Westworld 1. Sezon 3,4 ve 5. Bölümler İncelemesi

Westworld 1. Sezon 3,4 ve 5. Bölümler İncelemesi

Pozdravljeni!

Başrollerinde Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright ve Anthony Hopkins’in olduğu Westworld‘ün  konusu bir eğlence parkı. 1973 Westworld ve 1976 Futureworld yapımlarının diziye aktarıldığı bu yapımda teknoloji almış başını gitmiş, insanlar robot üretmek bir kenara dursun insansı robot üretmeyi başarmıştır. Düşünebilen, kendilerine yazılan diyaloglar dışında yeri geldiğinde doğaçlama da yapabilen, dış görünüş olarak da baya kanlı canlı, derili, gözlü insandan ayırt edilmesi bir hayli zor robotlar üretilmeye başlanmıştır ve Dr. Robert Ford da bu robotlarla dolu bir eğlence parkı kurmuştur. Parkın içinde çeşitli temalar yani hikâyeler bulunmaktadır. Bu sezondaki tema ise vahşi batı dönemi. Park adeta rpg türündeki oyunların vücut bulmuş hali gibi diyebiliriz. Parası olup da farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerse ücretini ödeyerek bu parka geliyorlar.

3.Bölüm

Bernard yine Dolores’i yakından inceler. Döngü yeniden başlamıştır. Sabah kalkar ve çekmecede önceki bölümde bahçede bulduğu silahı görür. “Hatırlıyor musun?” sorusu aklına gelir. Önceki döngülerde kötü adamın ona yaptıkları gelir aklına.

William kasabada yürürken Teddy bir suçlu avlamıştır ve teslim eder. Ancak suçlu sonra ellerinden kaçarak birkaç kişi vurur. William donakalmıştır. Suçlu genelev çalışanı Clementine’i tutsak alınca müdahale etmek üzerine silahını çeker ancak ateşleyemeden vurulur, yere düşer. Ancak sonuçta kalkar vurur sırtından ve kızı kurtarır. Kız karşılığında ona bir buse kondurur. (Vahşi batı olunca eski bir kelime olan buseyi tercih edeyim dedim). Sonra fırlama arkadaşı gelip bu olaya sevinir. William hem öpüşmüş hem de adam vurmuştur. Yani değişmeye başlamıştır. Derken William’ın isteği üzerine kelle avcılığına çıkarlar.

westworld-9

Barnard ve Cullen Ford hakkında konuşurlar. Cullen, Bernard’a sürekli baskı uygulamaktadır. Bernard yardımcısıyla bazı olayları incelemeye başlar. Walter hikâyede biriyle konuşmaktadır. Arnold? Bernard’a Arnold’un kim olduğunu sorar. Bernard fıtratında olduğunu böyle tasarlandığını söylerse de kız Walter’ın sürekli öldüğünden kin beslemeye başladığını söyler. Sonrasında ev sahiplerinden biri haritanın uzak yerlerine gitmeye çalışmaktadır. Kız, güvenlik görevlisindeki sarışın ile kaçağın peşine düşer.

Teddy haydutun birine yanında daha önce görmediğimiz bir kadın yaveriyle kafa tutar. Sonra adamı delik deşik ederler. Kelle avcılığı şeysi. Maeve Teddy’yi görünce birden onu şirkette gördüğünü hatırlar. Dolores ilk bölümdeki gibi Teddy ile aynı diyaloglarla etkileşime başlarsa da bu sefer konuşmalarında kaçıp gitmekten bahseder. Teddy ona onunla tanışmadan önce kötü bir adam olduğunu ve bazı hesaplaşmaları olduğunu söyler. Tekrar akşamüstü eve dönerler, evden silah sesleri gelmektedir.

Ford, Teddy’yi incelemektedir. O kadar ölmesine rağmen Dolores’ten geçmez. Amacı ona kavuşmaktadır. Ford zalim kader edasıyla ona asla kavuşamayacaklarını söyler. Kız, konuklar için ayrılmıştır. Robotsun sen robot kal der Teddy’e. Ona geçmişinin aslında boş olduğunu söyler ve ona bir ezbere geçmiş yerine kurgulanmış bir geçmiş verir. Aslında Teddy, Wyatt adında bir suçluyu aramaktadır. Yani en azından bundan sonra onu aramaya başlar. Wyatt için tanrının sesini duyabildiğini iddia edenler olduğunu söyler. Acaba Wyatt da mı sesler duyuyor? Bir tatbikatta Wyatt kaçmış ve kötü bir adam olmuştur.

