Aklınızda 40 Tilkinin Dolaşacağı David Fincher Filmleri

Aklınızda 40 Tilkinin Dolaşacağı David Fincher Filmleri

Başarılı roman uyarlamalarıyla ve filmlerinin pek çoğunda rastlanabilecek, kapitalizmi ve kurumsal dünyayı sorgulayan nihilist bakış açılarıyla bilinen, 1962 doğumlu ünlü yönetmen “beyin yakıcı” filmleriyle biliniyor.

“Ben pek Hollywood filmi izlemiyorum, daha çok Kuzey Avrupa veya Uzak Doğu sineması” diye ortada gezinen fularlıların bile dudaklarını uçuklatacak derecede alternatif filmlere imza atan David Fincher, reklam filmleri ve klipler de çekiyor.

Ve işte karşınızda, izlediğinizde beyninizden yanık balata kokuları getirecek, aklınızda 40 tilkinin dolaşacağı 5 David Fincher filmi;

1- Seven (Yedi)

Hristiyanlıktaki 7 ölümcül günahı işleyenleri oldukça vahşi yöntemlerle öldüren bir seri katilin peşindeki iki polisin konu edildiği 1995 yapımı filmin başrollerini, Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey paylaşıyor. Film boyunca yüreğiniz ağzımızda kasılarak izlerken, son sahnesinde David Mills rolündeki Brad Pitt, Gwyneth Platrow’un oynadığı karısı Tracy Mills’in kesik başının içinde bulunduğu kutuyu açtığında tüm sinirleriniz boşalıyor.

2- Fight Club (Dövüş Kulübü)

Ünlü yeraltı edebiyatı yazarı Chuck Palahniuk’un romanından beyazperdeye uyarlanan bu olağanüstü film kurumsal dünyayı, gündelik rutininizi ve etrafınızı çevreleyen sentetik hayatı ciddi anlamda sorgulamanıza neden oluyor. Filmin popülerliğinden Chuck Palahniuk da nasibini aldı ve filmin yapım yılı olan 1999 yılı sonrası Cihangir kafelerinde “nihilistler” koltuklarının altında Chuck Palahniuk romanlarıyla arz-ı endam eder oldular. Başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter var.

3- Gone Girl (Kayıp Kız)

Gillian Flynn’in 8 hafta boyunca New York Times en çok satanlar listesinde kalan ünlü romanının uyarlaması olan film, hepimizin şöyle bir dönüp eşimizi veya sevgilimizi şüpheli gözlerle süzmemize sebep oldu.  Başrollerini Ben Affleck ve  Rosamund Pike’ın paylaştığı filmde, karısının bir anda ortadan kaybolmasıyla adeta bir medya maymuna dönen Nick Dunne hikaye ilerledikçe tüm şüphelerin odağı haline geliyor. BU aşamadan sonra yükselmeye başlayan tansiyon, filmin sonuna dek artarak devam ediyor ve izleyici arafta bırakarak son ana kadar gerilimi canlı tutuyor.

4- Social Network (Sosyal Ağ)

2010 yapımı, başrollerini Jesse Eisenberg, Andrew Garfield ve Justin Timberlake’in paylaştığı film bir yurt odasında kurulan ve ardından küresel bir sosyal ağ ve tam anlamıyla bir iletişim devrimi haline gele facebook’un kuruluşunu konu ediniyor. Filmden facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg hakkında bilgiyle değil, birçok soru işaretiyle ayrılıyorsunuz.

5-  The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi)

2008 yapımı bu olağan dışı filmin başrollerini Brad Pitt ve Cate Blanchett paylaşıyor. Bir adamın hayatını geriye doğru yaşamasını konu alan, yani daha açıklayıcı olmak gerekirse bir yaşlı olarak, pek çok yaşlılık hastalığıyla dolan ve hızla gençleşerek hayatına devam bir adamın hayatını konu alan film “burada neler oluyor?” dedirten türden rahatsız bir film.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top