Blindspot 2. Sezon 4-5-6. Bölümler İncelemesi

Blindspot 2. Sezon 4-5-6. Bölümler İncelemesi

Güete Tag!

Evet nerede kalmıştık? Jaime Alexander ağlamaklıydı falan. Kaldığımız yerden devam edelim.

Bilindspot 1. sezon
Blindspot  2. sezon 1. 2. 3. bölüm

Blindspot 2. Sezon 4.Bölüm

Blindspot bu sezon da yapacağını yaptı ve yine bize bayrakları astırdı. İlk sezonun 11.bölümünde Türkiye’ye yer veren ve Türk kahvesini öven Blindspot bu sezonda da Türkiye’deki hayranlarını unutmadı (toplasan 235 kişi) ve selamını gönderdi. 4.bölüm garip bir Türkçe şarkıyla başlıyor. Şarkının sözleri ise “Acıyla bağlandık aşka, seviyorum bekliyorum, gün boyunca çok arıyorum, kayboldum …” şeklinde ve Google’da arattığınızda “Blindspot’ta çalan şarkı” dışında bir sonuç çıkmıyor. Yani herhangi bir müzisyenin şarkısı değil, şarkı dizide kullanmak üzere özel olarak yapılmış. Peki ama neden?

Herhalde birileri “yahu bu Türkler kendilerinden bir iz gördüler mi acayip mutlu oluyorlar” keşfiyle  “şunlara bir selam gönderelim hem ünümüz oralara da yayılmış olur” düşüncesini bir araya getirmiş veyahut gerçekten ekibin içinde bir Türk var. Büyük ihtimalle senaristin arkadaşı, hikâyeye yardımcı olma ayağına bu tarz şeyleri arada serpiştiriyor. Zira şarkının sahneyle hiçbir alakası yok. Müziği dinleyen kişi Türk’e hiç benzemiyor ve hamburger yiyor. Özellikle hamburgeri tam ısırdığında “acıyla bağlandık” kısmını duyunca şarkı bana sanki bir köfte zincirinin cingılı gibi geldi. Tuhaf. Böyle siayeyli efbiaylı dizi yapmışlar ama içimizden biri aralarına sızmış haberleri yok.

Geyik bir yana bu bölümde bir nevi Sandstorm’un kuruluş hikâyesini öğreniyoruz. 40 yıl kadar önce Aurora Gölünün etrafında yaşayanlar birden hastalanmaya ve ölmeye başlarlar. Sorumlu ise kimyasal atıklarını göle boşaltan bir fabrikadır. Hiç haberlerde yer almaz, siyasiler de ellerine geçen parayı böyle bir yeri temizlemek yerine seçim kampanyalarında harcarlar. Kısaca kimsenin umurunda olmaz. Sonra öğreniriz ki Sandstorm’un başı Shephard da orada yaşayanlar arasındaymış. Ailesi birer birer hastalıktan ölmüş.Babası, annesi, abisi… bir tek kendisi kurtulmuş. 17 yaşında da yumurtalıklarını almışlar. Güney Afrika’da da Roman ve Remi’yi (Jane) bulmuş ve evlât edinmiş. Yumurtalık hikâyesini evlât edinme sebebi olarak göstermişler. Meh yani iyi ya da kötü diyemiyorum.

Reade ise tacize uğramış olan arkadaşının dedikleri üzerine düşünür. Hiçbir şey hatırlamadığı için acaba tacize uğradı mı uğramadı mı diye içi içini yer. Koçu takip ederek evini bulur. Daha sonra Robert ile konuşup zihnin kötü anıları unutmaya meyilli olduğunu öğrenir. Kurt ile Naz da yavaş yavaş birbirlerine ısınmaya başlarlar.

Blindspot 2. Sezon 5.Bölüm

Jane birtakım anılar hatırlar. Kendisini kurtaran bir kadın doktor. Shephard doktorun onu Orion saldırısı sonrasında kurtardığını ve onu kurtardıktan sonra öldürüldüğünü söyler. Sonrasında da Jane’in oradan nasıl kurtulduğunu anlatır. Jane şüphelidir sonraki sahnelerde de Shephard’ın Jane’in bu hatırlama seanslarının başlarına belâ olacağını düşünür. Demek ki bir şeyler saklamaktadır.

Jane’in sırtındaki Kurt Weller dövmesi yeniden önem kazanır. Görülür ki Sandstorm Kurt’ü gençliğinden beri takip etmektedir. Soru işaretleri???

 

Allie hamile olduğundan Kurt onun tehlikeli görevlere gitmesini istemez ancak kahraman polis ya tabii ki dinlemez gider ve bacağından vurulur. Kurt kendini kaybederken Naz soğukkanlılığıyla onu kendine getirir. Yaralı Allie’yi çatışmadan Jane kurtarır ve bir odada yarasına pansuman yapar, Kurt ve Naz da çatışma alanından Naz’ın çeşitli kimyasallardan yaptığı patlayıcı ile kurtulurlar. Tabii bunları yaparken her şey ellerinin altındadır. Naz bomba malzemesi olarak çamaşır suyunu direkt bulur, Jane de yarayı dezenfekte edecek olan sıvıyı (her neyse artık) hemen rafı dağıtma suretiyle bulur ve işlerini görürler.