Walter, başka bir karakter ve bir misafir Dolores’e asılırlar. Teddy onları kovalar. Sen misafirsin ölümsüzsün, kendi oyununun başrolüsün yine de yancı gibi takılıyorsun. Misafir kötü adamların kuyruğu gibi aralarından ayrılır. Teddy Dolores’i her zaman görüştükleri yere götürür ve ona silah kullanmayı öğretmeye çalışırsa da Dolores ateş edemez. O anda yaveri kadın yanında şerif ve birkaç adamla yanlarına varır. Bazı cinayetler saptanmıştır belki sorumlusu Wyatt denen kişidir. Onu durdurabilecek tek kişi de Teddy’dir. Yani şerif öyle söyler yoksa bir kurşunluk canı var adamın. Dolores’e döneceğine söz verip yolluk niyetine bir de duduş alarak yola koyulur.

westworld-16

Haritanın başka bir kısmında bir grup hatalı bir döngüye girmişlerdir. Kaçak olan ev sahibi oduncudur diğerlerinin de baltaya dokunma yetkisi olmadığından ebleh ebleh takılırlar. Odun kırıp ateş yakarak hikâyeye devam edemezler. Bernard’ın yardımcısı kadın oduncunun çadırında bazı oymalar bulur. Birinin üzerinde bir şekil vardır. Sonrasında kaçağın izini sürmeye devam ederler, güvenlikçi oymaların yıldızları tasvir ettiğini söyler. Belki kaçak bunu önceki hikâyelerinden öğrenmiştir.

Bu arada Teddy diğerleriyle Wyatt peşine düşmüştür. Wyatt ve kendisi eskiden askermiş, Wyatt onun çavuşuymuş sonra kötü adam olmuş vesaire vesaire. Bir ağaca asılı iki beden bulurlar. Biri tam ölmemiştir. Birden filimsi veya surborumsu bir sesten sonra üstlerine ateş açılır. Wyatt ve adamlarıdır. Diğerleri kaçarken Teddy, yaveri ve şerif savaşa devam eder.

Bernard ve Ford ev sahipleri üzerine konuşurlarken birden bir çalışanın bir ev sahibi üzerinde işlem yaparken ev sahibinin üzerinin örtülü olduğunu gören Ford kayar fırçayı. Onlar üşümezler ve utanmazlar, hatta hiçbir şey hissetmez diyerek robotun suratını kesiverir. Çalışanının apatik olmasını beklemektedir. Bernard, Peter’ın da Walter’ın da Arnold biriyle konuştuğunu söyler. Sonrasında Ford, Arnold’un kim olduğunu anlatır. Arnold eski ortağıdır. Üç yıl boyunca ekip ve ortağıyla ev sahiplerini uygun hale getirmek için parkta yaşamışlardır. Arnold robotlarda bilinç yaratmak istemiş. Sonunda da kendini bu uğurda tüketerek parkta ölmüş. Bilinçten önce de onlara iç ses verebilmek için çalışmış. Ancak Ford’a göre ev sahiplerinin bilinç kazanmaması gerekir. Sonra ortalığı ele geçirirler falan maazallah. Ayrıca bazıları bu sesi tanrının sesi diye yorumlayacaktır. Sonra bu yaklaşımdan vazgeçilmiş ancak ses komutu kullanılmış. Tüm bunlar ev sahiplerinin unutma işlemini zorlaştıracaktır. Arnold ölmeden önce kendini izole etmiş ve sadece robotlarla konuşmuştur. Ölümü kaza olarak kayıtlara geçtiyse de Ford Arnold’ın çok dikkatli olduğunu söyler (Peki Arnold ne şekilde öldü?) ve Bernard’ın da aynı hataya düşmemesi için onu uyarır. Öğreniriz ki Bernard’ın bir oğlu varmış ve hayatını kaybetmiş. Sonrasında Bernard eşiyle görüntülü konuşur. Cümlelerin içinde hep “eskiden” kelimesi geçtiği için anlarız ki ayrılmışlar. İlişki bu darbeyi kaldıramamış. Eşi ona bu acıyı unutmak isteyip istemediğini sorar. “Bu acı bana oğlumdan kalan tek şey” der.

