Don’t Breathe (Nefesini Tut) İncelemesi

Don’t Breathe (Nefesini Tut) İncelemesi

Bugün insanlara ders olacak nitelikte bir filmi anlatacağım. Tabii insanlar kendilerine ders verilmesini sevmez. Ama beni çok sevdiğinizi biliyorum. Size bugün bir mesajın taslağı gibi öğretmenlik taslayacağım. Soğuk esprimin üzerine bir su için ki bu filmi izleyince iyi ki su içmişim diyeceksiniz. Çünkü bu anlattığım film korku ve gerilim filmidir. Yani diğer gerilim filmleri gibi daha çok gerileceksiniz ve nefes denen alınmalık varlığın ne kadar önemli olacağını göreceksiniz. Evet, işte bunun için seçtim. Şimdi beni Tom Amca’nın kulübesinde bekleyin. Dede Korkut’un veliahtı gibi size bu hikayeyi anlatacağım.

dont-breathe-2

Bu film 3 kişiden oluşan bir hırsız çetesinin  dramını anlatıyor aslında. Alex, Roxy ve Money adlı üç kişi vardır. Roxy ile Money sevgilidir.Dram derken tam dram değil yarım dram. Bu 3 kişilik çete bir emekli askerin evini soyacaklardır. Bu soygun son soygunları olacaktır çünkü büyük para kazanılacak bir iştir. Bu emekli abimizin kör olması, çete için avantajdır. Bu abimiz kızını kaybetmiş biridir. Tereyağından kıl çekercesine halledeceklerini düşünürler. Eve girerler fakat hiç kolay olmayacak bir büyük anıları burada başlamış olur. Kör olsa da emekli amcamız, görmediği taşın suyunu çıkartacak kadar  psikopat bir adamdır.

dont-breathe-4

Bunu söylemezsem olmazdı. Bu abimizin ilk kurbanı Money olur. Yani  Hakkın rahmetine kavuşan  şanslı müşteri Money’dir.  O ölür fakat Alex ve Roxy kalan iki kişidir. Bunlar da korkarlar ve farklı yerlere saklanırlar. Tabii ki korku aptallaştırdığından fazla nefes ve ses çıkardıklarından dolayı emekli asker  işi çözer. İkinci talihlimiz Alex olur. Alex de büyük eziyetler görür ve imamın kayığına bayram hediyesi niyetine bedavaya biner. Kalan tek kişi Roxy bacıdır. Onun da varlığını hisseden emekli amcamız ınun da hakkından gelir mi gelmez mi?  Bence onu da siz anlarsınız.Sürpriz olsun gerisi de.

Senaryosu aslında beni ikilemde bıraktı. Fragmanında aslında klişe bir film olduğu belli oluyor. Klişe olsa da önyargı iyi değildir. Çetenin 3 kişiden oluşu bence yeterliydi. Filmdeki olaylar beklediğimizden daha hızlı başladı. Karakterleri tam olarak tanıtamadan olaya başladı. Bu da filmin en kötü eksilerinden biri. Çünkü bir filmde karakterleri tanımak  ve onunla bütünleşmek çok önemlidir. Sadece Roxy hanımı tanısak da o da çok yeterli değildi. Gereksiz diyaloglara sıkça yer verildi özellikle. Olaya odaklanmakta zorluk çekmemize sebep oldu bu çöpe atılası diyaloglar. Aslında meselenin çok klişe fakat bazı sahneler bu filmin klişe ile başlayıp, farklı bir film olmaya  ramak kalan, trafikte kalmış kamyona benzeyen bir film olduğunu göreceksiniz. Bu klişeler gözünüze batmayacak. Gözünüze batıyorsa sorun sizdedir. Bu filmin tek evde geçmesi de aslında insanı acaba bu filme gidip gitmemekte kararsız bıraktığını anlıyorum.Çünkü ben yaşadım.

dont-breathe-5

Ben yaşarsam herkes yaşar diyebileceğim bir film oldu. Filmin diyaloglarının ne kadar antipatik birinin kullanacağı sıkıcı diyaloglar olsa da olayların çok iyi olduğunu kimse değiştiremez. Olaylar şaşırtmalık olaylar ile koalisyon kurdu. Bu filmde Alex’in  bir türlü ölememesi insanı daha da çok sinirlendiriyor. Alex’in bu kadar bekletilmesi bir yandan mantıklı olsa da sürekli başına iş açması insanın sabrını zorlayan sahnelerden oldu. Kliniğe yatırılmaya adaylığını koyan insanların olabileceği bu filmde netleşmiş oldu. Bu gerilimde hiç dinlenme gibi bir durum yoktu. Nefeslerimiz kesilircesine bu film izlendi. Nefes alma niyetine komik sahneler koysalardı iyi bir gerilim filmi olabilirdi. Sadece germesi kalbe zarar bir durumdur. Nefes alma sesleri ve gereksiz bakışmaların olduğu sahneler bile insanın kulağına batıyordu. Mantık hataları kısmına adını altın harflerle yazdırdığı anlar da çok oldu. Mesela en büyük aptalca sahne en fazla nefes alan ve ağlanmaması gereken yerlerde  kendini  en fazla  para alan cenaze ağlayıcısı gibi hissettiği sahnelerde Roxy’nin seslerinin emekli asker tarafından duyulmaması  mantıksızdı. Alex bir iki sesle avlandı.Bu da işin garibi…

Karakterleri sadece gereksiz diyaloglarından tanısak da Roxy’nin halay başı olduğunu anladık. Çünkü bir tek onun hikayesi ekmek kırıntısı kadar gösterildi. Burada Alex ve Money’in karakterleri birbirine çok da yakın olmadıkları için diyalogları da birbirine karşı farklıydı. Sadece diyaloglar karakterlerini ortaya çıkardı. Emekli beyefendinin hırsızlardan daha beter olduğunu anlayacaksınız.

dont-breathe-6

Bence bu filmin devamı çekilebilir. Bunun mesajını filmde verdiler. Bu mesaj sonlarda olduğundan size açıklayamam.  Keşke çekilmese ama maalesef çekilecek.

Bu filmin görsellerini beğenmesem de tam da karakterlere uygun olmuş diyebilirim. Seçilen renkler sıkıcıydı. Kurgusu nefes kesiciydi diyebilirim.

En güzel sahne Emekli Albay’ın bizden sakladığı bir bodrum katında yaşanan garip, nefes kesici olaylardı.Bu sahne filmin doruk noktası da denebilirdi.

Bu filmdeki oyunculuklar pek iyi değildi. En çok beğendiğim kişiler emekli abimiz ve Alex’ti. Roxy’nin oyunculuğu orta dereceydi. Eğitim almasında fayda var. Yönetmen de bu filmin senaryosunu yönetmen gözüyle tekrar değerlendirse daha iyi olurmuş derim.

Evet bu film klişe olsa da yaşanan olaylar klişe olmadı. Bu yaşanan olaylar insanı kalp hastası yapsa da yine de izlenebilir bir film oldu. Bu filmi sinemada izlerseniz de tek  başına asla gitmeyin. Bu filmin imdb’si  fazla yüksekti. Benim verdiğim puan 6.5. İmdb’ye bakarak değil benim puanıma bakarak bu filmi izleyin. Nefes almanın ne kadar önemli olduğunu fakat ne kadar da başa bela olucu olduğunu anlattı. Bu filmi izleyin ve nefes alın.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0