Thelma And Louise İncelemesi

Thelma And Louise İncelemesi

Hep yeni zamanlardan bahsettim. Bugün de ayaklarımızı zaman makinesine çarpıp eski zamanlara gidelim. Evet geldik 1980’lere. Neden 1980 zamanları diyorsunuzdur. Özellikle seçmedim. Bu film  yolda geçer. Aman yolda insan terler de filmi izlerken ter kokusu gelir falan demeyin. Terleyebilirsiniz ama ucuz balıkçının bayatlamış levreği gibi de kokmazsınız merak etmeyin. Bu filmi seçme nedenim yollara bayıldığımdan değil tabii.  Biliyorum ben bu filmi neden beğendiğimi çok merak ettiniz.  Çünkü kadın-erkek  eşitliğini anlatan bir film. Bana göre bu tarz filmler güzel oluyor. Bazı insanlara cevap niteliğinde olabiliyor. Ben  lafı söyledim, kargo yola çıktı.

thelma 1

Bu film 1980’li yıllarda geçtiğini tekrarlamama gerek yok.  Bu hikayenin başrolleri 2 kişi. Bir kadın bir erkekle bütünleşen, kızların ağızlarının suyu akarak izlediği romantik- komedi filmleri değil. 2 si de kadın. Birinin adı Thelma. Bu kadın  tam ev hanımı tipi. Yani kocasının kölesi olmaya hissettirilmiş kadınlardan.  Sessiz bir kadın.  Gücü yok. Gücünü ortaya çıkaramayan güzel kadınlardan. Kocasının eline bakıyor. Kocası da onu objesi olarak görüyor.Ne isterse onu yapması gereken tek insan rolünü vermiş hayat. Diğer kadın ise Louise. Bu ablamız tam asarım, keserim tiplerinden. Güçlü bir kadın.Kimseye ihtiyacı yok. Kendi ayaklarının üzerinde duran bir tip. Olması gerekenler kategorisine altın yıldızla yazdırdı ismini diyebiliriz. Birbirine iki zıt kadın. Tam da dramatik çatışmanın başladığı doruk noktası.  Louise, Thelma’ya haftasonu kaçamağı teklifi sunar.

thelma 2

Thelma henüz kocasına söylemeye cesaret bulamamıştır.  Kocasının da zaten dinlemeye niyeti yoktur. Cumartesi gelince de kocasından gizli Louise ile beraber kaçarlar. İkisinin yolu balık sırtı saç modeli gibi kesişir. Thelma ile bir bara giderler. Thelma içkinin dibine vurur. Sarhoş olmayı yüzde yüz bursla kazanmıştır. Bir adam Thelma’ya asılır. Bir köşeye çekilir. Adam ona tecavüz etmeye  kalkar. Hemen imdadına Louise abla yetişir. Çok güzel bir şekilde silahıyla adamı öldürür.  Ve hadi kaçış vakti diyerek büyük kaçış macerasına başlarlar. Karakteristik çatışmanın en güzel kısımı da karakterin alışkanlıklarını bırakamadığı kısımdır. Tıpkı Thelma gibi.

Yol dedik ya sanki senaryo çok durgun diye düşünmüşsünüzdür. Ön yargı keyfini bırakalım kenara. Yani bunun polisçesi şu: ‘’Herkes elindeki ön yargıyı yere bıraksın.’’ Filmde hiç sıkılmıyorsun. Film sana elini uzatıyor ve bu macerada sen de varsın diyor. Bu filmde kötü durumlar var ama bu üzücü gelmiyor. Acınacak hale gülünmek için yaratılmış bir film diyebiliriz.  Bu film sana ders veriyor. Hayattan bir ders çıkartıyorsun. Bu aslında içinde bazı kötü olaylar yaşansa da kötüyü bile tatlılaştırıyor. Herkes illaki uzun yola gitmiştir. Uzun yol güzeldir. Özellikle de arabadaysan. Bu filmdeki yolculuk arabada geçiyor. Uzun yolda mola vermek şarttır. Bu film ah keşke mola vermeseydin dedirttiriyor ama mola vermek herkesin ihtiyacıdır. Bu durumda  yol sabunlanmış gibi film de yolla beraber hızlı bir akıcılıkla akıyor. Bu akıma siz de katılıyorsunuz.

thelma 4

Ben bu filmi çok sevdim. Bu filmin her noktası ayrı bir güzeldi. Seçilen mekanlar, karakterleri anlatmaya yeter  denebilir. Thelma’nın evinin düzeni, Thelma’yı iyice anlatıyor. Filmdeki kostümler de karakterin aynası olmaya yetiyor. Filmin her öğesi birbiriyle bir bütün oluyor. Bu da filmi güçlü kılmaya yetiyor. Senaryonun sağlam olduğu bir filmi iyi bir yönetmen ile çalışılırsa o filmin tadından yenmez.  Bu da o filmlerden. Filmin en iyi senaryo ödülü almasının sebebi de bu.  Bu filmde her sahne ayrı bir tatlıydı. Benim en sevdiğim kısım iki yakın  dostun  bizi selfie ile tanıştırdığı kısımdır. Sadece burası değil bir de Louise’nin neden bu kadar sert olduğunu anladığımız kısım. Dramanın en iyi verildiği kısımdı burası. Biz bunu Louise’den duymuyoruz. En güzel kısım da bu.

İnşallah devamı çekilmez. İyi ki geçmişi de yok. Bu filmi inşallah Türkiye’de tekrardan yaratmazlar . Bundan gerçekten korkuyorum. Ne olacasğını bir medyumdan daha iyi görüyorum. Çevrilse kesin ‘’ Selma ve Leyla’’ olarak yaparlar. Bizim de sinirlerimiz tavana çıkar.

thelma 3

Bütün oyuncuları tebrik ediyorum gerçekten harikaydınız. Benim kalbimde bir yer kazandınız. Gerçekten bazı kişilere çok sinir olabilirsin ama rolü böyle. Kızmayın onlara. Ha eğer kızmaktan vazgeçemiyorsanız size bir yöntem.  Bütün herkes levyesini alsın ve Thelma’nın kocasını dövsün. Ama şiddete hayır. Yönetmene bir lafım asla olmaz.

Bu film kadın ve erkeğin eşit olduğunu, her kadının güçlü olması gerektiğini, ön yargıların önemsiz olduğunu gösterdi herkese. Bu film efsaneniz olsun. Bu filmi izleyin. Yorumlarınızı bekliyoruz. Haydi iyi günler.

 

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top