Deadpool İncelemesi

Deadpool İncelemesi

Öncelikle Tim Miller ismini bir kenara not etmenizi isteyeceğim sizden. Deadpool filmi ile ilk yönetmenlik sınavını başarıyla veren yönetmenin adını önümüzde ki yıllarda çok daha sık duyacağımızdan eminim. Gerçekten müthiş sahne yönetimi ile tadı damağımızda kalan bir film çıkartmış.

Vizyona girmeden önce yayınladığı fragmanlar ve görseller ile bütün ilgiyi üzerine çeken FOX firması henüz ilk filmi yayımlamamışken ilgiyi görüp 2. filmin çıkacağını duyurmuştu bile. Ama Deadpool’un tüm gişeyi alt üst eden bu derece büyük bir başarıyı yakalayacağını kim tahmin edebilirdi ki ?

deadpool 3

Filmin içeriğine girmeden önce bahsetmemiz gereken önemli bir konu da opening weekend yani “filmlerin yayınlandıkları hafta elde ettikleri hasılat” konusunda Deadpool’un rekor kırmasıydı. Öyle bir film düşünün ki belki de tüm yüzyılın hafızalardan silinmeyecek filmi olan The Matrix Reloaded’in 91.7 milyon dolarlık ilk hafta hasılatını 135 milyon dolar ile silip süpürsün. Tüm Marvell sinematik evrenine ait filmlere baktığımızda da zirveye oynasın. Marvell kahramanı filmlerine baktığımız da filmlerin opening weekend’leri aşağıdaki gibi.

Batman : 48 milyon dolar

Hulk : 55 milyon dolar

Captain America : 65 milyon dolar

Wolverine : 85 milyon dolar

Iron Man : 98 milyon dolar

Spiderman : 114 milyon dolar

Superman : 116 milyon dolar

Deadpool : 135 milyon dolar

deadpool 4

Filmin ise sadece 58 milyon dolar bütçe ile tamamlandığını ve bütçesizlikten sadece 2 adet ilave süper kahraman eklenebildiğini de belirtelim. (Sadece derken Avengers’ın 290 milyon dolara çekildiğini hatırlatalım) Üstelik bu film R-Rated kategorisi ile piyasaya sunuldu. Yani şiddet ve cinsellik ağırlıklı. E tabi ki ülkemizde 15 yaş sınırı ve bazı ülkeler de ise 18 yaş sınırı ile piyasaya girdiğini de düşünürsek muhteşem bir başarı diyebiliriz.

Peki bu başarının bu ilginin ana sebebi neydi ? Kesinlikle muhteşem ötesi replikler (özellikle yapılan benzetmeler), akıcı bir senaryo ve harika oynanan bir Deadpool karakteri. Öncelikle bu filmde yanan bir devlet ve kurtarılmayı bekleyen binlerce insan yok. Alışılagelmiş süper kahraman hikayelerinin dışında oldukça terbiyesiz bir süper kahraman var karşınızda. Kendisini henüz filmin başında ben süper kahramanlar arasında en salak olanıyım diye tanıtan Deadpool aslında film de ne kadar büyük duygularla sevebildiğini ve ne kadar zekice düşünebildiğini bizlere gösteriyor.

deadpool incelemesi

Deadpool’un bu kadar alışılagelmişin dışında olmasına çok da şaşırmamak gerek aslında. Zaten çizgi romanlar arasında da Deadpool karakteri X-Men ile dalga geçmek için yaratılan bir karakterdi. Filmin bazı noktalarında kahramanımızın izleyicilerle bire bir sohbete girdiği birden çok güzel parodiler bile olacak.

Filmin hikayesinden de spoilersız bir şekilde hafifce bahsedecek olursak yeri gelip gülecek yeri gelip hüzünlenecek yeri geldiğinde ise romantizmi yaşayacaksınız. Kısacası bu film de ne ararsanız var. Eski bir özel kuvvet askeri olan Wade Wilson takıldığı ortamlarda kötüler arasında iyiyi arayan, kötünün bile iyisini yapmaya çalışan oldukça matrak ve sevilen bir adamdır.

Birgün karşısına hayatının aşkı Vanessa çıkar. Herşey hayatının aşkıyla dolu dizgin ilerlerken ansızın kız arkadaşının yanında  bir anda düşüp bayılan Wilson kendini hastanede bulur ve orada acımasız gerçeği yani kanser olduğunu öğrenir. Kız arkadaşına son günlerinde acısını yaşatmamak için onu terkeden Wilson, bir bilimsel proje sahibinin teklifiyle elindeki son şansını kullanır. Ama bu onu bir mutanta yani süper kahramanımız Deadpool’a çevirirken başına gelenler onu mutanta çeviren Francis isimli doktordan intikam almaya sürükler.

Bu intikam mücadelesinde başına bir hayli garip olaylar gelecek olan kahramanımızın başarılı mı başarısız mı olacağını filmin sonunda göreceğiz. Yani kafanızı dağıtmanız için güzel bir filme ihtiyacınız varsa bu kesinlikle Deadpool olmalı. Deadpool 2’yi müthiş bir merakla beklediğimi belirtiyor ve mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Gerçekten filme bir puan verecek olsam 100 üzerinden 90’ı gözümü kırpmadan veririm. Kostüm, efekt ve karakterler olarak bire bir oturmuş bir film. İzlediğinize pişman olmayacaksınız, keyifli seyirler 🙂

 

 

 

 

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top