The Big Eyes – (Büyük Gözler) İncelemesi

The Big Eyes – (Büyük Gözler) İncelemesi

Bugün günlerden Tim Burton’muş. Ama takvimde yok diyor olabilirsiniz.O zaman bu günü Tim Burton günü yapalım ve her sene kutlayalım. Anlaştık mı ? Evet, anlaştık. Neden Tim Burton filmi diyorsunuz biliyorum. Filmlerinde çok tuhaf noktalar var ve kendime yakın hissediyorum. Ama ben daha eğlenceliyim. Çocuksu bir yanı da var hep. Bu kadar ortak nokta çıkartabiliyorsam akraba bile çıkarız. Bu filmi özellikle seçtim. Bu filmin fragmanını gördüğüm andan beri çok etkilendim. Neden etkilendiğimi de anlatacağım.

Evet bu film 1950’li yıllarda geçiyor.  Bu hikaye yetenekli ama şansız bir kadın olan Margeret Keane’nin hikayesidir. Margeret, büyük gözlü çocuk resimleri çizen yetenekli bir ressamdır Eşinden boşanmıştır ve kızıyla beraber başka şehre gelirler. Bu şehirde Walter Keane ile tanışır. Walter Keane ile yakınlaşırlar. Walter Keane ile evlenirler. Güzel aşk yavaş yavaş biter Walter Bey gerçek yüzünü gösterir. Margeret’in resimlerinin üzerine kendi ismini yazar yani resmin üzerine ishal olmuş martı gibi konar. Durdurana aşk olsun dercesine hayat yaşatır Margeret’e. O dönemlerde  kadın ressamların pek kabul ediliyor olmaması da bunun sebebidir.

big-eyes-2

Bu durum başına iş açar. Walter işi iyice 4 yıllık ticaret bölümü uzmanı gibi ticarete döker. Konunun ne kadar yaratıcı olduğunu göremeyen yoktur. Göremiyorsanız göz muayenesine gitmenizi tavsiye ederim. Senaryosu oldukça etkileyicidir benim için. Kötü olaylardaki komik diyaloglar insanı başka diyarlara taksiyle götürüyor. Kötü olaya bile gülüyorsun denebilir. Her sahne birbirinden değerlidir. Senaryo durağan mı akıcı mı diye kafanız karışmasın. Senaryosu oldukça eğlenceli ve akıcı.  Geceyarısı lunaparkta uyuyakalmak ile aynı durum diyebilirim. Senaryonun akıcı olması seni  o film dünyasının içine transfer ettiriyor.

big-eyes-3

Karakterlerin farkı hemen kendini belli ediyor. Margeret ve Walter’ı yan yana koyduğunuzda o 7 fark hemen belli olur. Bu bulmacanın şampiyonunu bu film belirliyor adeta.Karakteristik özellikler filmin dakikaları ilerledikçe daha da gelişiyor. Bunu filmin sonlarına doğru anlayacaksınız. Karakterlerin yetenekleri, ne yaptığı çok belli oluyor. Margeretin yetenekli ama elinden tutan bir Allahın kulu olmaması ve Walter’ın yeteneksiz olup da ressam eşlerinin resimlerine zeytinyağlı dolmanın vazgeçilmezi olan kuşkonmaz durumunu görebilirsiniz. Bu bile filmin konusunu oluşturduğuna göre dramatik çatışmanın ve  baht dönümlerinin tam ortasına düştüğünüzü görebilirsiniz.

Filmin her sahnesi bana göre çok değerli hatta bir sanat eseri. Sanatseverlerin özellikle seveceği bir film olduğundan bu film bana göre bir  şaheser. Abartmamak elde değil. O zaman sonuna kadar abartayım. Abartıya vize yokmuş.Biz de pasaportumuzla gideriz. Bu filmde bir kibrit sahnesi var. Bu kibrit sahnesi bana çok yaratıcı geldi. Bu fikir tam da Tim Burton tarzıdır.

big-eyes-4

Bu filmin öncesi ya da sonrası yoktur. Olmasın da. Eğer olursa gösterilecek bir şey olmadığını siz de anlayacaksınız. O yüzden şansınızı sakın zorlamayın.

Oyunculukların efsane olduğunu göreceksiniz. Margeret’in kızı biraz pasif dursa da o da filme yüzüyle bir şeyler kattı diyebilirim. Özellikle Walter ve Margeret  karakterlerinin oyunculukları bir efsane olabilir. Bu filmin ödüllü olmasının sebeplerinden bu da.  Cast seçiminin ne kadar doğru olduğunu görebiliyoruz. Tim Burton tarzı olan her film güzeldir. Doğru mekan seçimleri, renkler, kıyafetler, aksesuarlar yani filmin yapıtaşlarının hepsi bir bütündür. Bu bütünlük de  filmi etkileyici kılan en büyük sebeplerden biridir.

Margeret ablanın resimlerini takip edelim. Bu resimleri alalım ve sanata can verelim. Eğer benden önce gidecek olursanız benim resmimi de çizmesini söyleyin. Geçen ay numarasını yenilemiş bu yüzden ulaşamadım. Resim iyiki var. Kalemle  sadece resim değil kaderinizi de çizersiniz. Ya da gözlük sevmezseniz de gözlerinizi çizdirirsiniz. Tercih sizin. Bu filmi izleyin. Güzel renklerin etkisinde kalın. ‘’Dünya Tim Burton günü’’ ilan ettiğimiz bugün kutlu olsun.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top