Ash vs. Evil Dead 1. Sezon İncelemesi

Ash vs. Evil Dead 1. Sezon İncelemesi

Merhaba.

(Düşündüm de o kadar yazı yazdım hiç selam sabah yok)

Bu hafta da bir tavsiyeye uyarak yeni bir dizi izledim, hakkındaki görüşlerimi birkaç paragraf sonraya taşımak istiyorum ki heyecan sürsün. Dizinin adı “Ash vs. Evil Dead”.

Dizi, başrolünde oynayan Bruce Campbell’ın 1981 yılında Sam Raimi ile birlikte yaptığı “The Evil Dead” filminin diziye uyarlanmış hâli. Dizide Ash karakteri vakti zamanında sevgilisiyle bir kulübeye gider ve oranın bodrumunda bir kitap bulur. Kitabı okumasıyla da karanlık güçler ortaya çıkıp insanları ele geçirmeye başlar. Ash de her ne kadar 30 yıl boyunca bundan kaçmış olsa da bu karanlık güçler zamanla ona ulaşmayı başardığından artık bunlara bir son vermek ister.

Ash vs Evil Dead

Dizinin türü komedi-korku olsa da ikisinin de ayrı ayrı hakkını vermiyor. Öncelikle başrollere değinecek olursak bir adet orta yaş sendromlu amcamız, bir adet İrem Dericiye benzer hanım ve bir adet  — herhalde komik görünür diye düşünmüş olacaklar – Ömer Çelakıl saçlı Latin gencimiz, dizideki çekici kadın açığını kapatan zenci kadın polisimiz ve Lucy Lawless. Dizinin asıl yapılış amacı günümüzdeki zombili, vampirli dizilerle dalga geçmek ve o yüzden bu konuda türünün –en azından enim bildiğim kadarıyla—ilk örneği ancak kötü bir örneği. Sırf aşırı miktarda kan boşaltıldığından Spartacus’ü 2. Bölümde bırakmış biri olarak burada da aşırı miktarda kan sıçratılması bir hayli sıkıcı. Korku yapıtlarıyla dalga geçebilecek bir bu öge saptanmış habire her bölümde kan fışkırtarak dalga geçilmeye çalışılıyor ki bunun her bölümde cereyan etmesi bir yerden sonra sadece üzücü. Ayrıca dizi bunun dışında başka konularda da kendi tekrar etmekten öteye gidemiyor. Örneğin dizide farklı bir karakter görürseniz kesinlikle o bölüm içinde ölür. Şaman olsun restorandakiler olsun, eski arkadaşı Lem olsun, ormanda karşılaşılan üç gençten ikisi olsun Vegas’ta yaşanan Vegas’ta kalır misali o bölümde oynayanlar o bölümde ölüyor, bir tek son bölümlerdeki sarışın 2 bölüm dayanabiliyor o kadar. Sürekli zombi öldür, kan fışkırt dizinin özeti bu.

Sitelerdeki puanlamalar ise bir hayli yüksek. Kesinlikle çok şaşırtıcı. Demek ki piyasada hem zombili, vampirli hem de eğlenceli bir yapımın hiç olmaması Ash vs. Evil Dead’i izleyicilerin gözünde bir hayli büyütmelerine sebep olmuş. Zira dizi hakkında söylenebilecek yegâne övgü başroldeki Bruce Campbell. Gerçekten izlemek bir zevk. Çok bilmiş ve havalı görünen ama aslında sakar ve şapşal olan tipler kendini izletir. Bruce Campbell da müthiş olmuş. Tabii ki bunda zaten orijinal filmde de oynamış olmasının payı büyük ancak diziyi beğenmemiş olsam da sırf Ash karakteri için berbat kan fışkırtmalı sahnelere dayanıp en azından izlenecek dizi konusunda çok kıtlık çektiğim dönemlerde 2.sezonu da izleyeceğim.

Dizinin IMDB puanı abartılı bir şekilde 8.7 ancak benim puanım 6.8

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top