The Truman Show İncelemesi

The Truman Show İncelemesi

“Artık aktörler ve bize hissettirdikleri o sahte duyguları izlemekten bıktık. İhtişamlı tekniklerinden ve özel efektleri yorulduk. İçinde bulunduğu dünya bazı açılardan sahte de olsa, Truman’ın kendisinde yapay hiçbir şey yok. Senaryo yok, sufle yok… Samimi. Bu bir yaşam”

truman-show-2

Yukarıda da denildiği gibi Truman tamamen samimi ve kendisi. Bu yayını satan da bu zaten. İnsanlar Truman’ı kendisi olduğu için sevmişti. Fakat Truman gerçekten de bu mu? İnsanın içinden gelen hisleri, hazları kesinlikle kontrol altına alamazsınız. Her ne kadar senaryo da olsa, içinde bulunduğu ortam yapay da olsa, Truman’ın hafızası ve anıları gerçekti. Bilinçaltında biriktirdiği anılar onu yapay dünyadan alıp kendi dünyasına soktu. Artık her şeyin bir oyun olduğunu anladı. Bu tip oyunlar sadece filmlerde değil kendi hayatımızın içerisinde de var. Anılar…

truman-show-3

Her şey iyi giderken yaşadığın bir olay aklına gelir ve o an içinde bulunduğun dünya birden yapmacık gelir ve kendi gerçeğinden kaybolursun. Ya da tam tersi. Bu yapmacık hayatın içinde kaybolmayı isteyen ise yine biziz. Ne yazık ki bu durum hiç değişmeyecek! Kim bilir belki biz de bir gün Truman gibi sanaldan kaçıp gerçeğin içerisinde kaybolmayı tercih ederiz fakat bu şartlarda gerçek olmak bile zor.

Eğer filmi izlerseniz ve ya izlediyseniz şu durumu daha net almaya başlayacaksınız . Reklamlar… Her ne kadar şovun bir parçası gibi gözükse de aslında tek başrolü. Truman’ın sadeliği ile saflığından yararlanılarak göz göre göre ürünü izleyenlere satmak. Bu artık hayatın bir parçası olmuş durumda. İnsanların samimiyetini kullanarak, ürünün alıcısına o ürünü alarak doğru bir iş yaptığı hissiyatını vermek. Son zamanlarda sosyal medya üzerinden çok görmüşüzdür bu tip reklamları. “Artık bu satılan ürünü kullanmalıyız çok doğru yere gidiyor para.” Hayır, sadece seni iyi bir iş yaptırdığına inandırıyor.

truman-show-4

Çekimlerin ve senaryonun sadeliği filmi izlenir kılan unsurlardan bazıları. Oturup sıkılmadan izleyebilirsiniz. Çoğu eleştirel filmin sıkıcılığı Truman Show’da yok. Jim Carrey alışılmışın dışında bir rol ile karşımıza çıksa bile gerçekten oyunculuğu ile yine gönlünüzde taht kuracaktır.

Sonsuz, yapay bir hayatın içinde kaybolmuşken yanınızdaki gerçeklere sahip çıkın efendiler.

Tüm Yorumlar0