Bent İt Like Beckham (Hayatın Çalımı Beckham) İncelemesi

Bent İt Like Beckham (Hayatın Çalımı Beckham) İncelemesi

Çoğu öğrencinin okulları açıldı. Şuan öğrenciler ‘’tutun kollarımdan, düşerim şimdi’’ modundalar.  Ben de düşündüm ki biraz eğlenmenin hiçbir zararı yok. Ya kitap okuyun ya gezin ya film ya da tiyatroya gidin. Melodram içeren şeylerini bu sıralar önermiyorum. Çünkü doğru bir zaman değil. Tabii sadece öğrenciler için değil herkes izleyebilir. Eğlenceli bir film bütün sıkıntıları alır. Bu filmi bu yüzden seçtim.

Bu film İngiliz yapımıdır. Bu film Jesminder adlı Hintli bir kızın acılığı 5 ay önce kaçmış, neşeliliğe 50 gram kalmış  komedi ve dram filmidir. Jesminder, David Beckham hayranı bir kızdır. Jesminder, çok iyi bir futbolcu olmak ister. Gerçekten de çok yetenekli. David Beckham’dan 1000 kat yetenekli hatta. David, Jesminder’in eline maşrapa ile su bile dökemez. Ailesi, Jesminder’in futbol oynamasına karşıdır. Hintli bir aileye göre çok uçuk bir durum. Jesminder de çok güçlü bir karakter olduğundan kulağında gizli bir metro hattı oluştuğundan  bu söylenenler vız gelir tırıs gider. Jesminder, biriyle evlendirilmek ister ama Jesminder asla istemez. Jesminder amatör bir fulbolcuyken biri onu keşfeder ve bir takıma girer. Futbol ile ilgili bir durum için Almanya’ya gitmek ister. Ama ailesi istemez. Bizim Jesminder hiç durur mu hemen gider. Bir arkadaşı vardır ve o kız da Jesminder’in sevgilisine aşıktır. Jesminder bunu öğrenir ve araları bozulur. Bu çocukla da birbirlerine sırılsıklam aşıktır. Ne diyelim sizce böyle bir film nasıl bitmiştir?

bend-it-like-beckham-3

Bu filmin senaryosu böyle güzel de sıkılır mıyız diye düşünen insanların bir soru sorabilir miyim diyen hallerini gönül gözümle görüyorum.İndirin parmaklarınızı hemen. Ben bu soruyu hiçbir zaman yanıtsız bırakmadım, bırakmayacağım da. Bu film oldukça akıcı bir film. Jesminderin ne ara bu kadar futbolda ilerlediğini farkedemezsiniz. Akıcılığın sebebi de  bir sonu olmayan, bir amaca hizmet etmeyen sahnelerin olmamasıdır. Her sahnenin bir amaca yönelik olduğunu hem eğlendirmenin hem de düşündürmenin olduğu zekayı katkı maddesi  içermeyen güzel ve doğal malzemelerle renklendirmesinden anlıyoruz.

Gelelim bu filmin müthiş çiçekleri olan karakterlerine. Jesminder’in kahveye girip ‘’bir oralet çek ortağım’’ diyecek hallere sahip olduğunu, güçlü ve hayallerine sadık olduğunu, feminist bir kız olduğunu gördünüz ya da göreceksiniz. Tam aksine ailesinin geleneksel bir aile olduğunu,Jesminder gibi hayallerinin peşinden koşmayacak tipler. Onların düşüncesi eğer bir kızsan  ev hanımı olmak için yıllık paket program uygularız eğer erkeksen de serbetsin koçero deriz geçeriz’dir. Kadın- erkek eşitliğinin vurgulandığı muhteşem bir film. Jesminder’in kız kardeşi de Jesminder’den çok farklı. Ojesini lavaboda düşürse su kanalına girecek tiplerden. Yani pembe ojeli fındık faresi de denebilir. Tabi Jesminder ile pek iyi olmasalar da iyi kız. Bu kız da Jesminder’in tam tersi olduğundan evliliğe hazırlanan bir tip olduğunu anlıyoruz. Bu da bize dramatik çatışmanın temellerini iyi inşaat işçileriyle attıklarını tanımlıyor.

bend-it-like-beckham-3

Filmde en çok etkilendiğim sahne Jesminder’in futbol takımına girdiği sahne.Çünkü güzel bir yola giriyor. Bu da beni izleyici ve yazar olarak çok heyecanlandırıyor.

Bu filmin bir devamının da olmayacağını söyleyebilirim. Zaten öncesi de yok. Alın size soyulmuş mandalina gibi bir film.

Bu filmin Hintli bir aile üzerinden anlatılması çok hoşuma gitti. Nedeni de geleneksel düşüncenin modern düşünceyle çatışan halini güzel anlatabilecek bir düşünceleri olması. Jesminder’i ben çok sevdim. Seni seçtim pikaçu diyebilirim. Ailesi de çok iyi seçilmişti.Ben çok sevdim hepsini.  Ömür boyu okunası kitaplar bölümü gibiydi bütün filmin öğeleri. Olması gereken en güzel karakterlerden biri de Jess’in dert dinleyicisi arkadaşıydı.

Bu filmin güzel yanlarını söyleyerek filme ve filmdeki herkesi yağlayıp balladım. Ki yağlanıp ballanılmayacak bir film de değil. Herkes olsa yağlar ballar. Şimdi gelelim sanki olmasa daha da iyi olabilirdi dediğim kısıma. Şaka yaptım yok öyle bir şey. Film müthişti.

Herkesin bu filmi izlemesini istiyorum. Benim isteklerim güzel isteklerdir. İzleyin, dinleyin, gülün, halay çekin, spor yapın vs vs. Benim güler yüzüm hepinizi güldürsün. Mutlu filmler dilerim.İyi seyirler, iyi günler.Yorumlarınızı bekliyoruz.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0