Children Of Men İncelemesi

Children Of Men İncelemesi

Size hem fantastik olan, hem aşırı derecede paratoner gibi tüm elektriği üzerine çekerek gerilmeye sebep olan, draması da yerinde olan bir karışım olan filmden bahsetmek isterim.Bu filmi izlerken hem gerildim hem de şaşırdım  ve küçük de olsa üzüldüm. Bu filmi seçme nedenim  sadece bu değil. Konusu oldukça hoşuma gitti ve yönetmeni de oldukça güvenilir. İşte güzeller içinden onu böyle seçtim.

Senaryosu oldukça ilgi çekici. Sadece konusuna bakmadım tabii.  Size anlatayım parmaklarım tuşlara değmişken. 2027 yılında geçer bu film. Son doğan çocuk ölür ve dünyanın en genç insanı 20 yaşında olur. Bu filmde olayın asıl kahramanı Theo beydir. Theo bey bir devlet çalışanıdır ama işinden memnun olmadığını doğmamış çocuk bile biliyordur. O sıralarda İngiliz vatandaşı dışındaki insanları ülkeden çıkarıyordur devlet. Theo da yolda yürürken Emel Sayın’ın halıya sarılması gibi çuvala sarılır ve paket program devlet karşıtı bir örgütün bakkalın üzerine çay döktüğü gazetelerle kaplı yerine getirilir. Ve onu paketlettiren baş lahmacuncu eski sevgilisi Julia’dır.

Julia, Theo’ya bir teklif sunar.Bir kızı ülkeden  gizlice çıkartmasını ister. Theo, Julia’nın emriyle kuzeninin yardımıyla geçiş izinlerini hallettirir. Ve yolculuk başlar. Arabada Julia, Theo,kaçırılan  genç kız ve yanlarındaki bir kadın. Tam yolculukta her pazar günü mangala giden emekli  aileleri gibi neşelidirler. Ve bu neşesini Julia’nın yol arkadaşı gibi görünen kişi bozar. Julia öbür tarafa yolculuğa çıkar. Ve araba yolculuğunun  bozulmasından sonra kalan sağlar bizimdir yolculuğuna farklı yollarda çıkar ve yanlarındaki kadın da askerler tarafından dana eti olarak kurban edilir. Theo ile kız bir sürü maceraya girerler. Sizce kız neden kaçırılıyor? Milyoner mi ki akbabalardan kaçar gibi bu kadar hızlı oluyor,kime sonda ne olacak,Sırlar ortaya çıkacak mı gibi soruların cevabını izleyince göreceksiniz.

Senaryo akıcı mı diye merak ediliyor fakat bu anlattıklarımdan sonra anlamışsınızdır. Tabii  akıcı fakat sıkıldığınız yerlerin sayısı 2’yi geçmez. Yani hiç endişelenmeden izleyin. Bu gerilimin içindeki akıcılık ruhu  hasta etmese de hasta edermiş gibi yapar.

Filmde en çok beğendiğim yer Julia’nın ölüm sahnesidir.Çünkü hiç beklenmedik anda bizi korkutmalarına çok kızsam da çok da hoşuma gittiğini saklayamam.

Bu filmdeki oyunculuklara bayıldım.Zaten Julian Moore varsa bu film dikkate alınmalıdır. Cast seçimi o kadar doğru ki hepsi bir pazardan 5 tl’ye alınmış yapboz parçası gibiydi. Ama yapboz oldukça sağlamdı. Pazarcı malzemeden çalmamış. Yönetmenin zaten süper olduğunu söylememe gerek yok ama süper. Çektiği sahnelere o kadar emek vermiş ki filmde yansıyor tüm karelere.Mekanlar filmin gerginliğini o kadar iyi verdi ki anlatamam. Hele mekan düzenleri, dekorlar efsaneydi.Gazete ile kaplanmış yer oldukça yaratıcıydı.

Bu film size bir yandan eski sevgililerinize güvenmeyin demek istiyor. Ah Theo ah. İyilik yapmak için ne tehlikelere girdin. Julia sen de tam adamını bulmuşsun. Çok kurnazsın sen. İstersen bütün dünyayı satın alırsın ama çok da safsın. Ülkeyi satın alırken altından halıyı kaydırırlar haberin olmaz magazin olursun. Yani Theo’yu bu işe bulaştırmanın hediyesini aldın. Umarım hediyeni sevmişsindir. 2027 yılını gösteren anti ütopik bir filmsin biliyoruz ama ne gerildim anlatamam. Tabii kurbanlara üzüldüm açıkçası. Julia’nın arkadaşları siz ne aşk üçgenine girmiş 2.tercih edilen kişiler gibi intikam alıyorsunuz.Kendinize gelin. Nedenini biliyorum ama Julia tüm standartlara göre yüzde yüz haklı. Bu notumu bilin ona göre davranın filmin oyuncuları. Umarım bu mesajımı almışsınızdır. Almazsanız 2 saat sonra ararım. Bu filmi gerçekten izleyin.İyi filmler arkadaşlar.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top