Cloudy With A Chance Of Meatballs- Köfte Yağmuru İncelemesi

Cloudy With A Chance Of Meatballs- Köfte Yağmuru İncelemesi

Sinemecra.com misafir yazarı Serkan Gürsoy yazdı.

Bence her yaştan insanın sıkılmadan izleyeceği bir film olsa da genellikle okul çağındaki çocukların daha çok ilgisini çekecektir.Filmde aç gözlülüğün doğurabilceği sonuçları animasyonun da verdiği yetkiye dayanarak ütopik şekilde anlatılmıştır.

kofte yagmuru 2
*GörselEfektler
Film etkileyici boyutta görsellere sahip , aşırı emek olduğu daha ilk dakikadan anlaşılıyor.
*Animasyon filmlerde oyuncu seçimleri karakter modellemecilere oyunculuk diye tabir ettiğimiz mimikler hareketler ses tonları vs. hem animatörlere hem de seslendirme yapan kişilere aittir.İşin tamamına bakarsak normal bir filmden çok daha fazla emek isteyen bir iş.

kofte yagmuru 3
*Senaryo akıcı ve sürükleyici olmasının yanına daha önceden  işlenmiş konulardan hikayenin anlatış tarzı uzak olduğu için ilgi çekiyor.Ama hak yememek lazım filmin animasyon olması hem senaristin hem de yönetmenin elini çok rahatlatıyor. Maliyet olarak ucuz iş gücü olarak fazla.(Normal bir filmde animasyon kullanmadan çekilen bir film sahnesinin maliyeti ile tamamen bilgisayarda yapılmış bir sahnenin aynı maliyetlere sahip olmasını beklemek akılcı olmaz.)
*Bu animasyonun en etkileyici sahnelerinden biri  Flint Lockwood kendi icadı olan makineyi yok ettiği sahnedir.
*Karakter modellemeleri üst düzey olup rig sistemi(kemik sistemi) karakterlerle çok uyumludur.Karakterlerin hareketlendirmeleri saçma uydurma değil , gayet gerçeğe uygun yapılmıştır.
*Bence animasyon ve çizgi filmleri normal filmlerden ayıran en büyük özellik filmlerin olumlu bitmesidir.Animatörler oyuncu kaygısı sahne kaygısı çekim kaygısı yaşamazlar.Gideyim belediyeden izin alayım da şurada bir çekim yapayım diye bir durumları söz konusu değildir.Açık hava sahneleri sırasında yağmur yağacaktı hava soğuk olacaktı dur araba geçiyor huzursuzlukları da yoktur.Bu yüzden daha stressiz ortamlarda daha rahat çalışırlar diyebiliriz.(Normal bir sette 50 kişi çalışıyorsa oyuncular dahil , animasyon filmde nereden baksanız 100’e yakın insan çalışır.)Konuyu daha fazla uzatmadan şöyle bağlayacağım.Bu yüzden karakter çatışmalarına daha rahat yön verebilmektedirler.

kofte yagmuru 4
Filmin başında Luckwood’u benimseyen seyirci kötü karakter olarak tüm şehri görmektedir.Tabi filmin sonuna kadar bu böyle gitmiyor, filmdeki yardımcı karakterlerin asıl rolleri ortaya çıktığında belediye başkanının kötü karakter olduğunu görüyoruz.

Bu yazıyı beğenenler Cloudy With A Chance Of Meatballs 2 incelemesi yazımı okuyabilirler.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top