Million Dollar Baby İncelemesi

Million Dollar Baby İncelemesi

Yazılardan sonra gelen tavsiyeler üzerine aralarından bir seçim yaparak bu hafta da “Million Dollar Baby” adlı yapıtı izledim. Film için Clint Eastwood ya da Clint Eastwood’un filmi diyebiliriz. Zira filmde hem oyuncu, hem prodüktör hem de yönetmen olarak emeği var. Peki sadece Clint Eastwood mu? Hayır. Filmde bir başka efsane oyuncu Morgan Freeman da yer alıyor.

million-dollar-baby-2

Senaryosundan kısaca bahsedecek olursak bir boksörün hayatı diyebiliriz. Söz konusu boksörler olunca tabii ki ilk akla gelen elementler yerini alıyor. Zengin bir ailede doğup büyüdükten sonra kendisini dövüş sporlarında hırpalatmak isteyen pek bulunmadığından tabii ki kahramanımız kaybedeceği hiçbir şey olmayan ve boksa tutkuyla bağlanmış azimli bir karakterimiz. Peki bu filmi diğer benzerlerinden ayıran farklılıklar neler? Öncelikle başrolümüz bir kadın boksör ve boksa aslında biraz geç kalmış bir boksör. Hayatında daha iyi yapabileceği hiçbir şey olmayınca azmedip boksla ilgileniyor. Bunun için de en iyi antrenörlerden biri olan Frankie Dunn’ın bulunduğu spor salonuna gidiyor. Her ne kadar Frankie kadınları çalıştırmasa da ondaki azmi gördükten sonra huysuz karakterini bir kenara bırakıp onu eğitmeye karar veriyor ve sonrasında da ikisi iyi bir ikili oluşturuyorlar.

million-dollar-baby-3

Her ne kadar Clint Eastwood ile Morgan Freeman filmi götürmeye yettiyse de Hilary Swank’in filme herhangi bir renk kattığını söylemem biraz güç. Karaktere kattığı bir sempati, çekicilik veya bir masumiyet yok. Kısaca film için uygun bir cast olduğunu söyleyemeyeceğim. Daha karakteristik bir duruşu olan bir oyuncu olsa daha iyi olabilirdi. Senaryoda yazılanın dışında oyuncunun kattığı bir şey yok.

million-dollar-baby-4

Gelelim içinde spoiler olan paragraflarımıza. Yukarıda da bahsettiğim gibi hikâyenin giriş ve gelişme kısımları çok şaşırtıcı veya ilgi çekici değil ancak filmi özel yapan kesinlikle sonuç kısmı. Sürekli iyi adamların bir şekilde kazandığı, çok ekstrem durumlardan bile kurtulup veya iyileşip tekrar güzel günler gördüğü yapımlardan sıkılan biri olarak sonu gerçekçi veya kötü biten filmler ilgimi çekiyor diyebilirim. Filmin sonu kötü arkadaşlar, üzücü, acınaklı ve dokunaklı.

IMDB puanı: 8.1.

Benim puanım da 7.8

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top