Tom Hanks’in Gişe Rekorları Kıran 10 Filmi

Tom Hanks’in Gişe Rekorları Kıran 10 Filmi

Amerikalı oyuncu Tom Hanks özellikle dram türünde rol aldığı filmleri ile büyük ilgi topladı ancak oynadığı diğer türlerde de adından bahsettirdi, iki kez Oscar aldı. Tom Hanks’in başarılı filmlerinin sizler için bir listesini yaptık.

1. Inferno

Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ile Dan Brown’un bir diğer kitap uyarlaması  filmi olan Cehennem’de Robert Langdon’un  Da Vinci Şifresi ile başladığı sorular ve şifrelerle dolu yol devam etmektedir.  Bu kez Dante’nin İlahi Komedyası ile bir bağlantısı olan sorular ve cevaplar Langdon’u olabilecek bir felaketi önlemeye çağırır. Çok zengin bir iş adamı tüm dünyaya veba salgını yayacaktır ve Langdon’un dünyayı bundan kurtarması gerekmektedir.

2.Road To Perdition

Film Amerika’da ki buhran dönemlerinde hayatını tetikçilik yapmakla kazanan bir adamın hayatını anlatmaktadır. Tetikçi John Rooney adında birisi için çalışmaktadır. Ancak Rooney’in oğlu tetikçinin babasına kendisinden daha yakın olmasını kıskanmaktadır ve başına bela açmak için türlü dolaplar çevirmektedir.

3.Saving Private Ryan

Film İkinci Dünya Savaşı sırasında üç çocuğunu kaybeden bir annenin geride kalan tek çocuğunun sağ salim dönmesidir. Kadının isteği yerine getirilir ve  Başkan’ın emriyle James Ryan’ın ne koşullarda olursa olsun o savaştan sağ salim çıkması için çalışmalar başlar.

4.The Terminal

Film 18 yıl boyunca Paris Terminali’nde yaşayan Mehran Karimi’den esinlenilerek yapılmıştır. Yönetmeni ise Steven Spielberg’dir.  Filmde Doğu Avrupa’dan Amerika’ya gelen Viktor Navorki’nin hikayesi anlatılıyor. Viktor Amerika’dayken ülkesinde darbe olur ve Viktor Amerika’da Newyork havaalanında mahsur kalır. Pasaportunun da süresi bittiği için Amerika’ya giriş yapamamaktadır. Ve Viktor hava alanında yaşamaya başlar.

5.The Green Mile

Yeşil Yol filmi Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Tom Hanks Paul Edgecomb rolünde bir hapishane gardiyanını canlandırmaktadır. Görevi ise idam cezası alan suçluları son yolculuğunda uğurlamaktır. Yeni gelen dev, iri yarı bir suçlu olan John Coffey için ise hakkında iki küçük kızı öldürdüğü gerekçesiyle idam cezası çıkmıştır. Ancak zamanla bu suçluyu tanıyan hapishane görevlisi onun psişik güçleri olduğunu fark edecektir.

6.Cast Away

Film bir FedEx çalışanının uçağının düşmesi sonucu bir adada mahsur kalmasını ve bu adada hayatta kalmaya çalışmasını anlatmaktadır. Tom Hanks bu filmde aldığı rol ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri’ne aday gösterilmiştir.

7.Catch Me If You Can

Tom Hanks bu filmde Leonardo Di Caprio ile baş rolü paylaşmıştır.  Frank Abagnale Jr.’ın hayat hikayesinden yola çıkılarak yapılmıştır. Film Frank Abagnale Jr.’ın nasıl Amerika tarihinin en zor yakalanan dolandırıcısı haline geldiğini ve yakalanmamak için ne tür oyunlar oynadığını anlatmaktadır. Tom Hanks filmde Abagnale Jr. I yakalamaya çalışan dedektif rolündedir.

8.Forrest Gump

Film aynı adla yayınlanan bir roman uyarlamasıdır. Tom Hanks öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak çok yetenekli olan Forrest Gump’ın hayatını anlatmaktadır. Forrest Gump’ın hayatında sıradan bir zihinsel engelli iken nasıl ünlü bir atletizmci olduğunu ve başarılarını konu ediniyor.

9.Bridge Of Spies

Broolyn’deki bir sigorta avukatının kendisini aniden soğuk savaşın içinde bulmasını anlatan Tom Hanks filmidir. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır. Tom Hanks ise avukat James  Donovan rolündedir.

10.You’ve Got Mail

Tom Hanks’in başrolü Meg Ryan ile paylaştığı filmdir. Film sanal dünyada kurulan ilişkiler üzerine yapılan ilk film olma özelliğini taşımaktadır.  Hayal ettiği kitapçıyı açmak üzere olan ve boş zamanlarını bilgisayar başında geçiren bir adamın, sanal dünyada tanıştığı ama giderek ortak noktalarının olduğu bir kadınla tanışmasını ve ilişkilerinin serini anlatıyor.

 

Scroll Top