Westworld 1. Sezon 7.Bölüm İncelemesi

Westworld 1. Sezon 7.Bölüm İncelemesi

Zdravstvujte!

Priviyısliy on Westworld:

 

Bernard rüyasında oğlunun öldüğü anı görerek uyanır. Sonrasında Hector’ı incelemeye başlar. Ona gerçek dünyadan resimler gösterir. Hiçbir şey hatırlamaz. Demek ki Hector diğerleri gibi bilinç kazanmamıştır. Elsie’yi arar ancak ulaşamaz. Sorar soruşturur tatil gününde görünüyordur.

William, Dolores ve El Lazo trendedir. William sonunda hissettiklerini karşı koymayı bırakır ve Dolores ile birlikte olur. Bu hayatında kendi kararlarını alması anlamına gelse de bir açıdan aslında Logan’ı haklı çıkarmış ve ortamın büyüsüne kapılmıştır. Sonrasında Hayalet Ulus’un topraklarından geçerken Konfederasyon tarafından pusuya düşürülürler. El Lazo çare olarak atın üstünde beyaz bayrakla birini gönderir. Bu kişi ise içi nitro dolu Slim’dir. Uzaktan bir ateş ile patlatırlar ki aslında at durmayıp daha ileri gitse daha çok zarar verebilirler. Tabii ki El Lazo Slim’i vurmadan önce artistik bir söz söyler ki dizinin bir Amerikan yapımı olduğunu bağırsın. Sonrasında bu kargaşadan faydalanarak atlarla kaçmaya başlarlar Konfederasyon da takipte derken bir de karşılarına ok atan Hayalet Ulus çıkar. Hayalet Ulus ile Konfederasyon çatışmaya girerken üçlümüz de sağ kurtulur. El Lazo ile yollar ayrılır. William ile Dolores daha önce kimsenin geri dönemediği yola girerler.

westworld-7-2

Theresa tatlı ve çekici yönetici müdürümüz Charlotte ile görüşmek için odasına gider. Charlotte robot Hector’u adeta seks oyuncağı olarak kullanmaktadır. Bakın işte bu bir kapitalizm örneğidir arkadaşlar. Yöneticiler robotları hunharca kullanırken teknisyenlere yani işçi kesimine çok görülmektedir. Öğreniriz ki Charlotte göründüğünün aksine tam bir şeytandır. Theresa ile bir olup Ford’tan kurtulmak ister yapamayacak olsa da en azından zayıflatıcı bir darbe vurmak ister. Yapılan hataların karşılığında bir kurban vermenin gerekli olduğunu söyler. Sonrasında ikilimiz Ford ve Bernard için bir sunum hazırlarlar. Hataya sebep olduğu düşünülen güncelleme ile ilgilidir. Clementine hata nedeniyle toplanmıştır. Sunumda görülür ki robotlar önceki döngüden öğrendiklerini sonrasında kullanabiliyorlardır. Bu bir tehlike arz eder. Robotlar düzgün resetlenmemiştir. Hata Bernard’a yüklenir ve Bernard kovulur. Tüm robotlar da bir süre sonra lobotomiye tabii tutularak elden geçirilecektir.

Maeve, Clementine geri çağrıldığında olay yerinde olduğundan merak eder ve kendini öldürterek tekrar binaya girer. Sonra Felix’i zorlayarak binada Clementine’i bulur ve ona da ilk bölümde Peter’a yaptıkları gibi burundan aletlerle girmektedirler. Lobotomi denilince işlem göz kısmından yapıldığı için ilk bölümde Peter’a yapılanın lobotomi olduğunu çözümleyememiştim. Kusuruma bakmayınız. Bunu gören Maeve çok üzülür ve sinirlenir. Teknisyenlerden kendisine binadan kaçması konusunda yardım etmelerini söyler.

westworld-7-3

Bernard Theresa ile görüşür. Clementine’deki hatanın insan eliyle yapılmış bir kod hatası olduğunu söyler. Onu daha önce Arnold’ın ürettiği robotlarla karşılaştığı eve götürse de içerisi bomboştur. Bernard nedense hâlâ Ford’a, olanları anlatmayıp üstüne onun açığını göstermek üzere bir de Theresa’yı eve götürmüştür. Bir odadan içeri girerler. Robot üreten makineden vardır. Theresa odada bazı çizimler bulur, biri Dolores’e biri Bernard’a aittir. Bernard’a görüp görmediğini sorar ve Bernard bir şey bilmediğini söyler. Sonra Ford girer, “onlara zarar verecek şeyleri göremezler” der. AMAN ALLAHIM BERNARD DA ROBOTMUŞ. SEN DE Mİ BERNARD? Theresa Ford’u canavar olarak suçlasa da aslında kendi de canavardır. Bernard’ın duygularıyla oynamıştır. Bernard karısı ve çocuğunu hatırlayınca onlardan olamadığını söyler ancak bunların hepsi fabrikasyon hikâyelerdir. Sonra Ford onu bir süre stand-by konumuna alır. Sonrası etkileyici bilgece konuşmalar. Bilinç insana yüktür bu kalkınca da Ford’un kontrolünde özgürdürler. Theresa Bernard’ın onun kontrolünde olmadığı söylese de tıpkı benim üst satırlarda Bernard’ın salak olduğunu düşünmem gibi yanılmıştır. Ford amca önceden yoluma çıkma diye uyarmıştır. Ford Charlotte’ın Theresa’ya söylediği kanlı kurban lafını söyler. Theresa kurban edilecektir. Son bir çare telefonu ile birilerini aramaya çalışırsa da çekmez. Allah aşkına adam o kadar plan yapmış, robotu insan diye yedirmiş bir jammer kurup sinyali mi kapatamayacak. Bunlar hep çaresizlik işte can havli. Ford odadan çıkarken, Bernard da gözlüklerini çıkartır.

westworld-7-3

Şahsen tam bir ters köşeydi diyebilirim. Şimdi dönüp bakıldığında Bernard’ın robot olduğuna dair işaretleri inceleyecek olursak aklıma tek detay geliyor. O da Dolores ölen ailesi için acı çekerken acının ailesinden kalan tek yadigâr olduğunu söylemesi ve bu cümleyi Bernard’ın da eski eşiyle oğlu hakkında konuşurken kurmasıydı. Tamamen aynı tepki. Gözümden kaçırdığım başka ipucu var mı diye baktığımda bazılarının “Giderek robotları anlıyorum” sözünü yazdığını gördüm. Gayet mantıksız. Diğer iddialar da keza öyle. Verilen bu tepki benzerliği dışında bir ipucu neredeyse yoktu diyebilirim. Belki hatıra azlığı gösterilebilir. Çocuğu ve eşi dışında hiçbir şeyi yok. Sadece Dolores’i olup sonradan Wyatt kazanan Teddy misali. Anne, baba, dost, laf arasında geçen eski bir anı? Hiçbiri yok.

Theresa’nın ölümünü nasıl açıklayacak? Onun da robotu mu yapılacak? Ancak çizimler arasında Theresa’nın çizimi yok.

 

 

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0