The Great Gatsby (2013) İncelemesi

The Great Gatsby (2013) İncelemesi

Bildiğiniz üzere ABD’li yazar F. Scott Fitzgerald’ın 1925 yılında yayımlanan kitabı Muhteşem Gatsby, 2013 yılında bir uyarlama-senaryo olarak sinemada karşımıza çıktı. Yönetmenliğini “Avustralya” filminden de tanıdığımız Baz Luhrmann’ın üstlendiği filmde başrollerde “Jay Gatsby” rolünde Leonardo DiCaprio, “Nick Carraway” rolünde ilk Spiderman uyarlamasından tanıdığımız Tobey Maguire ve tatlılığını her daim sürdüren güzel oyuncu “Daisy Buchanan” rolünde Carey Mulligan’ı görüyoruz.

2013 yılında Cannes Film Festivali’nin de açılış filmi olan “Muhteşem Gatsby”, 1.Dünya Savaşı sonrası yaşanan buhranın ve şöhretin buluştuğu noktaları, ikili ilişkinin yap-bozluğunda yaşanan gerilimleri, dünyanın ne kadar adaletsiz olduğunu ve zengin ile yoksul insanların arasındaki uçurumu görmemizi sağlıyor.

great gatsby 3

Leonardo DiCaprio öyle bir oyunculukla karşımıza çıkıyor ki filmin ismini “Muhteşem Gatsby” yerine “Muhteşem DiCaprio” diye değiştirseler kimsenin bu konuda itirazı olacağını zannetmiyorum. Henüz 17 yaşındayken “Mahluklar 3” filmiyle tanıdığımız oyuncuyu “Titanic” filmiyle kalplerimize kazıdık. Birçok kez ödül alması düşünülürken hep ödülü başkalarına kaptıran Leonardo, “The Revenant” filmiyle Akademi Ödülleri’nin 88. yılında istediğini aldı. Yıllarca ödül almayı bekleyen DiCaprio’nun “Muhteşem Gatsby” performansıyla nasıl ödül alamadığını hep merak etmişimdir. (Gerçi o yıl Matthew McConaughey’in de Sınırsızlar Kulübü filmiyle ödül aldığını da unutmayalım.) Şahsen “Muhteşem Gatsby” karakterini “The Revenant” filmindeki karakterinden daha başarılı bulmuşumdur.

great gatsby 4

Hikayeyi anlatıcı rolündeki Nick Carraway ise Gatsby’e neden “Muhteşem” dediğini ona gösterdiği saygı ve hayranlıkla açıkça belli ediyor. Filmde Tobey Maguire’nin oyunculuğu takdire şayan olsa da şimdiye kadar bahsetmediğim Daisy’nin eşi “Tom” karakterini canlandıran Joel Edgerton’un sınıfta kaldığını söyleyebilirim.

Jay Gatsby’nin, Daisy’i 5 yıl aradan sonra görebilmek için Daisy’nin eşiyle oturduğu evin karşısında ev alması, her hafta evinde parti vermesi ve Daisy’nin de partiye katılmasını beklemesi filme tutunmamıza yardımcı oluyor. Özellikle anlatıcı Nick’in, Daisy’nin kuzeni olması ve Gatsby’nin ilk başlarda Nick’e bu yüzden yaklaşması bambaşka bir üçgenle karşılaşmamıza sebep oluyor.

great gatsby 5

Filmde yönetmen Luhrmann, akıcılığı naturallikle birleştirerek Hollywood filmlerinde kullanılan figürleri geride bırakıyor. Ayrıca kullanılan kostümler, yapılan dekor ve tasarımlar, filmin neden en iyi kostüm ödülünü aldığını da bize açıkça gösteriyor. Bütün kostüm ve yapım tasarım ödüllerini toplayan Catherine Martin ve Beverley Dunn’a da kocaman bir alkış.

1922 yılını anlatan filmden çıkaracağım derslerden en önemlisi; bir yandan aşkın, tutkunun insanı ne hale getirebileceği göz önünde bulunurken bir yandan da aşkın ve tutkunun olmadığı dünyada insanların ne hale gelebileceğidir diyebilirim. (Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık.)

İki saat on dakikalık filmin sonunda sizi büyük sürprizler bekliyor olabilir. Şimdiden iyi seyirler…

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top