Artık gece olmuştur ancak bizim ikili hala kaçağın peşindedirler. Hanım kızımız ihtiyacını gidermek için bir tenha alan bulur. Ancak birden sesler duyar.

westworld-10

Kaçağı bulmuşlardır, çukurumsu bir yere düşmüştür. O esnada Teddy ve yanındakiler de kendilerine ateş edenlerin peşlerindedirler. Yaratığımsı kimseler onlara saldırırken şerifi arada haşlarlar. Teddy’nin yaveri korkmaya başlamıştır ve Teddy onu gönderir ancak etrafını sararlar. Hepsini vursa da ölmezler sonunda onu ortaya alırlar. Gerisi malum. Hanım kızımız ise Bernard’a ulaşmaya çalışır. Bernard ise Dolores ile konuşmaktadır. Ondan yardım ister, onu eski haline döndürmek istediğini söyler. Dolores kendini bulacağında özgür olacağını söyler. Bernard şaşkındır. Dolores giderek evrim geçirmekte ve akıllanmaktadır. Ford’un evrim üzerine söylediği sözleri alıntılar. Bu haliyle ne olacağını merak eden Bernard onu eski haline döndürmez. Dolores evine dönerken yine uzaktan gelen silah sesi. Yine babası ve annesi zayi olmuştur. Yerde ölen babasını görünce birden aklına eski babasının ölü hali gelir. Bunu yapanlar ise bölüm başında kendisine asılan tayfadır. İçlerinden biri onu darp eder ve samanlığa götürür. Ancak o esnada Dolores ona silah doğrultur, kaşla göz arasında cebe atmıştır silahı yoksa evdeki silah mıdır? Eğer öyle ise ne ara almıştır silahı. Birden gözünde kötü adam canlanır ve çotank diye vurur adamı. Sonra vurulur, ancak o flashbacktir, önceki döngüden kalmıştır. Bakar ki karnında kan yok bu sefer vurulmadan atına binip kaçar.

Hanım kızımız kaçağı kapalı moda alır, güvenlikçi de halatla aşağı iner. Başlar robotun kellesini gırtlaktan başlayarak kesmeye. Derken ANİDEN UYANIR ROBOT. Aman Ya Rabbi. Halattan yukarı doğru tırmanır, kız kaçarken yere düşer ki niye düşmesin her filmde ve dizide olur bu. Dağ gibi adamdır kaçak adam. Yerden koca kayayı alır tam kızın yüzünü pestile çevirecek derken kendi kafasına kafasına vurarak kendini öldürür.

Final sahnesinde bitkin Dolores karanlıkta William ve arkadaşını bularak William’ın kollarına bayılır.(Oh ne de kaslı kollar anlamında değil, fiziki olarak bayılır)

westworld-11

4.Bölüm

Bernard, Dolores’i sorgular neler olduğunu dinler. Ailesi öldürülmüştür. Bernard ona bu acıyı dindirebileceğini söylerse de Dolores ona bu acının ailesinden kalan tek şey olduğunu söyler. 3.bölümde Bernard da oğlu için aynı cümleyi kurmuştu. Dolores bu dünyada veya kendisinde bir sorun olduğunu düşünür. Bernard ondan bir oyunu denemesini ister. Oyunun adı “labirent”tir. Belki oyundan sonra ona özgürlüğünü kazanabileceğini söyler. Dolores elinde silah ile William’ın yanında uyanır.

Maeve düşüncelere dalmıştır. Birden çevresinde konuşan herkesin sesini robotik olarak duyar. Yanında Clementine’in ölü olduğunu hatırlar, kendi de vurulmuş ve sonrasında şirket ekibi tarafından tamir edilmek üzere paketlenmişlerdir. Maeve tamirat anlarına dair kısımları hatırlar bir an. Sonra Clementine az önce söylediği cümleleri tekrar söyler. Demek ki yeni döngüdedir. Eve gidip karnına bakar hiçbir iz yoktur. Vurulmadan sonra nasıl iz kalmaz? Ancak kıyafeti kanlıdır. Demek ki bir şeyler oluyordur. Kâğıt kalem alır ve kendisini tamir edenin suratını çizer. Evin zeminindeki tahtalardan bir kısmını kaldırır ve oraya saklamak isterken başka kağıtlar görür. Meğer daha önceki döngülerde de çizmiştir bile.

