5 Filmiyle Alain Delon’u Tanımak

5 Filmiyle Alain Delon’u Tanımak

Teyzelerimizin ve annelerimizin yakışıklısı, bir döneme damgasını vurmuş, ismi literatüre yakışıklılığın tanımı olarak geçmiş ünlü Fransız aktör, filmlerindeki alternatif sonlarla, oynadığı karakterlerin tam her şey çözüme bağlanmışken ya tutuklanmasıyla ya da ölmesiyle, dönemin genç kızlarının gözlerinden inci gibi yaşlar süzdürmüştür. Alain Delon, bir dönemin anneleri tarafından, kargaya yavrusu şahin görünürmüş misali erkek evlatlarına layık gördükleri bir mahlas da olmuştur. Ayrıca bir dönemin berberlerinin de tıraşın bittiğini müjdelemek için kullandıkları kapanış, “Alain Delon gibi oldun abi” cümlesidir.

Alain Delon’u ve bir nesil üstündeki etkilerini anlatmaya satırlar yetmez. Dilerseniz Alain Delon’u 5 filmiyle tanımaya çalışalım.

1- Kızgın Güneş (Plein Soleil)

1960 yapımı bir roman uyarlaması olan bu film, 90’ların sonunda karşımıza Yetenekli Bay Ripley – Talented Mr. Ripley olarak çekilerek çıktı. Bu yeniden çekimde Matt Damon’un canlandırdığı Tom Ripley karakterini, Kızgın Gümeş’te Alain Delon canlandırıyordu. Bu film ayrıca Alain Delon’un karakterindeki bir sıçrama noktasıdır. Bu filmin ardından Alain Delon uluslararası üne kavuşmuştur.

2- Kiralık Katil (Le Samourai)

1967 yapımı bir diğer roman uyarlaması olan neo noir tarzda bu filmde, Alain Delon işine saygılı ve prensipli bir kiralık katil olan Jeff Costello’yu canlandırmıştır. Cinayetlerini titizlikle ve kusursuzlukla işleyen Costello son işinde geride bri kaç tanık bırakınca, hem polisle hem de kendisini kiralayanlarla karçaşık bir kovalamacanın içine girer. Filmin hikaye örgüsü ve anlatım tarzı bir ilk teşkil etmekte oldup, modern sinema için de bir ilham kaynağı olmuştur. Günümüze dek kullanılmış ve halen de kullanılmaya devam etmektedir.

3- Sen Benimsin (La Piscine)

1969 yapımı bu roman uyarlaması, Fransız Rivierası’nda geçen kıskançlık ve arzu temalı bir gerilim. Alain Delon’un Jean-Paul isimli bir yazar rolünü üstlendiği filmde, Jean Paul ve eşinin tatil yaptığı eve 18 yaşındaki kızıyla gelen ortak arkadaşları arasında yaşanan gerilim film boyunca artarak sürer. Jean-Paul’ün eşini ortak arkadaşlarından, eşinin ise Jean-Paul’ü ortak arkadaşlarının kızından kıskanmasıyla başlayan süreç, havuzda Jean-Paul’ün işleyeceği bir cinayete kadar varır.

4- Leopar (Il Gattopardo)

1963 yapımı bir dönem filmidir. İtalya’daki birçok küçük devletin tek bir bayrak altında toplanması sürecinde, aristokrat sınıfın gücünü ve etkinliğini yitirerek yerini burjuvaziye bırakmasını konu alan film bir roman uyarlamasıdır. Alain Delon filmde, Garibaldi’nin Kızıl Gömlekliler isimli ordusunun Sicilya’ya doğru harekete geçmesiyle sosyal statüsü tehlikeye giren bir prensin, pragmatist yeğeni Tancredi’yi oynar. Tancredi toplumsal değişimi görmüş ve Garibaldi’nin ordusuna katılmıştır.

5-  Zorro

Alain Delon’un filmlerinden bahsederken, Zorro’dan bahsetmemek olmaz. 1920 yılındaki sessiz sinema yıllarından günümüze 28 kez sinemaya uyarlanan Zorro, 1975 yılında çekilen İtalya – Fransa ortak yapımı olan versiyonunda Alain Delon’u karşımıza Don Diego yani El Zorro olarak çıkartır.

 

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top