4.bölümden beri içi içini yiyen Reade ise gerçekleri öğrenmek için de koç Jones’un yanına gider ve saçma bir şekilde “taciz ettiğin çocuklar arasında ben de var mıydım der?” sanki adam da evet seni de taciz ettim evladım diyecekmiş gibi. Sonra Reade koçu oracıkta darp eder. Birkaç sahne sonra da koçun evine gider ve güpegündüz evine girer. Ortalığı araştırırken gizli kapıyı bulur ve bir de ne görsün? Bir sürü VCR kaseti. Birinin üstünde de kendi ismi yazıyor. Hemen yakınındaki video oynatıcısına takar ve izler. “O” izler tabi, biz bu sahneleri görmeyiz. Birkaç sahne sonrasındaki son sahnede de nerede olduğunu merak eden Tasha sonunda onu bulur ve neler de görürüz? Koç kanlar içinde yerde ölü yatmaktadır ve Tasha Reade’i koçun yanı başında bulur.

Blindspot 2. Sezon 6.Bölüm

Reade koçu kendisinin öldürmediğini söyler. O anda da devriye gezen mahalle güvenliği olay yerine gelir. Reade haber vermek istese de Tasha onu caydırır. Bir  geçmişleri olduğunu ve onu darp ettiğini hatırlatır. Sonrasında Reade video kaseti aslında izlemeye cesaret edememiş olduğunu görürüz ancak kaseti de oynatıcının içinde unutmuştur o durumda teslim olsa dahi baş şüpheli Reade olacaktır. Can dost Tasha sonra olay yerine FBI olarak gitmeyi teklif eder ve video kaseti çaktırmadan cebe atar. Reade’i gören güvenlik görevlisini de yarı tehdit ile ikna eder ve delilleri ortadan kaldırır.

Ekip de Mayfair’in bıraktığı dosyadaki şifreyi çözünce Winter adında birini bulmaları gerekir. Winter birçok istihbarat bilgisini sızdırdığından vatan haini olarak aranır. Kendini teslim etmeyeceği bir ülkeye yani Bulgaristan’a kaçmıştır. Hemen yola çıkarlar ancak onu kendileri gibi arayan CIA müdürü Jake Keaton da vardır. Zaten bir CIA – FBI çatışması olmazsa olmaz. Sonunda Kurt ve Naz aradıkları adamı paketlerler. Paketleme gerçek anlamda bir paketleme, kendisini çok güvenlikli bir otelden bavula koyarak kaçırırlar. Öğreniriz ki Winter hiçbir şey yapmamıştır. Sandstorm bilgileri çalmış ve evine gelip onu esir alıp bilgileri de onun bilgisayarından sızdırarak suçu ona yüklemiştir. Ancak tüm olaylar esnasında Winter bu kişilerin olay anındaki seslerini kaydetmeyi başarmıştır ve bu kayıtları da onlara verir. CIA başlarına bela olmuştur. Winter’ı ellerinden almak için baskına gelirler. Keaton, Jane’e işkence edenin kendisi olduğunu söyleyince Kurt yine deliye döner Naz sakinleştirici görevi görerek onu durdurur. Lider diye seçilen Kurt sürekli çığırından çıkar sürekli onu birileri dizginler. Lidere gel. Mayfair’in kemikler sızılıdır.

Jane ve Roman da kendileri için çok gerekli olan önemli bir çipi çalmak için göreve çıkarlar. Roman sıkıştığında sorunları kaba kuvvetle çözmeye çalışsa da Jane onu engeller ve daha pasif yoldan sorunu çözerler.

Kurt Mayfair’in ölmesine üzülür Naz ona destek olur. Sonrası duygusal yakınlaşma ve bir bakmışız Kurt bey Jane ve Allie’den sonra hiç ihtimal vermediğimiz Naz ile de birlikte olmuş. Dizi hafiften konaklarda veyahut yalılarda geçen Türk dizilerine dönmüştür. Artık kesin eminim ki dizinin senaryosuna etki eden bir Türk var.

Patterson ile Robert biraz gerginleşirler çünkü Patterson işe kendini fazla verir ve ona kazayla David diye hitap eder. Yaptığı iş gizli olduğu için Robert’ı kendinden uzak tutmakta hassasiyet göstermesinin sebebi de daha önce bu hatayı yaparak önceki sevgilisi David’in ölümüne sebebiyet vermesidir. Ancak gerginlik çok uzun sürmez sonuçta adam psikolog, olgun, alttan alıyor. Derken Patterson koltuğa oturur ve arkasına yaslanarak yukarı bakar. Şu işe bakın ki onca florasanın (veya floresan neyse artık doğrusu, uzun silindirik ampul, usa) arasında bir cisimcik görür. Bu cisimcik ise bir böcektir. Sonunda Nazın kendilerini dinlediklerini öğrenirler ama kendisine çaktırmazlar. Bir başka fonolojik gelişme ise ses kayıtlarıdır. Sesler Roman ile Shephard’a aittir. Yalnız Kurt, Shephard’ın sesini bir yerlerden tanıdığını söyler. Acaba nereden?

Dizi yavaş yavaş heyecan kazanıyor diyebilirim. Ancak dizideki romantik ilişkiler Türk dizisine bağlamaya devam ederse işimiz var. Naz’ın kendilerini dinlediğini öğrenmesi üzerine Kurt de yine bir kadın tarafından ihanete uğradım diye mağdura bağlarsa gerçekten ohoo artık. Reade de sinirliye bağlayınca insan dizide aklıselim bir insanı arar oluyor. Allahtan Robert ile Patterson var. Sahneleri artsa iyi olur hani.

https://www.youtube.com/watch?v=n0fWtCpYidU

 

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0