Flypaper İncelemesi

Flypaper İncelemesi

Hujambo

Gerek sizi gerekse (“bak her ne kadar”’dan sonra bu “gerek…gerek” kalıbını da acayip kullanıyorum) kendimi sıkmamak adına mümkün oldukça birbirinden farklı yapıtlar hakkında inceleme yazmaya çalıştığımdan bu hafta da daha önce izlediğim aksiyon-komedi Flypaper’ı yazmak istedim.

flypaper-2

Flypaper filminin konusu bir banka soygunu. Peki bunun neresi farklı? Şurası. Banka bir ancak soyguncular bir değil. Başrollerinde Ashley Judd (Kaitlin) ve Patrick Dempsey’in (Tripp) bulunduğu bu filmde Kaitlin veznedar ve Tripp ise bankaya para bozdurmak için gelen bir müşteridir. Ta ki Tripp işlemi bitip de çıkışa doğru yönelince içeri silahlı kişiler girdiğini görür ve aksiyon başlar. İçeri giren kişiler aslında iki farklı gruptur. Haliyle ikisi de aynı anda giriş yapıp karşılarında silahlı başka bir grup görünce çatışmaya girerler. Gruplardan biri iki cahil amatörken diğer grup ise ileri teknoloji ile donanmış 3 kişilik profesyonel bir ekip. Ancak birinin gözü kasada diğer ikilinin gözü ise ATM’lerde olunca Tripp bir anons yaparak orta yolu bulur: “E siz kasayı alın, bırakın onlar da ATM’leri alsınlar”. Her ne kadar başta bu durum herkese garip gelse de biraz düşününce barış sağlanır ve ikisi de işlerine koyulur, nihayetinde iş çifte soyguna döner. Mi Acaba???

flypaper-3

Flypaper filmiyle ilgili öne çıkan konuları sıralayacak olursak jeneriğe kesinlikle değinmek gerekir. Filme adını veren Flypaper, hep Hollywood filmlerinde görüp de memleketimizde rastlamadığımız yapışkan sinek kâğıdıdır. Paralar o kâğıdı, sinekler de insanları temsil eder. Jenerikte de dümdüz oyuncuların ismini sıralamak yerine güzel bir animasyonla paraların insanları avladığını anlatmışlar. Farklı ve başarılı.

Bir başka konu ise filmde kullanılan dil bir hayli sert. Ancak sadece gergin anlarda küfür edildiği için filmin içinde aşırı kaçmıyor. Küfür güldürür, hadi dağa taşa küfür savuralım gibi bir mantık yok. İyi yedirilmiş diyebiliriz.

Her ne kadar yukarıda türü için aksiyon-komedi yazdıysam da filmin diğer önemli elementi ise gizem. Yaşanan çatışmanın arasında kalmamasına rağmen vurularak ölen bir müşteri ve sonrasında bankada kalanların gizemli bir şekilde ölmesi merakları cezp ediyor. Filmin içinde sadece soygun veya komedi yok aynı zamanda dedektiflik gerektiren gizemli cinayetler de var. Klasik kusursuz giden bir soygun planı, sonra suçluların hayat hikâyeleri, aslında zorunda kaldıkları için bu işe girmeleri, rehine pazarlığı, pazarlığı yapan kişinin güven kazanmak için içeri can yeleksiz girmesi gibi bayağı olaylar söz konusu değil.

flypaper-4

Tam “acaba bu niye öldü”nün cevabını bulmuşken başka bir soru çıkıyor “peki bunu kim öldürdü?” Filmi izlerken bir yandan da “Çığlık” filmi misali katil kim acaba diye düşünüyorsunuz. Bu polisye durumu da sizin yerinize Tripp çözüyor. Zeki ve özgüveni yüksek karakterler her zaman tutar. O yüzden Tripp karakterini beğenmemek için bir sebep yok. Ayrıca Patrick Dempsey de kesinlikle rolün hakkını çok iyi vermiş diyebilirim. Diyaloglar gayet iyi, her ne kadar soyguncu ikilinin bazı hareketleri birazcık sıksa da genel olarak film hem komedi hem aksiyon hem de gizem türünün ayrı ayrı hakkını veriyor.

IMDB puanı: 6.4 / 10

Rotten Tomatoes: 3 / 5

Benim puanım ise 7.6

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top