Önceki bölümde Bernard’ın telefonuna mesaj bırakma sahnesinden ismini ancak öğrenebildiğimiz Bernard’ın yardımcısı Elsie, Cullen ile konuşur. Cullen robotun neden döngü dışına çıktığını sorar. Bernard da gelerek incelemeye başlar. Sonra Cullen işe el koyarak bundan sonra işi kendi departmanının inceleyeceğini söyler. Bernard da ses çıkarmaz, zaten işim başından aşkın ayağı yaparsa da aslında ondan hoşlandığı için öyle der. Sonrasında Elsie ona bulduğu izi gösterir, Bernard onun Orion olmadığını Orion da dört değil üç yıldız olduğunu söyler.

William kızı evine götürmek isterse de arkadaşı Logan artık geri dönmek istemez. Logan’ın anlattıklarına göre bu eğlenceden ziyade aslında bir iş seyahatidir. William bu maceraya Dolores’i de dahil etmek zorunda kalır.

westworld-12

Kötü adamımız Lawrence ile kızının anlattıkları doğrultusunda Arroyo Kanalı’na gelmiş ve labirentin girişini bulmaya çalışmaktadır. Adam tutturmuştur hikâyenin sonunu öğrenmek istediğini söylemektedir. Derken bir gölette yıkanan bir kadın görürler, sırtında yılan dövmesi vardır ve çocuğun söylediği yılan aslında budur ve aynı zamanda bu sarışın güzel ilk bölümde Hector ile birlikte yüzleri örtülü şekilde gelip katliam yapan sarışındır. Derken yıkanan kadının elemanları silah doğrultarak kötü adamlarımızın yanına gelir. Kötü adam silahını çekip ikisini vurur, nedense kimse ona ateş etmez. İkilimiz yılanlı kadının ekibine katılır. Gece vakti kadının ekibinden iki kişi gelip kötü adamın hayranı olduklarını kurduğu vakfın onlara yardımcı olduğunu söylerse de kötü adam onları tatilde olduğunu söyleyerek kovar. Demek ki ikili misafirdir. Vakıf ne vakfıdır? Kadının hapishaneden almak istediği bir şey vardır kötü adamımız da bunu ona verebileceğini ama karşılığında sırtındaki yılan dövmesinin anlamını ister. Anlaşırlar. Kötü adam Arnold’tan bahseder demek ki onu tanıyordur, belki Ford’u da tanıyordur?

Güvenlikçinin yanına bir çalışan gelir ve Dolores’in döngü dışına çıktığını haber verir. Dolores ise William ile başka bir köydedir. Bir kız çocuğu görür, yere tahta ile bir şeyler çizmektedir. Bu çocuk önceki bölümdeki Lawrence’ın çocuğudur, bir labirent çizmektedir. Bu labirenti ilk olarak Kissy’nin kafa derisinde görmüştük. Dolores bazı şeyler anımsar ve yanına gelen adam önce kibar davransa da birden koluna yapışır. Sonra William ve Logan’ın gelmesiyle bırakır ve gider. Neden böyle gereksiz bir şiddet göstermiştir bilemiyoruz. William Dolores’e nereye gitmek istediğini sorar. Dolores ise bir sesin ona bir yerlere ait olduğunu söylediğini anlatır. Sonrası yine flashback. O da Maeve gibi öldükten sonra tamir edildiği zamanları anımsar.

Kötü adamımız ve Lawrance’ı kelepçeler içinde görürüz. Bir ara tutuklanmışlardır. Baya eksik sahne var sanki. İçeri girmek için oyun oynamaları normal de ne ara teslim oldular bence büyük bir boşluk. Lawrence idama götürülürken kötü adamımızı içeri tıkarlar. İçerde de alınması gereken şey yani kişi vardır. Hector. Tam da onunla aynı kodese koymuşlardır. Kötü adamımız patlayıcılı puro hilesiyle Hector’u oradan kurtarır ve herkesi vurarak Lawrance’ı da bir kez daha ipten alır.  Sonra Hector’ı sarışına teslim ederek istediği bilgiyi alır. Şeytan boynuzu maskeli kişiler küçükken herkesi öldürmüşler sarışın ise ölülerin kanını üstüne sürerek ölü taklidi yaparak kurtulmuştur. Bulunması gereken tek kişi kalmıştır o da Wyatt’tır.

