The Ron Clark Story İncelemesi

The Ron Clark Story İncelemesi

Hi.

Friends dizisinden beri büyük hayranlık duyduğum Matthew Perry’i izlemekten büyük zevk aldığımdan ve neredeyse tüm dizilerini izlediğimden (bakınız; Go On, Studio 60 on the Sunset Strip, The Odd Couple, Friends, Mr.Sunshine ama gerçekten bakınız yani iyi diziler, The Odd Couple biraz vasat altı ama olsun diğerlerine bakın) biraz da yer aldığı filmlere bakayım dedim. Gözüme de afişi daha ziyade Harry Potter’ı andıran “The Ron Clark Story” çarptı.

ron-clark-story-2

Film “based on a true story” yani gerçek bir yaşam öyküsü anlayacağınız. Film Ron Clark adlı başarılı, enerjik ve idealist bir eğitimcinin hikâyesini konu alıyor. Filmde Ron Clark Beaufort Country okulunda başarılı bir şekilde mezun ettiği sınıfının ardından New York’un Harlem bölgesine taşınıp daha zor durumdaki okullardan birinde öğretmenlik yapmaya karar verir. Ancak bir okulda işe başlaması biraz sancılı olur, zira başvurduğu okulların müdürleri onun gibi beyaz ve kibar birinin Harlem gibi bir yere ayak uydurabileceklerini pek düşünmezler.

ron-clark-story-3

Bir süre ucuz motellerde kalıp iş olarak da garsonluk yapar. Harlem İlkokuluna başvurmak için gittiğinde ise okulun önünde bir öğretmenle bir öğrencinin tartıştığını ve öğretmenin işi bıraktığını görür ve hemen işe başlar. Müdür her ne kadar işinde kalabilmek için okulunun puanını yükseltmeyi hedefleyip onu en iyi sınıfa vermek istese de o ısrarla en sorunlu sınıfı seçer. Uzun bir süre öğrencileri tarafından adeta işkenceye maruz kalsa da, her biriyle yavaş yavaş anladığı dilden konuşmaya başlar, kimiyle ip atlar, kimiyle kâğıt oyunları oynayarak onlara ders öğretir, çoğunun ailesini ziyaret eder. Sonunda hakkında daha ne kadar dayanabilir diye bahis oynayan öğrencilerine dahi kendisini sevdirir. Daha önceki sınıfında nasıl öğrencilerinin notlarını yükselttiyse burada da başarılı olur ve o sorunlu sınıf okulun en başarılı sınıfını bile eyalet sınavında geride bırakır.

ron-clark-story-4

Film hakkında çok fazla söylenecek bir şey yok. Tam bir Pazar günü saat 14-00-16-00 sularında ailece oturup izlemelik bir film. Film 2016 yapımı olduğundan günümüze göre biraz eski ve basit gelebilir ancak filmde Matthew Perry olunca zaten benim kafamda film +1, +1.5 puanı havadan kapıyor. Tavsiyem sizin de izlemenizdir.

IMDB puanı 7.7 ve kesinlikle hak ediyor.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top