Westworld 1. Sezon 8.Bölüm İncelemesi

Westworld 1. Sezon 8.Bölüm İncelemesi

Zdravstvujte!

Priviyısliy on Westworld:

 

 

Bernard aktifleşir. Büyük bir acı ve pişmanlık içindedir. Theresa’nın ölümü onu yıkmıştır. Ford hayran hayran izlemektedir. Sadece öfke ve nefret gibi basit duyguların dışında, acı ve pişmanlık da öğrenilmiştir artık. Ford, Bernard’ı bu yüzden yaratmıştır. Bu, insan mühendislerin yapabileceği bir şey değildir. Robotun dilinden robot anlar. Sonrasında Bernard öfkelenir tam Ford’un üzerine yürüyecekken Ford onu durdurur ve bu hareketlere neden olan acısını yok eder. Onun yaşadıklarını Arnold da yaşamıştır ancak o da Ford’u durduramamıştır. Acaba Arnold’u Ford mu ortadan kaldırdı veya kaldırttı? Sonra Bernard’a bir görev verir. Hayatında Theresa’ya ait ne varsa ortadan kaldıracaktır. Anılarından silecek güvenlik sisteminden de kaldıracak, ne kendisi ne de başka kimse birlikte olduklarını bilmeyecek. Duygusal olarak da sadece saygın bir meslektaş olarak hatırlayacak.

westworld-8-1

Maeve ile teknisyenler konuşma halindedir. Maeve anıları arasında kaybolmaya başlamıştır. Bir, önceki hikâyeyi bir şimdikini yaşar. Burada Felix’in “biz anıları bulanık hatırlarken sen mükemmel şekilde hatırlayıp her şekilde yeniden yaşıyorsun” demesi ileride Felix’in karşımıza robot olarak çıkamayacağını gösteriyor. Bu konuda ters köşeye yatmayacağız. Maeve önceki hikâyesinde kız ile Clemetine hakkında sorular sorarsa da vazgeçer. Çünkü bunlar onu parkta tutmak için kurgulanan anılardır dışarı çıkmak isteyen biri olarak bunları önemsememesi gerekir. Robotların gitmek istediğinde sırtında bir patlayıcı olduğunu ve patlatılacağını da burada öğreniyoruz. Önceki bölümlerde hiç geçmedi, tıpkı 4.bölümde kötü adam Flood ile Lawrence’ın birden tutuklu olduğunu gördüğümüz gibi burada da bu bilgi hikâyeye zınk diye dâhil ediliyor. Sanki dizi çekilip yayınlandıktan sonra “yahu bunlar kaçmaya çalışırlarsa koskoca şirket önlem almamış mı olacak?” diye birinin aklına gelmiş ve son dakikada “Suicide Squad”taki önlem akıllarına gelmiş. Önceki filmleri izlemediğim için böyle bir şey söz konusu mu bilmiyorum ancak değilse gerçekten kötü bir nokta. Ayrıca uzaktan kapatabiliyorken bomba neden? Kapatamıyorsan bombaya nasıl uzaktan müdahale edeceksin? İçindeki bir mekanizmayı çökert. Atıyorum bomba yerine virüs olsun daha bilim-kurgumtrak kaçmaz mı? Sonrasında Maeve kaçmak için bir orduya ihtiyacı olduğunu anlar ve kendi hikâyesini yazmak ister. Acaba orduyu nasıl toparlayacaktır?

westworld-8-2

William ile Dolores bir nehir kıyısına gelirler. Yer ceset kaynıyordur. Bir yaralı bulurlar, Dolores su getirmek için nehre gidince kendi cesedinin yüzdüğünü ve arkasındaki herkesin kaybolduğunu görür. Önceki döngü hatırası. Sonra kendine gelince yaralının öldüğünü görür. Adamların orada pusu kurmalarının sebebi yeni bir askerin verdiği bilgidir. William nasıl olursa bu kişinin hemen Logan olduğunu çözer. Demek ki ilerleyen bölümlerde başımıza belâ olacak ki bu şaşırtıcı bir şey olmazdı, hiç olmadı oyun bitince adama özel hayatında kan kusturur orası kesin lâkin William’ın bu kadar mükemmel çıkarım yapması şaşırtıcı. Bakın Logan’ı unuttuysanız hatırlayın birazdan karşınıza çıkabilir diyebilmek için trailer tadında bir sahne.