Kasabanın bir kısmında Maeve ve Clementine sürülen Kızılderilileri görürler, içlerinden bir çocuk yere bir oyuncak düşürür ve Maeve koşarak eline alır. Kendisini tamir eden çalışanların tahtadan halidir. Maeve çocuğa ne anlama geldiğini sorar. Onları süren askerlerden biri ise dinlerinin bir parçası olduğunu söyler. Yani tanrı figürüdür ki öyle algılanmaları gayet normal. Onlara her tamir de yeni bir hayat veriyorlar en nihayetinde. Cullen ise Bernard’ın yanında uyanır ve giyinmeye başlar. Sonra kuleni sahada görürüz, inşaatçı Ford efendi ile konuşur.

westworld-13

Ford, Cullen’in sürekli onun ayağını kaydırmaya çalıştığını anlamış ve bundan sıkılmıştır, onu parkta bir yemeğe çıkarır. Birden servis elemanları durur dolduran elemanı da durunca bardak dolup taşar. Şarap sanırım kanı simgelemektedir olmaya da bilir ancak sahnede tehdit olduğu aşikâr. Ford burada tanrı gibidir. Öyle konuşur ki adeta sen kimin mekânında kime gider yapıyorsun dercesine. Bernard ile dikkatli olması gerektiğini söyler. Sonra servis elemanları kaldıkları yerden devam ederler. Ford daha önce de karşısına çıkanlar olduğunu ancak bir şekilde her zaman devam ettiklerini söyler ve Cullen’den yoluna çıkmamasını ister. Duygusal biri olmadığını söyler.

Kelle avcılığı dahilinde Logan ve William çatışmaya girerler. Bir evde saklı haydutların alayını indirirler. Ölümsüzken kolay tabi. Birini de Logan’ın kurşunu bittiği için öldüremez ve canlı ele geçirirler. Sonrasında El Lazo’nun adamı olduğunu eğer onu Pariah’a götürürlerse ödüllendirileceklerini söyler. Burada Logan bu fikri mantıklı bulmuş olacak ki onu şerife teslim etmek isteyen şahsı vurur. Bu da dizinin başka bir tuhaf yanı. Vurduğu kişi Teddy’e çok benzerse de şapkasını çıkarmaz konuşması ondan farklıdır ve vurulduğunda da nedense Dolores çok üzülmez. Sonrasında Pariah’a karşı yola çıkarlar. Herhalde kötü adamla Dolores farklı döngüdeler.

Kötü adamımız bakın hala kötü adam diyorum zira adamın ismini öğrenemedik. İlla IMDB’den mi bakalım? Sıkıcı bir nokta. Neyse kötü adamımız ve Lawrence da Wyatt’ın peşine düşerler ve yolda Teddy’i bulurlar. Teddy daha önce maskeli tipler tarafından ortaya alınarak dövülmüştür fena haldedir.

Bir başka döngüde Hector tekrar kasayı almak için geneleve gelir. Maeve silahı boğazına dayar ve onu kasanın olduğu odaya götürür. Ondan cevaplar karşılığında kasanın şifresini vereceğini söyler. Maeve yaptığı çizimi Hector’a gösterir. Hector ona bunun bir ruh olduğunu Kızılderililerin çizdiklerini söyler. Şifrenin iki hanesini öğrenir. Sonra ruhun dünyalar arasında gezen biri olduğunu ve dünyayı yönetmek için cehennemden gönderildiğini söyler. Bir iki hane daha öğrenir. Sonra Mave Hector’a karnından vurulduğunu söyler ama hiç yara yoktur. O adamı gördüğünü ve her şeyin düzeldiğini söyler. Hector’dan onu karnında kesmesini isterse de yapamaz. Maeve bıçağı elinden alır ve karnına saplar. Hector elini oradan içeri sokarak bir demir parçası çıkartır. Maeve deli olmadığını anlar.

westworld-7

5.Bölüm

Dolores “Bul beni” diye bir ses duyar ve ona “Nasıl bulacağımı göster” diye cevap verir. Ekip Pariah’a giden yolu bulmuştur. Şehirde yürürlerken Logan, William’a parkın sahiplerinin maddi sıkıntıda olduğunu söyler, aslında sadece eğlenceden ziyade iş gezisidir de. Çalıştıkları şirketin parkın sahibi olan şirketi satın almak istediklerini söyler. Parkın ortaklarından biri park açılmadan hemen önce intihar etmiş. Demek ki Arnold kendini öldürmüş. Sürekli gezen 30 yıl laflarını düşünecek olursak Arnold 30 yıl önce ölmüş. Derken bazı esir alınmış ev sahipleri görürler. Onları esir alanlar ise Konfederasyon’dur. Savaştan sonra teslim olmayan şimdilerde ise paralı askerlik yapanlar.

