Nymph(O)Maniac (2013) Vol.I – Vol.Iı İncelemesi

Nymph(O)Maniac (2013) Vol.I – Vol.Iı İncelemesi

İddialı bir yapım olan Nymphomaniac, hayatınızda mutlaka izlemeniz gereken ilk 10 film arasında yerini alır diyebilirim. İki bölümden oluşan 4 saatlik bu filmde inanılmaz derecede cinsel içerikli sahneler olduğunu belirtmekte yarar var. Çoğunlukla film eleştirisi, analizi yapmak için arkadaşlar arasında izlenecek olan filmi aileyle izlemeniz pek de doğru olmaz.(Aile yapısına göre değişse de) . Bu ufak dipnotları geçtikten sonra filmin detayları, konusu, oyuncuları, yorumlar, kısmına gelelim. Filmin süresi çok uzun olduğu için ve arka arkaya iki bölümü de izlediğim için filmi tazeyken yazmam daha kolay oldu. Ancak filmi bir kez daha izlesem farklı sonuçlar çıkar mıydı bilmiyorum.

nymphomaniac-2

Başrollerini Deccal filminden de tanıdığımız Charlotte Gainsbourg (Joe), İsveçli oyuncu Stellan Skarsgård (Seligman), güzelliğiyle ve filmdeki olağanüstü cesaretiyle Stacy Martin (Joe’nin Gençliği) ve geleceğin “Hollywood” yapımlarının vazgeçilmezi olacak olan Shia LaBeouf (Jerome) paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda ise kült filmlerin vazgeçilmezi Lars von Trier oturuyor.

Bir sinemasever olarak filmden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Küçük yaşta seks bağımlılığı hastalığına yakalanan bir kadının hayatını anlatıyor film. İlk başlarda gayet eğlenceli gibi gözüken bu bağımlılığının ilerleyen zamanlarda ne kadar zorluk yaratacağını anlatılıyor. Ancak olaya sadece “Nymphomaniac” (Seks Bağımlılığı) olarak bakmamak gerekiyor. Uyuşturucu, Alkol vb. bağımlılıklarının etkileri nasılsa seks bağımlılığının da farkı yok. Film de bunu anlatmaya çalışıyor zaten.

nymphomaniac-3

Bir öz eleştiri yapmam gerekirse en çok zorlandığım film analizi Nymphomaniac. Cinselliğin ve şiddetin üst düzeyde olduğu filmde asıl önemli olanı anlamak hiç de kolay olmuyor. Her ne kadar izlemesi zor bir film olsa da filmin sonunda adalete, insanlığa, şiddete sövmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Cinsel içerikli film sevenler için güzel bir film olarak gözükse de filmin ilk kısmından sonra cinsellik tamamiyle ikinci planda kalıyor ve dram ön plana çıkıyor. Joe karakterine hayat veren Charlotte Gainsbourg’un oyunculuğu muazzam. Böyle bir filmde karakteri benimsemek oldukça zor olsa da Gainsbourg, bunun üstesinden gelebilmiş. Stellan Skarsgård, Seligman karakteriyle kendini bakir bir tanrı gibi gösterse de sürprizlerle dolu olduğunu bir kez daha bize gösteriyor.

nymphomaniac-4

Filmde Joe anlatıcı, Seligman ise dinleyici rolündedir. İlk başlarda başından geçenleri anlatmak istemeyen Joe, Seligman’ın yoğun isteği üzerine başından geçenleri anlatmaya başlar. Kendini ilk defa yalnız hissetmeyen ve bir arkadaş edindiğini düşünen Joe’yu sonda da büyük bir sürpriz beklemektedir. Filmde en çok etkilendiğim sahnenin de son sahne olduğunu söyleyebilirim. Filmde iyi karakteri kötü olarak göstermek kolaydır, ama kötü bir karakteri iyi olarak gösterebilmek yetenek ister. Filmde de sıklıkla bu tür olaylara şahit oluyoruz. Açıkçası erotik sahneleri akıcı olarak düşünürsek onun haricinde film durağan geçiyor. Bize düşünmek için vakit kazandırıyor diyebiliriz.

Son olarak bir dipnot geçersek; filmin Türkiye’de gösterime girmesi engellendi. Sebebinin ne olduğunu tahmin ediyorsunuz. Ancak siz de filme Dik Açı yerine Geniş Açı’dan bakarsanız neler anlatılmak istediğini çok iyi anlarsınız.

İzleyin, İzletin. İyi Seyirler.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top