Theresa’nın cesedini görürüz. Demek ki Ford yerine robot yapıp koyma yolunu seçmemiştir. Hazırladığı kurguya göre oduncunun bulunduğu yerde bulunmuştur. Üstünden gps çıkmış, bilgi sızdırma gayesiyle yüksek bir yere çıkıp oradan düşerek ölmüştür. Bunun üzerine Clementine’deki hata da daha önceki bölümde Bernard’ın bahsettiği gibi kod hatasıdır, biri sabote etmiştir ve Theresa tarafından tezgâhlanmıştır. Dolayısıyla başında bulunduğu Kalite Güvence departmanı da bir süreliğine etkisiz olacaktır.

westworld-8-3

Maeve, Felix ve kumral teknisyenimizi kendi çekirdek kodlarını değiştirmeye zorlar. Kumralın aklına sonunda mantıklı bir şeyler gelmiştir. Uyurken işini bitirmek ister, hafızasını silmek veya vurarak bayıltıp “bize gelişi böyleydi zaten” demek gibi. Sonra işlem başlarken Maeve kumrala “Sylvester, bol şanslar” der. Sonunda bunun da ismini öğrendik. Maeve, Sylvester’ın aklından geçenleri biliyordur. Yeniden formatlama işlemine Felix “Onayla” mı “İptal Et” mi diyecektir? Birkaç sahne sonra görürüz ki Felix yeniden formatlamamış, zira Maeve uyanır uyanmaz bir bisturi alıp Sylvester’ın gırtlağını keser. Ancak öldürecek kadar değil, sonra Felix’e ona tedavi etmesini söyler. Felix, Maeve’in kimseye zarar vermeyeceği lafına inandığı için pişmandır.

Teddy ve Flood da yollarında bir sürü ölü ile karşılaşırlar. Elleri bağlı güzel bir sarışın görürler. Flood onu daha önceden gördüğünü söylerse de ben üstünde biraz düşünürüm ve başka hiçbir bölümde rastladığımı hatırlayamam. Olayın sorumlusu Wyatt’tır. Herkesi öldürmüştür de bu hanımı neden bırakmıştır, hem de hiç yaralamamıştır bile. Bir pislik çıkacak ancak haydi hayırlısı derken boynuzlu maskeli biri bunlara saldırır. Flood arkasından boğazına ip dolayıp onu sürüklerken Teddy buna benzer bir anı hatırlamıştır. Flood daha önce de Dolores’i öyle sürükleyerek ahıra götürmüştü zira. Sonunda adamı indirirler ve Teddy hatırladığını söyleyek silahın dipçiğiyle Flood’un ağzının ortasına yapıştırır.

Müttefiği Theresa öldüğünden tek kalan şeytani Charlotte, Sizemore’un yanına gider. Ona Sizemore’un Ford tarafından oyalandığını söyler. O kötü adam tasarladığını düşünürken Ford çoktan Wyatt’ı üretip piyasaya sürmüştür bile. Ancak isterse kendsinin ona gerçek bir iş verebileceğini söyler. Sizemore’u alıp depoya giderler. Herhalde daha önce Ford’a kafa tutmasından dolayı olacak Dolores’in piyasadan çekilen eski babası Peter’ı bulurlar. Charlotte yüksek oranda bilgi yükleyip Sizemore’a bir bahane bularak onu trene bindirip parkın dışına çıkarmasını ister.

Maeve oyuna geri dönmüştür. Konuşmalarıyla ev sahiplerini kontrol edebilmiştir. Demek ki çekirdek kodunda yapılan değişiklikler bunlar imiş.

