ise sonuçta bir film kolay yapılmadığından, sırf ışıkçılar, dublörler ve kamera ekibinin emekleri hatırına 4.2’dir.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top