Kötü adamımız Lawrance ve ağır yaralı Teddy ile yollardadır. Kötü adam oyunda ne yapması gerektiğini nasıl olduysa anlar. Labirent için Lawrance’a ihtiyacı olduğunu düşünürken birden aslında gerekli kişinin Teddy olduğunu çözümler. Karşılarına daha önce Ford ile konuşan küçük çocuk çıkar ve çocuğu su doldurmaya yollar. Lawrance’ın adam için değil, Teddy için buralara gelmesi gerekmiştir. Boğazını keserek asar böylelikle kanı çantaya doldurarak, nasıl olduğunu göremediğimiz bir şekilde Teddy’e verir. Artık ağızdan mı içirdi ne yaptı bilemiyoruz. Sonrasında da Wyatt’ın Dolores’i kaçırdığını söyleyerek onu harekete geçmesi konusunda motive eder.

Sonrasında iki tamircimiz yine Maeve üzerinde tamirat işlemlerindedirler. İçlerinden kumral olan kendisini sanal gerçeklik havuzunda bekleyen kızıl bir kadının olduğunu söyler. Uzak doğulu olan ise dolabına bir şeyler koyar. Bu arada dolabında bir hayvan görürüz, fareye benzer. Birkaç sahne sonra görürüz ki kuş imiş. Onu hareket ettirmeye çalışır, çeşitli kodlar yazar. Ancak kuş biraz tuhaf hareket etmektedir. Kumral arkadaşı öğle arasından döner ve ona öfkelenir. Çünkü uzak doğulu tamircimiz davranış tableti de çalmıştır. Yakalanırlarsa ikisinin de başları belaya girecektir. Önlerine tamir edilecek bir vücut gelir ki yine Maeve.

Hava kararmıştır, Dolores yine bir flashback görür ve William ile hayatı hakkında konuşur. Belki hayatının başka türlü olabileceğini düşünür. Sonra kasabada karnavalımsı bir aktivite görülür ve Dolores o karnaval kalabalığı içinde kendini görür. Kendini takip ederken hop, bayılır. Aslında bayılmamıştır. Büyük ihtimalle onu Ford çağırmıştır. Ford ona sorular sormaya başlar ancak Dolores çıplaktır. Vurulmamış, ölmemiş, tamirden geçmemiştir. Robotların bazen çıplak bazen giyinik halde sorgulanması biraz tuhaf. Ford ona Arnold hakkında sorular sorar ancak Dolores’in söylediklerine pek inanmaz ve kendine yalan söylediğini düşünür. Öyledir de, zira Ford ona sesler duyup duymadığını, Arnold ile konuşup konuşmadığını söylediğinde hayır yanıtını verir. En son ne zaman görüştüğünü sorar, 34 yıl önce olduğunu cevabını alır. Son konuşmalarında Arnold ondan bu dünyayı yok etmek için yardım istemiştir. Ford ona bu teklifine ne yanıt verdiğini ve ona yardım ettiği takdirde hain mi kahraman mı olacağını sorarsa da yanıt alamaz.

westworld-14

Dolores uyanınca Logan ve William ile birlikte El Lazo’nun huzuruna gelirler. El Lazo ise bizim Lawrance’tır. Logan ukalalık yapınca silahını kaptırır ve yüzüne yumruğu yer. Silahlar olmasa da yumruk canını yakar. Dolores, El Lazo’ya dönerek “sen de bir şeyler arıyorsun” der. Onun da kendi gibi olduğunu düşünür. El Lazo onlara görev olarak birliğe ait bir konvoyun nitrogliserin taşıdığını ve onlara çalmalarını söyler. Dolores, Logan, William ve onları El Lazo’ya getiren El Lazo’nun adamı Slim ile birlikte pusuya yatarlar. Her şey güzel gitmekteyken Logan’ın hırboluğu yüzünden olay çatışmaya döner ve Dolores’in hiç istemediği bir şekilde kanlı bir halde biter tüm askerleri öldürmek zorunda kalırlar. Slim çatışmasa hayatını kaybeder. Grup nitro ile cesedi El Lazo’ya, o da Konfederasyona teslim eder ve Konfederasyon’u bir gece daha kalmaları konusunda ikna eder.

