Westworld 1. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Westworld 1. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Zdravstvujte!

Priviyısliy on Westworld:

6.Bölüm

Maeve yeni bir döngüye başlatmıştır. Müşterisini kızdırıp kendini öldürtür ki bu sayede tekrar tamirhaneye yani gerçek dünyaya dönebilsin. Uzak doğulu teknisyenimiz Felix korkmaktadır. Felix, Maeve’e elindeki tablet ile bilgisayar olduğunu kanıtlar. Felix’in insan olduğunu söylemesi üzerine Maeve nereden bildiğini sorar. Felix ise “ben doğdum, sen üretildin” der ki aslında çok geçerli bir cevap değil sonuçta onlar da üretilmiş bir anı olabilir. Yani ilerde Felix de robot olabilir. Sonrasında Maeve tüm katları gezmek ister ve gezer de. Yaratılışın tüm evrelerini görür ve son olarak da bir barkovizyonda daha önce yer aldığı hikâyeyi görerek aslında gördüğü flashbacklerin ne olduğunu anlar.

westworld-6

Elsie ile Bernard önceki bölümde oduncunun üzerinde buldukları gps cihazı üzerinde konuşurlar. Cihaz robotun içinde olduğundan dışarıdan gelen birinin içine yerleştirmesine olanak yoktur. Demek ki şirketin içinde bazı olaylar dönmektedir onu içerden biri yapmıştır. Elsie’nin anlattıklarına göre robotlar arızalanmamış, birisi bu cihazlar sayesinde onları casusluk için bilgi sızdırma amacıyla kullanıyordur. Bilgileri kimin sızdırdığını araştırırlar. Önbellek verileri silinmiştir. Bernard’ın alt kata inip (buradan kastı o ışıklandırmasız depo olsa gerek, beeheey varlık içinde yokluk) sinyal alışverişini hangi noktayla yaptığını bulması gerekir. Ancak bu uzaktan gönderilip robotlarda içses olarak algılanmasına neden olan teknoloji eski ev sahipleri için kullanılmaktadır ve oduncumuz eski değildir velâkin eski ev sahibi geokonumlama sistemiyle üretilmiştir. Yani yeni ama eski mantık ile üretilmiş.  Alt katta oduncunun olduğu bölgede anormal durumları araştırır ve bir de bakar ki 5 anomali daha var. Ne ola ki?

Ford yeni hikâyesi için kasabanın birinde gezerken domino oynayanların masasının üstünde labirent amblemi kazılı olduğunu görür. Şaşırdığına göre demek ki onu o tasarlamamıştır. Sonrasında odasındaki bir kitabı alıp amblemi arar ve bulur. Ne anlama geldiğini öğrenemeyiz.

westworld-6-2

Kötü adamımız Flood ile Teddy yolculuklarına devam etmektedirler. Teddy labirent ile ilgili bazı şeyler anlatır. Labirentin aslında bir insanın hayatının özeti olduğunu, merkezinde de tekrar tekrar öldürülmesine karşın daima eve dönüş yolunu bulan efsanevi bir adamın yer aldığını söyler. En son geri döndüğünde gördüğü şiddetten bunalıp bir ev inşa etmiş ve eve giden yolu da sadece kendisinin bulabileceği karmaşık bir labirent olarak tasarlamıştır. Bu kadar anlatımdan sonra artık o adamın da Arnold olması gerekir diye düşünüyorum. Arnold ölmedi parkımızda yaşıyor!? Sonra ikilinin karşısına karşı şeritten gelen bir arabalı onlara askerlerin yolu kapattığını söyler. Başka bir yol bulmaları lâzımdır ki Teddy öyle bir yol bilmektedir ancak yol biraz tehlikelidir. Yollarının üstünde askeri birlik vardır, yanlarından geçmeleri imkânsız olduğundan yoldaki iki askeri öldürüp kıyafetlerini giyerek aralarına karışsalar da içlerinden biri Teddy’yi tanır. Çatışma çıkar ve ikisini de paketlerler. Teddy aslında Wyatt’ın yaptığı katliamlara ortak olmuştur. Tuhaf bir şekilde Wyatt’ı hatırlar ama beraber adam öldürdüklerini hatırlamaz. Robotu öyle programlamışlar diye geçiştirelim. Tam üzerine labirent damgası basılacakken ellerinden kurtulurlar.

westworld-6-1

Cullen Bernard’a Ford’un ilişkilerini öğrendiğini ve profesyonellik adına ayrılmaları gerektiğini söyler. Duygusuz kadın. Acımadan çat diye bitirir ilişkiyi. Bernard’ı kullanmıştır mendil gibi atar. Sonrasında Bernard, Elsie ile gps üzerinde konuşur. Elsie sinyalleri bulacağını söyler ve heyecanlanır. Şirketteki hain bulununca terfi ve Mesa Bar’a sınırsız erişim isteyecektir. Mesa Bar sadece içkili bir yer mi yoksa başka bir zevk-i sefa yeri mi? Tabii hainleri bulmak da Theresa Cullen’in işi olduğundan o kovulacak yerine Elsie geçecektir. Bernard daha önce 5 anomalinin tespit edildiği 17.Bölgeyi kimsenin ziyaret etmediğini öğrenince bir kontrol etmeye gider. Orada bir aile ve bir köpek vardır. İçeri girdiğinde kimse komutunu dinlemez, sonra Ford’u görürüz. Bunlar Arnold’un yaptıkları Ford’a kalan tek yadigârdır. Ford yok etmeye kıyamamıştır, ara ara gelip tamirlerini yapar ve sadece onun komutlarını dinlerler. Bernard sonra ofisine çıkıp Arnold’un ürettiği robotları bulur sistemden. Bunlar ilk jenerasyondur ve içlerinde Dolores’in de olduğunu görürüz. Sonra Ford tekrar aileyi ziyaret ettiğinde köpeğin küçük çocuk tarafından öldürüldüğünü öğrenir, ona öldürmesini Arnold söylemiştir.

2.Bölümdeki tahminim tutmuş, zira çocuk gerçekten Ford’un çocukluğunu simgeliyor. Arnold onları hediye olarak üretmiş. Köpek de aslında tazı. Arnold’un çocuğa tazıyı öldürtmesinin sebebi ise Ford’un 5.bölümde şarapçıya anlattığı hikâyeye atıfta bulunmak içindir. Ford’a bir mesaj gönderir.

westworld-6-3

Elsie ise sinyalin 3.bölgedeki bir tiyatrodan geldiğini ve kimin kullandığını öğrenir. Kullanan ise huysuz ve güzel kadın Theresa Cullen’dir. Hemen Bernard’ı arayıp rapor verir derken biri içeri girer ve Elsie’yi paketler.

Maeve ise niteliklerinin ne anlama geldiğini öğrenir. Kumral teknisyene şantaj yapar. Öğrendiğimize göre kumral para karşılığında teknisyenlerin diğer robotlar ile ilişki kurmasını sağlıyormuş. Bu şantaj sonucunda özelliklerini 99 yaptırıp hileli bir karakter olma yolunda ilerler. Tabii sadakat gibi kötü özellikleri ise düşürtür.

Bu bölümde şirketin tatlı ve çekici yönetici müdürü Charlotte Hale ile tanışırız. Bölüm içinde pek bir önemi yoktur.

https://www.youtube.com/watch?v=QXIiMUaNlLc

 

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0