Special Correspondents İncelemesi

Special Correspondents İncelemesi

The Invention of Lying incelemesinin üzerinden 8 yazı geçmesinin şerefine tekrar bir komedi ve hatta tekrar bir Ricky Gervais filmi yazmam sanırım hoş karşılanacaktır.

Ricky Gervais‘in hem yazıp hem yönetip hem de başrolünde yer aldığı bu filmde radyoda ses teknisyenliği yapan Finch isimli karakteri canlandırıyor. İçine kapanık, çizgi roman ve oyun seven birazcık “nerd”ü andıran Finch, hep hayatta geri planda kalmış bir tiptir. Onun aksine radyonun muhabiri Frank (Eric Bana) ise gayet havalıdır ve radyonun asi çocuğudur. Ancak asiliği başına iş açtığından radyo müdürü kendisinden bezmiş ve onu zorlu bir göreve göndermek ister. Yaparsa ne âlâ yapamazsa zaten kovacaktır. Görev ise Ekvador’da isyan ve çatışmalar çıkmıştır ve Frank de bu olayı habere dökecektir. Yayını yapabilmesi için de bir teknisyene ihtiyacı olduğundan Finch ile anlaşır. Her ne kadar Finch ilk başta istemese de sonrasında bu içe dönüklüğünden sıyrılır ve bir an için cesur bir harekette bulunma adına kabul eder. Ancak gerek biraz sakar gerekse biraz ahmak olduğundan biletlerin, pasaportların ve paraların bulunduğu zarfı kaybeder. İşten kovulmaktan korktuklarından işin içinden çıkabilmek için bir plan yaparlar. Haberi Ekvador’a gitmeden buradan yapsak?

special-correspondents-2

Special Correspondents Filmine genel olarak baktığımızda eğlenceli ve komik diyebilirim. Ayrıca senaryo da gayet ilginç ve hoş. Ancak bazı konulara değinmek gerek. Film yalan haberle başlayıp sonra o yalanın gerçekleşmesi üzerine kurulmuş. Yani biraz düşünüldüğünde “The Invention Of Lying” filmi ile benzerlik taşıyor. Yani ikisi de aslında yalanın gerçekliği nasıl değiştirebildiği üzerine kurulu. Ayrıca bu filmde de Ricky Gervais yine biraz içe kapanık, kişilerle kibar konuşan ama hor görülen ve buna pek ses etmeyen kısaca biraz ezik bir tipi canlandırıyor. Açıkçası “The Invention Of Lying” ve “The Office”te gördüğümüzden çok farklı bir karakter değil.

special-correspondents-3

Special Correspondents Filmi güzel, eğlenceli ve komik olsa da kısaca şöyle seyrediyor; giriş vasat, gelişme güzel, sonuç basit. Bilet ve pasaportların kaybedilme sahnesi biraz basit ne bileyim zarfları karıştırması yerine kazayla bir yangın çıkması sonucu zarfın yanması daha iyi olabilirdi ve final sahnesi de fazla hızlı. Karakterlerin uçaktan inerek esaretten kurtulduğunu görüyoruz ve sonrasında bir sahne o kadar. En azından sonra da Finch, Frank ve Eleanor’un hayatlarında daha sonra neler olduğu kısa birkaç sahne ile gösterilebilirdi. Atıyorum Frank bir televizyona kapak atabilirdi gibi. Final adeta maçın uzatma anları oynanıyormuş gibi biraz oldu bittiye getirilmiş. Finch ve Claire yürümeye başlamadan önce biraz daha diyalog olsaydı daha iyi bir final olabilirdi. “The Invention Of Lying” filmindeki gibi filmin ortasında dergi ve gazete manşetlerini görünce durdurup belki bir espri vardır diye dergilere iyice baktım ama yoktu o yüzden final sahnesinde birçok filmde gördüğümüz şu karakterin başına bu geldi gibi seyirciye basitçe yazı okutma şeklinde değil de kısa sahneler halinde birkaç espri daha serpiştirilebilirdi. Belki kast yazıları aktıktan sonra bir sahne koymuşlardır diye bekledim ama yoktu.

special-correspondents-4

Genel olarak bakıldığında yukarda her ne kadar negatif yönlerinden bahsetmiş olsam da film iyi. Tam son iş günü sonrası akşam eve gelip yemeği yedikten sonra dinlenmek için karşısına kurulup izlenecek türden.

Special Correspondents Filmi için internete baktığımda bir hayli düşük puanlar aldığını gördüm mesela IMDB 5.8 vermiş. Halbuki bence gayet eğlenceli 7.2’lik bir film. American Pastası serilerinin bile sürekli 6’nın üstünde aldığı bir ortamda puanlar pek hakkaniyetli dağıtılmamış.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top