Elsie başka bir ev sahibini test etmektedir, derken yanından daha önce kafasına kaya ile vura vura kendini öldüren kaçak oduncunun cesedi geçmektedir. Birkaç incelemeden sonra yakmaya götüreceklerdir. Elsie odaya girer ve tamircilerden incelemek için izin isterse de olumsuz yanıt alır. Bunun üzerine tamircinin depodaki bir ev sahibi ile ilişki videosunu göstererek şantaj yapar ve 5 dakikalık bir inceleme hakkı kazanır. Buradaki tuhaflık ise biraz önce kumral tamirci kendisini bekleyen bir kızıl olduğunu söylerken büyük ihtimalle bir robotu kastediyordu. Yani onun birlikte olması normal ancak bunun olması yasak, herhalde robotun ilişki esnasında stand-by konumunda olması sorun. İnceleme esnasında Elsie sol kolunda bir elektronik alet bulur. Bu bir lazer esaslı uydu hattıdır(altyazıda Türkçeye böyle çevirmişler).

William Logan’a tüm bunlardan sıkıldığını söyler ve aralarında laf dalaşı başlar. Logan, William’ı bir ezik olarak gördüğünü söyler. Kavga ederler. Dolores o arada tüymüştür. Koridorda koşarken bir odaya girer. Odada kendinin aynısı bir kadın. Ona bir tarot kartı uzatır. Kartta ise labirent vardır. Dolores’e labirente gitmesi gerektiğini söyler. Bir an kolundan bir kablo söktüğünü hatırlar. Kaçaktaki kablolu sistem demek ki Dolores’te de vardır. Gps olduğunu düşününce demek ki Arnold bu alet sayesinde onunla iletişim kuruyordur. Sonrasında Dolores El Lazo’nun nitrogliserini Slim’in vücuduna doldurup şişelere de içki koyduğunu görür. William’ı uyarır ve kaçmaları gerektiğini söyler. Konfederasyon şişelerin içinde nitro olmadığını öğrenince bunların peşine düşer. İlk Logan paketlenir, Dolores ve William onu görür. Logan yardım istese de yanlarından öylece geçip gider William. Artık arkadaşlık falan kalmamıştır. Sonrasında William ve Dolores’i de köşeye sıkıştırırlar ancak nasıl olursa Dolores Red Kit moduna geçer ve dört kişiyi birden indirir. Herhalde önceki hikâyelerden öğrendiği bir yetenek. El Lazo’nun nitroyu kaçırdığı trene koşarak yetişip binerler. İçerde ufak bir silah çekişmesinden sonra yatışırlar. Slim’in tabutunun üzerinde de labirent amblemi vardır. Demek ki doğru yoldadırlar.

westworld-15

Kötü adamımız ile Teddy’ciğimiz bir barda oturup viski yudumlamaya başlarlar. Yanlarına içkiyle Ford gelir. Vuuhuu. Beklenmedik bir hareket. Çünkü Ford da yalnız içmeyi sevmez. Kötü adamımız Ford’u tanıyordur. Hikâyede kötü karakter olmadığı için böyle davrandığını söyler. Olanların dışında parkta daha derin bir anlamın olduğunu düşündüğünü anlatır. Arnold’u aramaktadır. Arnold’un parkı bitirmeye çalıştığını ve bunu kendisinin durdurduğunu söyler. Acaba Arnold’ı kötü adamımız mı öldürmüştür. Tam bıçağını çekip Ford’a gösterirken Teddy bıçağı elini kesmek uğruna da olsa alır ve masaya saplar. Tüm dünya Ford’un sonuçta. Ford bıçağı alıp Bay Flood’a yani kötü adamımıza verir. Teddy ile tekrar yola koyulurlar.

Uzak doğulu çekik tamircimiz tekrar kuşla ilgilenmeye başlar. Maeve ise sedyede yatmaktadır. Uğraşları sonucunda onu istediği gibi uçmayı başarır. Kuş uçar ve ayağa kalkmış olan Maeve’in parmağına konar. Maeve “Merhaba Felix, konuşmamızın zamanı geldi” der.

Not: Puanlama ve diğer yorumlar sezonun son yazısında.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0