The Bucket List -Şimdi ya da Asla (2007) İncelemesi

The Bucket List -Şimdi ya da Asla (2007) İncelemesi

Son 6 ayın kalsaydı bütün hayallerini gerçekleştirebilir miydin? Film; Yıllardır ailesini geçindirmek için oto-tamirciliği yapan Carter Chambers (Morgan Freeman) ile dünyanın sayılı milyarderlerinden, hastanenin de sahibi olan Edward Cole’in (Jack Nicholson) hayatlarının kesiştiği son baharlarını konu ediniyor.

Kanser tedavisi gören iki hastanın son 6 ayı kalmıştır. Ölüm döşeğinde olan Carter ve Edward birbirleriyle çok iyi anlaşır. Özellikle Edward’ın aksi tavırları Carter’a sökmemiştir. Carter zamanında felsefe öğretmeninin verdiği bir öneriyle 45 yıl sonra bir liste hazırlamaya karar verir. Ancak listeyi hayata dökecek zamanı ve imkanı olmadığı için hazırladığı kağıdı buruşturur ve yere atar. O liste Edward’ın eline geçtiğinde ise her şey tam anlamıyla değişmiştir. Edward ve Carter son aylarını yaşayacağı uzun bir maratona çıkmaya karar verirler. Carter çoğunlukla maddi yönü çok olmayan isteklerde bulunsa da Edward olayı çığırından çıkarmış ve listeye paraşüt atlama bile eklemiştir.

the bucket list 2

Filmin en önemli özelliği ise film bittikten sonra artçı bir etki yaratıp “Acaba benim listemde neler olmalı?” diye soru sordurabiliyor. Ayrıca filmin içindeki yaşanan dram, dramın komediyle birleşmesiyle oluşan farklı bir festival havası, sizi hayaller diyarına sürükleyebiliyor.

Morgan Freeman ve Jack Nicholson’un oyunculuklarını tartışmak bana düşmez. (Bu ne oyunculuktur be kardeşim!) Ama o iki karakterin yerine başka hangi oyuncular gider diye düşündüm, aklıma tek Jack Nicholson yerine Anthony Hopkins geldi. Hollywood’un son 50 yıldaki babalarını hafife almayalım arkadaşlar. Film, ne kadar sade ve akıcı ilerlese de bu kadar tecrübeli oyuncular olmasaydı filmden bu kadar zevk alacağımızı pek düşünemiyorum.

bucket list 3

Daha çok evde vakit geçirmek için izlenebilecek mükemmel bir film “The Bucket List”. Rob Reiner’in yönetmenliğini üstlendiği filmde etkileneceğiniz bir başka bölüm ise yıllardır aranan dostluk. Unutmayalım her ne kadar hastalık da olsa dostluğu çok sonra fark etmiş olan iki insanın hayatından bahsediyor film. Türkiye’de olsa duygusallık ağır basabilirdi. (Ağlamalar vb.) Filmin kategorisi dram olsa da yönetmen Rob Reiner filmi  “Komedi Film” kategorisine sokabilmiştir. Bu da yönetmen başarısıdır diyebiliriz.  Ayrıca herkes kötü karakter sever ancak bir filmde kötü karakter olmaması bana farklı bir heyecan kattı. “İyi Karakter-Kötü Karakter” tartışması yerine “İyi Karakter – İyi Karakter” tartışması olmuş filmde.

bucket list 4

Son olarak filmden her insan etkilenmeyebilir, ancak biraz hüzünlenmek, biraz eğlenmek ve vakit geçirmek istiyorsanız kaçırmamanız gereken bir film.

Herkesin gerçekleştirebilecek hayaller listesi olması dileğiyle…

Tüm Yorumlar0
Scroll Top