Tarantino İmzası Taşıyan En Aksiyonlu 5 Film

Tarantino İmzası Taşıyan En Aksiyonlu 5 Film

Sinema tarihin en tartışmalı yönetmenlerinden biri olan Quentin Tarantino, filmlerindeki doğrusal olmayan anlatım yöntemiyle bağımsız bir tarza imza atmıştır. Filmlerinde tartışmalı ve hassas konulara sıkça bulaşır. Zaman zaman provokatif olduğu bile söylenebilir.

Filmlerindeki zekice, hayli iğneleyici ve alaycı diyaloglar, bol kanlı şiddet sahneleri, kültleşmiş filmlere ve popüler kültüre yaptığı atıflar tarzını belirleyen unsurlardandır.

Fillerinde hayatın karanlık yönlerini yücelten, kimi zaman yer altına kaçan izler barındıran, özgün ve kendine has farklı bir tarz benimsemiştir.

Yabancı futbolcuların eşlerine “yenge” diyerek yılışık yılışık sırıtılan, Avrupalı milletvekillerinin parlamentodaki “frikiklerinin” manşetten haber olduğu ülkemizde ise doğal olarak maalesef yalnızca ayak fetişizmiyle bilinir.

Şimdi gelelim, Tarantino imzası taşıyan en aksiyonlu 5 filme;

1-Pulp Fiction (Ucuz Roman) 

Tarantino’nun en bilinen filmidir. Başrollerini John Travolta, Uma Thurman ve Samuel L. Jackson paylaşmıştır. Film müzikleri efsane olmuştur. Zekice diyalogları ve Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Jules Winnfield’ın kurbanlarını öldürmeden önce yüksek sesle okuduğu İncil’den alınma pasaj herkesin kafasında yer etmiştir. Hatta Ving Rhames’in canlandırdığı Marsellus Wallace’ın cezalandırma anlayışı bir intikam çeşidi olarak literatüre girmiştir.

2-Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri)

Tarantino’nun en tartışmalı filmlerinden biridir. Her Tarantino filmi gibi bol aksiyon, kan ve şiddet barındırır. Bir mücevher hırsızlığı sonrası, hırsızların aralarında bir köstebek olduğunu düşünerek birbirlerine düşmelerini konu alır. İnsanın sıdkını sıyıracak derecede karmaşıklaşan olay örgüsü, son sahneye kadar heyecanı canlı tutar. Sinemaya getirdiği alışılmadık tarzla türünün öncülerinden biridir. Tim Roth, Michael Madsen, Edward Bunker, Steve Buscemi ve Quentin Tarantino’nun kendisini oyuncular arasında gördüğümüz bu film kuşkusuz sinema tarihinin kültleri arasında hak ettiği yeri almıştır.

3-Django Unchained (Zincirsiz)

Jamie Foxx, Christoph Waltz ve değişmeksizin Samuel L. Jackson’ın kusursuz performanslarına şahit olduğumuz bu filmde, Alman bir ödül avcısının yardımıyla özgürlüğünü kazanan zenci bir kölenin vahşi batıda geçen hikâyesine şahit oluyoruz. Tarantino filmlerinin değişmezlerinden olan bolca kan, şiddet ve zekice diyaloglar bu filmde de bizi bizden alıyor. Özellikle pamukların üzerine sıçrayan kan, mesai sonrası Cihangir ve Moda kafelerinde lirik bir anlatımla prim toplayabileceğimiz detaylardan.

4-Kill Bill

Tarantino’nun Uzak Doğu sinemasın etkisinde kalmasıyla hatta belki de biraz fazlaca kalmasıyla tarihe nıt düşülmüş, bol bol kan ve şiddet barındıran üçlemesi. Uma Thurman, gelin rolünde muhteşem bir performans sergiliyor. Manga tarzı bu aksiyon filminden kana ve şiddete doymuş olarak ayrılıyorsunuz.

5-The Hateful Eight 

Samuel L. Jackson, Kurt Russel, Tim Roth ve Michael Madsen gibi Tarantino filmlerinin değişmez oyuncularının yanı sıra Jennifer Jason Leigh bu filmde muhteşem oyunculuğuyla göz dolduruyor. Aksiyondan çok psikolojik bir gerilim tadı veren film, bolca kan şiddet ve provokatif sahne dolu.

 

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top