The Last Song İncelemesi

The Last Song İncelemesi

Bugün sizlere şu hasta halimle yazı yazmak istedim. Uzaktan yazınca bulaşmaz merak etmeyin.Anlatacağım film yaz filmi. Gördüğünüz gibi yazı ne kadar özlediğimi anlıyorsunuz.Tabi bu filmi seçme nedenim sadece bu değil. Diğer önemli neden film klişeleri güzel yönetebilen etkileyici bir film olması. Etkilendim diye de salya sümük ağlamayın. Peçetelerinize yazık.

the-last-song-2

Bu film aslında hoş bir film olsa da gelelim senaryosuna. Ronnie adlı asi bir kızımız vardır bu filmde. Ronny ve kardeşi, annesiyle beraber yola çıkar ve Ronny’nin babasının evine giderler. Anne bir kargocu gibi çocukları paketleyip bırakır ve içinde kurt varmışçasına geri döner. Ronnie babası ile iyi anlaşamaz. Çünkü ona kızgındır.Kızgınlığının nedeni de çekip gitmesi. Ama Ronnie’nin kardeşi babasıyla birbirlerini 40 yıldır görüyormuşçasına süper anlaşırlar.Ronnie artık mecbur kalmıştır orada kalmaya. Ronnie, akşam gezmesine çıktığı gece bir arkadaş grubuyla tanışır. Biri Willy yani sevgilisi olacak sarışın çocuk, diğeri bir süre arkadaş olacağı kız ve o kızın sevgilisi. Ah Ronnie aldın mı başına belayı.Ronnie’nin tanıştığı kız arkadaşının sevgilisi Ronnie’ye asılır fakat kız arkadaşı Ronnie’ye inanmak yerine sevgilisine inanır. Suçlu olmasa da kabak Ronnie’nin başında patlar. Roonie’nin babası bir kilise yangını için suçlanan biridir ve herkesten uzak yaşamaya meraklıdır. Oğluna uğraştığı sanatı öğrenir. Bir şekilde de Ronnie ile arasındaki buzlar erir. Sevgileri sıcak bir çöle dönüşür. Ailecek hep birlikte güzel vakit geçirmeye başlar derken… Gerisini siz izleyin. Ben zirvede bıraktım.

the-last-song-3

Senaryosunun akıcı olup olmadığını çok merak ediyorsunuz. Herkes şuan sessizce benim ne söyleyeceğimi düşünüyor. Kiminiz tahmin ediyorsunuz, kiminiz de yanılıyorsunuz. Hadi söyleyeyim bari. Film aslında durağan sahnelerin birleşiminden akıcılığa 1 puanla yetişmiş diyebilirim. Yani çok akıcı olmasa da akıcılığın başlangıcı diyebilirim. Bildiğiniz gibi bu film bir kitaptan uyarlama imiş.Ki ben bunu yeni duyuyorum kitaplara ayılıp bayılsam da.Ki hiç ayılmıyorum etkisinden çıkamıyorum kitapların. Bu kitap da çok satanlarda imiş yazıldığı zaman. Biraz abartıldığını düşünüyorum. Ama yazarı güzel bir strateji yapmış bana göre. Ben filmlik bir kitap yazayım da yapımcıların dili tutuşsun diyerek yazdığı bir kitap. Hikaye aslında bir kitaba göre zayıf fakat filme göre yeterli derecede.Şimdi siz diyorsunuzdur bana ‘’e okumamış da okumadan nasıl yorum yapıyor’’. Bana adını söyleyin karakterini anlatayım derim ben de. Çünkü ben hemen anlıyorum kimin ne kadar iyi olup olmadığını. Kaçın kurasıyım ben. 4 veya 6’nın kurası olabilirim. Espri yaptım ,üşüdünüz. Gidin battaniye alın kendinize sosyete pazarından.

the-last-song-4

Filmin aslında çok süper sahneleri olmasa da’’ ya hiç beklemiyordum’’ dediğiniz birkaç sahne var. Ben de o sahnelerden birinden etkilendim. Ben size son  harfini vereyim : ‘’N’’. Siz filmi izleyin ve  ne sahnesini sevdiğimi çözün bakalım.

Bu filmin devamı olur mu diye düşünüyorsanız ben konuştum yönetmeniyle. Yok bitti dedi her şey. Daha yok devamı dedi.İnşallah beni kandırmıyordur yönetmeni.Kandırırsa beni işini elinden alırım.

Oyunculukların hepsi güzeldi diyemeyebilirim. Miley Cyrus’un oyunculuğunu beğeniyorum.Bu Ronnie rolü onun için hem benzer hem de farklı olduğunu düşünüyorum.Bir de babasının oyunculuğu efsaneydi diyebilirim. Ama Willy’nin ve Miley Cyrus’un kardeşi rolünü oynayan çocuğun oyunculuklarını hiç beğenmedim. 5  yıllık eğitime ihtiyaçları var. Yönetmeninin de mekan seçimlerini çok beğendim. Film için çaba harcadığını filmi çektiği açılardan, oyunculardan, kostüm, dekor vs buradan belli oluyor.

Bu filmi bence izleyin.İnsanlara bazı şeylerin de dersini veriyor. Ders çıkartın kendinize bu filmi izleyince. Bu filmin çok güzel de müzikleri var.Ben izlediğimden beri  dinlerim müziğini.Şimdi bile dinliyorum.Bu filmin puanı 7 olsun, hayatınızda sevgi olsun.Görüşmek üzere, iyi filmler dilerim.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top