Black Swan (Siyah Kuğu) İncelemesi

Black Swan (Siyah Kuğu) İncelemesi

İnsan kendiyle ne kadar çelişebilir ya da ne kadar kendine yenik düşebilir ? Hırsın, kazanmanın, arzunun filmi olan bir başyapıt “Black Swan”. Nina ve Lily karakteriyle mükemmel bir oyunculuk sergileyen Natalie Portman ( Nina ) ve Mila Kunis (Lily), filmin en can alıcı faktörlerinden biri. . Bu arada yönetmenden çok bahsetmeme gerek olduğunu zannetmiyorum. Çünkü filmin yönetmeni üstat “Darren Aronofsky”. Yine her zamanki gibi cevaplar sorularını bulmuş filmde diyebiliriz.

Dünyanın en ünlü müzikallerden biri olan Nam-ı Değer “Kuğu Gölü Balesi” için iki balerin seçilmesi gerekiyor. Bunlar: Siyah ve Beyaz Kuğu. Beyaz Kuğu için tam bir “Biçilmiş Kaftan” olan Nina, Siyah Kuğu olmak için ne yapsa başarılı olamamıştır.

black swan 2

Annesiyle yaşayan ve tam bir ev kızı olan Nina, karanlık tarafı hissetmek için bazı şeylerden vazgeçmek ve bazı yasakları çiğnemek zorunda kalacaktır. Ancak bunu gerçekleştirmek için büyük bir rakibi ortaya çıkar. Davranışların tamamiyle alt üst olduğu ve serbest büyümüş olan Lily, hırçınlığı ve hazzı ile Siyah Kuğu’yu hak eden taraf olmaya yakındır.

Black Swan Filminin can alıcı tarafı, Nina karakterinin psikolojik semptomları. Natalie Portman bu karakterle boşu boşuna Akademi Ödülü almamış.

black swan 3

Geçirdiği sinir krizleri, gösterdiği performansındaki jest ve mimikleri… Yönetmenle olan diyaloglarını bilmem ama Aronofsky’nin film kadrosundan çok memnun kaldığını söylememek mümkün değil. Özellikle Lily karakterine can veren Mila Kunis’in de bu rolle kendini bulduğunu söyleyebilirim. Mila Kunis’i gerçekten tanısam bu rolle bütünleştirirdim. Benim için bir sinemasever olarak Mila Kunis tamamiyle Lily’dir.

black swan 4

Sahnelerin akıcılığı, kafa karışıklıklarının açığa çıkılmasını beklemek, dekor ve tasarımın muhteşemliği… Black Swan Filminin 1 saat 50 dakika olduğuna bakmayın zamanın nasıl geçtiğine anlam veremezsiniz. Filmin en muhteşem sahnesi ise kuliste yaşanan diyaloglar diyebilirim. İpucu vermemek için kendimi zor tutsam da film benden tam not almıştır. Kafanızın karışacağı kesin olsa da filmin sonunda azıcık da olsa huzura erişmek gibisi yok… İyi ve kötü karakterlerin çatışmasının eksik olmadığı film Aronofsky’e ait olsa da benim gözümde tam bir “Natalie Portman” filmi.

İyi Seyirler…

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top