Özel Haber: Sürdürülebilir Yaşam İçin Sinema

Özel Haber: Sürdürülebilir Yaşam İçin Sinema

Sürdürülebilirlik için farkındalığı artıran en önemli projelerden biri olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali ile her geçen gün daha çok insanın dünyayı daha yaşanılabilir bir yer yapmak için nasıl çalıştıkları tüm detaylarıyla sinema severlerle buluşuyor.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nden Pınar Öncel, Tuna Özçuhadar ve Gamze Selçuk ile, sürdürülebilirliğin hayatımızdaki yerini, farkındalığı artırmak için sanat ve sinemayla ortak çalışmaları ve yakın gelecekteki projeleri konuştuk.

Sürdürülebilirliğin son yıllarda hem sanat hem iş dünyasında bu kadar önemsenmesinin sebepleri sizce neler?

Varlığımızın devam edebilmesi, insan türünün içinde hayat bulduğu eko sistem dinamiklerine uyumlu bir medeniyet kurması ile mümkün. Yaşamın mucizevi ve karmaşık dinamiklerini, gezegen üzerindeki ekolojik ve sosyal sistemleri anlamaktan çok uzakta olduğumuzu gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz.  Gezegende canlı yaşamın yer aldığı incecik biyosfer katmanında birbirini besleyen döngüsel sistem sayesinde tüm canlılar varlıklarını ahenkli ve dinamik bir denge içerisinde sürdürme becerisine sahip, modern insan hariç. 

Bu kavram ancak insan faaliyetleri ile ortaya çıkan“sürdürülemezlik” gerçeği ile yüzleştiğimizde isimlendirildi/ortaya çıktı. İnsanın gezegen üzerindeki etkisi tarım yapmaya başladığında değişik bir boyut kazandı, ardından endüstri devrimiyle ve fosil yakıtların kullanımıyla sıçrayarak arttı. Şu anda yüzleştiğimiz sorunların aciliyeti nedeniyle birçok kişinin ve organizasyonun gündemine mecburi olarak giriyor. Kaçınılmaz olarak uzun vadeli düşünmek durumunda olan iş dünyasının gündemine kısmen girdi. Sanatçıların algıları açık ve bu konuda malzeme bol; sanatın gündemine önümüzdeki günlerde daha da fazla girecektir. 

allthetimeintheworld

Ancak bir yandan da herkes farklı biçimlerde kullanıyor. Örneğin kelime anlamıyla herhangi bir şeyin sürekliliğini kastederek kullanıldığına veya herkes tarafından farklı anlamlarda kullanıldığına şahit oluyoruz. Bu nedenle neyin sürdürülebilirliğinden bahsettiğimize vurgu yaparak kullanmayı doğru buluyoruz ve “sürdürülebilir yaşam” olarak ifade etmeyi tercih ediyoruz. 

Sinema ile sürdürülebilir yaşamı insanlara anlatmanın artıları neler?

Sürdürülebilir bir yaşam için gerekli olan kültürel değişime katkı vermek için filmler çok güçlü araçlar. İlham vermek, gezegenin döngülerine uyumlu olabilecek başka bir dünya algısı ve yaşam kültürünün mümkün olduğunu gerçek hayattan örneklerle aktaran belgesellerle göstermek oldukça etkili bir yol. Birçok kişinin katkısıyla yıllar süren bir çalışmanın neticesinde ortalama bir saat içerisinde kapsamlı, çok boyutlu, duyguları harekete geçiren ve empati uyandıran,  birçok yaratıcı hikaye anlatımı tekniği ile aktarım yapan bir mecra olarak oldukça etkili olduğunu düşünüyoruz. 

daughter

Yakın gelecekte sürdürülebilir yaşam ve sinemanın birlikteliği dünyayı nasıl etkileyecek?  Bu konudaki kişisel görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?

Her sene sürdürülebilir yaşamın farklı başlıkları ve boyutlarıyla ilgili birçok kısa ve uzun metrajlı belgesel çekildiğini gözlemliyoruz. Dünyanın gidişatına ve bir takım ilham verici hikayelere tanıklık eden birçok yönetmenin bu konulara kendini adadığını, bu hikayeleri paylaşma dürtüsü ise kaynak yaratmayı başardığını gözlemliyoruz. Bu çabaların meyvesi olan filmlerin toplumdaki bilincin artmasında giderek daha fazla etkili olacağını tahmin edebiliriz.

Sürdürülebilir Yasam Kolektifi’nin sanat ve sinemayla birlikteliğinde ileride gerçekleşecek projeler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali birçok şehirde eş zamanlı gerçekleşmeye devam edecek; daha fazla şehirde gerçekleşmesi ve bu modelin yurt dışında da tekrar edilerek birçok ülkeye yayılması için girişimlerimiz var.

SYFF seçkisinden izin aldığımız filmleri yayınlamak üzere geliştirdiğimiz Surdurulebiliryasam.tv ile bu belgesellerin festivalin akabinde de ulaşılabilir olmasını ve dileyenlerin çeşitli etkinliklerde film gösterimleri organize etmelerini sağlıyoruz; yeni bir sosyal girişim olan bu platformu da yaygınlaştıracağız ve geliştireceğiz.

surdurulebiliryasam.org

Duygu Omay
Duygu Omay Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0