Dedemin Fişi İncelemesi

Dedemin Fişi İncelemesi

Film hepimizi kahkaya boğan Güldür Güldür ekibinin oynadığı bir film olduğu için aslında aynı beklentiyle izlemiştim. Yani yine kahkaha atmayı umut ederek. Fazla kahkaha atamadım. Hatta hiç… Ama içeriksel anlamda hoşuma giden bir film oldu.

Dediğim gibi fazla kahkaha atmama rağmen beni oldukça etkileyen bir film oldu. Bir kere öncelikle toplumsal yapımızı, bireyleri göç etmiş bir ailenin hastalık uğruna nasıl bir araya geldiğini, gösteriyor. Diğer yandan ölümün kendisinden değil de arkasından gelecek mirasa karşı bir beklenti var.

dedemin-fisi-2

Evet hikaye oldukça etkileyici. Ama bu hikayeyi akıcı kılacak bir senaryo göremedim. Örneğin; İki kardeşin babalarına ait bir yer olduğunu öğrenip gittikleri yerde karşılarına çıkan üvey kardeşler. Burada senaryo akıcı şekilde ilerlemiyor. Sonrasında başlarına gelen olaylar filmin en anlamsız sahneleriydi. Tam da bu sahnede güldür güldürü hatırladım. Ve sadece güldüm. Zaman zaman bu akıcılığın kaybolmasının izleyiciyi etkilediğini sanmıyorum. Çünkü beklenti olan güldürmeyi orada da bırakmıyor. Yani yine insanların beklentisine cevap veriyor. Karakter çatışması denen bir duruma rastlayamadım ben. Bir tek kız kardeş hariç hepsi mirasta gözü olan ve mirası paylaşmak için birbirini satabilecek tipler. Sadece yeğenleri biraz masumane. Ve bir anda kendini bu pazarlıkların içinde bulduğu için aslında onun diğer karakterlerden farklı olduğu söylenebilir.

dedemin-fisi-3

Zaten filmin sonunda da onun esas karakter olduğunu anlıyoruz. Kalp krizi geçirmesi ve ‘dedesinin fişinin’ çekilip kalbinin ona verilmesi. Bir kuşağın kendisinden sonraki 2. Kuşağa hayat olması. Bu sahne benim en etkilendiğim sahne oldu. Hep vermek istediği mesaj bakımından hem de duygusal anlamda. Miras peşinde koşan ve birbirini yiyen kardeşler yeğenlerine çok üzülüp onun için seferber oluyor. Buda sonunda mutlu bir aile birlikteliğini yıllar evvel dağılmış bir birlikteliği meydana getiriyor. Ayrıca organ naklinin ne kadar da hayati olduğunu ve bir canın giderken başka bir cana nasıl can verildiğini göstermesi bakımından da önemli bir vazife görüyor.

dedemin-fisi-4

Bundan sonra devam filmi çekilir mi bilemiyorum. Bana kalırsa çekilmemeli. Çünkü ben zaten devam filmlerine karşı olan bir insanım. Kemal Sunal gibi ırmak filmler yapıp ama hiçbirinde de aynı karakteri oynamamaktır asıl mesele. Buradan Dedemin Fişi’nin neden devamı çekilmemesine gelince; film zaten yapmak istediklerini tam anlamıyla ortaya koymuş oldukça başarılı bir yönetmenle birlikte. Kurgu ve görsel efektler de yine güldür güldürden kalma tecrübeyle gayet iyi organize edilmiş. Hikaye desek, zaten oldukça başarılı. Her şeyiyle tastamam olan ve vermek istediğini vermiş, göstermek istediğini göstermiş bir filmin devamı çekilirse bu filme yazık olur. Ama Güldür Güldür ekibinden sağlam bir film daha bekliyorum.

 

 

 

Tüm Yorumlar0