In a Better World – Heavnen (2010 – Danimarka) İncelemesi

In a Better World – Heavnen  (2010 – Danimarka) İncelemesi
  • Yazar:

Film Danimarka’ da yaşayan iki ailenin çocukları üzerinden , insanların birbirlerinin farklılıklarına olan tahammülsüzlükleri  ve öfkelerini konu alıyor.

Elias anne  babasını boşanmanın eşiğinde olan bir ailenin büyük oğludur ; bu ayrılıktan annesini sorumlu tutmayor. Annesine olan öfkesini filmde ara ara izliyoruz. Elias için okulda da işler  yolunda gitmemektedir. Pek mülayim olan bu küçük adam, arkadaşları tarafından dışlanan ve aşağılanan bir çocuktur.  İlerleyen sahnelerde anlarız ki Elias’ın İsveç asıllı olmasının da , bu dışlanmışlıklarda payı vardır.

haevnen 2

Diğer küçük kahramanımız Christian ;  annesi kanserden ölüyor, Christian  annesinin ölümünden ötürü  babasını suçluyor. Bu depresif ruh hali içinde babasıyla birlikte Danimarka’ya, büyük annesinin yanına taşınıyor.

Böylece Elias’la yolları kesişiyor.

Christian da Elias gibi okulda istenmeyen çocuk olunca , ikilinin arkadaşlıkları güçleniyor. (bilirsiniz ortak düşmanlar insanları birbirlerine bağlar.)

Elias ne kadar pısırık olsa da , Christian’ın dinmeyen kızgınlığı , kendini ifade etmekte zorlanan uysal çocuğumuz Elias ‘ı da içine çeker. İki kafadar yaşlarından beklenmeyen tehlikeli planlar yapıp, uygulamaya koyulurlar.

haevnen 3

Filmindeki diğer hikaye , Elias’ın babası Anton’un hikayesi ki bu karakteri de Hobbit ‘te bizi oldukça etkileyen Mikeal Brandt canlandırıyor. Keşke Hobbit’teki etkiyi bırakabilseydi bu filmde de. Mikeal  bu filmde ne yazık ki , düşük bütçeli bir kısa filmin gönüllü oyuncusu performansı sergiliyor.

haevnen 4

Anton doktordur. Terör saldırısı altında olan bir Afrika köyünde gönüllü olarak çalışıyor. Köyde gelişen olaylar yine “öfke ve tahammülsüzlük” etrafında dönüyor. Bu çatışma ortamında tabiki iyii tarafımızı temsilen;  alçak gönüllü, yardımsever, iyi yürekli bir doktoru olmalıydı. Bu yönüyle Anton karakterini biraz abartılı ve klişe bulduğumu söyleyebilirim.  Filmi de sürükleyici olma çabasından uzaklaştırıp, biraz sonu tahmin edilebilir bir hale getirmiş sanki. Yani bir dakika mola veremeyip , lavoboya gidemediğini bir film olmanın köşesinden dönmüş.

Filmin Danca ismi “Heavnen” , intikam anlamına geliyormuş fakat bu adı destekleyen bir olay örgüsü olduğunu düşündürmüyor. Yine de şaşkınlıkla söyleyebilirim ki “in a better World olarak” başarılı bir isim vermişler.

Filmin müzikleri harika, film boyunca izlediğimiz Danimarka manzaralarıyla oldukça ahenk içinde.

Herşeye rağmen film düşündürücü ve sorgulamımızı sağlayabiliyor. Dünyada, bir ülkede,  bir şehirde ; hoşgörüsüzlük ,toplumun en temel yapıtaşı olan ailede başlıyor diyebiliriz , bu filmi izledikten sonra.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top