Shutter Island- 2010 İncelemesi

Shutter Island- 2010 İncelemesi

Bu film hakkında söylenecek çok şey var. Obje, oyunculuk, gizem, gerilim, aşk ve ismini telaffuz edemediğim bir sürü olay. Bir insanın inanmak uğruna yaşadığı kararsızlıklar, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamakta güçlük çekme ve insanın kendinden başka güveneceği kimsenin olmayışını ön planda tutuyor “Zindan Adası”.

Film; İki dedektifin, bir kadın mahkumun kaçması üzerine akli dengesi yerinde olmayan üst düzey suçluların bulunduğu bir adaya görevlendirilmesi ve bu adada yaşanan esrarengiz olayların ortasına düşmesini konu ediniyor.

Acaba gerçekten suçlu kim, insanları katlettikten sonra adaya zindan edilen suçlular mı, yoksa suçlular bahanesiyle yapılmak istenen deneyler mi ? Ben bir sinemasever olarak esrarengiz filmlere bayıldığımı söyleyebilirim. Özellikle Cristopher Nolan ve David Lynch hayranı olduğumu da her bulunduğum sinema ortamında mutlaka dile getirmişimdir.

zindan adasi 2

Ancak bu filmi izledikten sonra yönetmen Martin Scorsese’yi de favori yönetmenlerimin arasına aldım. Mükemmel bir gizem, mükemmel oyuncu seçimi. Leonardo DiCaprio (Teddy Daniels) ve Mark Ruffalo’nun (Chuck Aule) başrollerini paylaştığı filmde Ben Kingsley’in (Dr. John Cawley) doktor rolünü üstlenmesi de filmi izlemenin zevkini iki kat arttırıyor.

Konuyu daha iyi kavramak için Zindan Adası’nı bir kere izlemenin pek faydası olacağını zannetmiyorum. Bu filme en az iki kere vakit ayırırsak daha çok şey anlayacağımızın garantisini verebilirim. İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapmış askerlerden biri olan “Teddy” ve onunla ilk defa çalışacak olan “Chuck’ın” ne şartlar altında çalıştıkları da görülmeye değer.

zindan adasi 3

Bazı filmler vardır ki anlatmaya başlarken filmin içindeki detayları arkadaşlarınıza anlatmamak için kendinizi zor tutarsınız. İşte ben de bu filmde spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum. En fazlası 1 dakika olan savaş sırasında yaşanan sahnelerde verilen görsel efektler, izleyici üstünde adeta bir ressamın tablosunu incelermiş hissi yaratıyor. Benim en sevdiğim sahnelerin de bu bölümlerde olmasına şaşırmamak gerekir. Leonardo DiCaprio’nun kötü oynadığı film yoktur ancak bu filmde oyunculuğunun ne boyutta olduğunu bize bir kez daha kanıtlamıştır. Ayrıca Mark Ruffalo’nun “Hulk” filmi performansından bile daha iyi bir performans gösterdiğini söyleyebilirim.

zindan adasi 4

Karakter Çatışması’nın üst düzey olduğu ve Psiko-analiz merakı olanlar için sizi mükemmel bir film bekliyor diyebilirim. 2 saat 20 Dakika olan filmde ilk 20 dakikayı sabırla izlerseniz, geri kalan 2 saatin ne ara geçtiğini anlayamayacağınıza emin olabilirsiniz. Sonucunun sürpriz olduğu filmlerde “Yok Artık” cümlesini söylemeye ve duymaya bayılıyorum. Bu film de Yok Artık! kategorisinde benim için yerini almış bulunuyor. Benim gibi Nolan ve Lynch severlerin mutlaka izlemesi gerekiyor bu filmi. Hepimizin bildiği gibi yorumu izleyiciye bırakılan filmler hep akılda kalmıştır. (Tabi kimine göre sonuç kesindir.) Umarım bu yazımı okuyan herkes için film bir merak konusu olmuştur ve izledikten sonra tartışma fırsatı bulabiliriz.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top