2000’lerin Efsanesi Christopher Nolan’ın Gişe Rekorları Kıran 7 Filmi

2000’lerin Efsanesi Christopher Nolan’ın Gişe Rekorları Kıran 7 Filmi

İngiliz yönetmen, senarist ve yapımcı Christopher Nolan, kısa metrajlı ilk filmini henüz 8 yaşındayken çekmiş. 8 yaşında film çekmesi zaten yeterince gerçek üstü değilmiş gibi, bu ilk filmi de gerçek üstü tarzda. Çektiği filmlerin senaryosunun büyük birçoğunda kendi parmağı var. Birçoğumuz onu “Bu filmi hangi kafayla yapmışlar abi ya” dediğimiz filmlerin senaristi ve yönetmeni olarak tanıyoruz.

Ve şimdi de karşınızda, bazılarını kalabalık duman altı öğrenci evlerinde donuk bakışlarla izlediğimiz, bazılarını da vizyona girdiği gibi sinemada izlediğimiz, 2000’lerin efsanesi Christopher Nolan’ın gişe rekorları kıran 7 filmi

1-Memento – Akıl Defteri

2000 yapımı bu kara filmin başrollerini Guy Pearce, Carrie-Ann Moss ve Joe Pantoliano paylaşıyordu. Kahramanımızın hafıza problemi nedeniyle vücuduna dövme olarak aldığı notlar, film ilerledikçe bir bir kaybolurken, bizim de aklımız yavaş yavaş kulağımızdan uçup gidiyordu. Film bitip de aslında tersten anlatıldığı ortaya çıkınca, “ben zaten anlamıştım da spoiler vermemek için sustum” diyenler online mı?

2- Insomnia – Uykusuz

2001 yapımı bir yeniden yapım. Aslı 1997 yapımı, minimalist bir Norveç filmi. Başrollerini Al Pacino ve Robin Williams paylaşıyor. Öldürülen genç bir kızla ilgili cinayeti çözmek için Dormer rolündeki Al Pacino, Alaska’ya geliyor. 24 saat batmayan güneş, kahramanımızın uykusuzluk hastalığını daha da beter bir hale getiriyor ve Dormer cinayet dosyasının kontrolünü tamamen kaybediyor.

3-  Batman Begins – Batman Başlıyor

En sevilen Batman filmlerinden bir tanesi. 2005 yapımı. Batman rolünde Christian Bale var. Gotham şehrini suçlulardan temizlemeye ant içmiş yarasa sever kahramanımızın karşısında bu kez kötü adam olarak Korkuluk var. Korkuluğun kullandığı gazın neden olduğu halüsinasyonlar özellikle etkileyiciydi.

4- The Prestige – Prestij

Başrollerini Hugh Jackman ve Christian Bale’in paylaştığı 2006 yapımı filmdi, Christopher Nolan sürpriz sonlu ve değişik bir kurgu tekniği kullanıyor. İki sihirbazın birbirlerine ve çevrelerine zarar vermeyi göze alacak kadar gözlerinin döndüğü çetin rekabetlerini konu alan filmde Nicolas Tesla’ya çakılan selam, tüyleri diken diken etmişti.

5- The Dark Night – Kara Şövalye

Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına giren Kara Şövalye, Batman Başlıyor’un devam filmi niteliğindeydi. Batman rolünde Christian Bale’i gördüğümüz filmde, Heath Ledger efsane bir Joker yorumuna imza atmıştı.

6- Inception – Başlangıç

Başrollerini Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon-Levitt ve Ellen Page’in paylaştığı filmde, rüya paylaşımı teknolojisiyle rüyalarda çok önemli kurumsal bilgileri çalan bir hırsızın hikâyesini izliyoruz. Gerçeğin gözlerimizin önünde eğilip, büküldüğü bu beyin yakıcı filmden akıllarda kalan soru: topaç devrildi mi?

7- Interstellar – Yıldızlararası

2014 yapımı, başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain’i izlediğimiz, bilimkurgu dalında bir başyapıt olarak kabul edilen filmde, doğal afetler ve kıtlık nedeniyle sonu yaklaşan dünyanın umudu olmak için uzayda yeni keşfedilen bir solucan deliğinin içine yolculuk yapan bir grup astronotun hikâyesini izliyoruz. İzlerken “acaba şu an paralel evrende ne kadar süre geçti?” diye sormayan var mı?

 

Tüm Yorumlar0