Ford tekrar Bernard ile görüşür. Burada işler felsefileşir. Bernard kendi yaşadıkları fabrikasyon olduğu için çektiği acının gerçek bir insanın acısına kıyasen ne kadar aynı olabildiğini sorar. İşte Arnold’ı tüketen soru da budur. Ford’a göre aslında bilinci belirtemeyiz. Aynı ev sahipleri gibi biz de döngülerin içinde yaşarız ve bunun çok farkında değilizdir. Son olarak Bernard ona kendisinden başka birilerini de incitmesini isteyip istemediğini sorar. Ford hayır dese de Bernard koluyla Elsie’nin boğazını sıktığı anı görür. Demek ki Elsie bu yüzden ortalarda yok ancak Bernard, Elsie ona haber verir vermez ne ara yanına gitti bu biraz garip sanki kurguda açık var gibi. Ayrıca Elsie’nin yanlış yaptığı bir şey de yok.

Dolores ile William sonunda Dolores’in önceki hikâyesinde yaşadığı yere gelirler. Dolores o anları hatırlar. Bütün karakterler burada farklı rollerdedir. Bir kendisinin kıyafeti değişmemiştir. Maeve ve sırtında yılan dövmeli kadın dans öğreniyordur. Elinde şemsiye ile önünden geçen kız ise sanırım Flood ile Teddy’nin kurtardığı eli bağlı kızdır. Son olarak da 2.bölümde Lawrence’ın kızı olan çocuğu görür. Sonrası katliam birileri herkesi öldürmektedir. Derken karşısında kendisini görür başına silah doğrultmuştur. Kendi de doğrulturken William onu durdurur. Dolores aklını yitirdiğini düşünür artık hangi döngüde olduğunu kavrayamaz, anılar içerisinde kaybolmuştur. Sweetwater’a geri dönmeye karar verirken bir akşam vakti karşılarına atlı bir grup çıkar. Başlarındaki şahsiyet Logan’dır. Biliydim böyle olacağını. Önceki sahne de çok belli etmişlerdi.

Bernard ile sarışın güvenlik görevlimiz karşılaşırlar. Güvenlikçi Theresa konusunda başsağlığı dileme cümleleri kurmaya çalışırsa da Bernard aralarında bir şey olmadığını sadece iş arkadaşı olduğunu söyler. Güvenlikçi şüphelenmiştir ki gayet doğal. Sonrasında Elsie’den hala haber alamadığını söyler. Bernard ise herhalde tatilinin tadını çıkardığını söyleyince daha da şüphelenir ki nasıl şüphelenmesin. Demek ki Ford gerçekten Elsie’yi niyeyse Bernard’a öldürtmüş ve hafızasından silmiştir. Yoksa iki bölüm boyunca Elsie’nin peşine düşmemesi olacak iş değil.

westworld-18

Teddy, Flood’u bağlayıp hafif işkence ederek kişiliğini öğrenmeye çalışır. Flood gerçek hayatta iyi adamdır. En azından hareketleri öyledir. Eşi ölüp de kızı da ölümü için onu suçlayınca buraya gelmiştir. Kendisini bulmaya. Ruhsal bir yolculuğa çıkmıştır sanki. Tanrı olduğunu söyler. Daha önce Ford’a söylediği “Arnold neredeyse burayı bitiriyordu, ben engelledim” sözünü hatırlayınca Arnold’ı hangisinin ortadan kaldırdığı merak cezp ediyor. Buraya gelip Ford’un hikâyelerine katılmamış kendi hikâyesini yaratmıştır. Peki ama nasıl? Önceki hikâyede Maeve ve kızını öldürmesinin sebebi ise gerçekten kötü bir şey yapınca ne hissedeceğini merak etmesidir. Hiçbir şey hissetmemiştir. Maeve kızı öldürüldüğünde kendine saplanan bıçağı alıp Flood’u boğazından yaralamıştır. Ancak öldürememiştir, kızını alıp yaralı halde kaçarken yere yığılır ve bayılır. Flood da labirenti Maeve ve kızının yattığı yerde görmüştür Şimdiki döngüsünde arkasından ateş edilince birden o anı hatırlayarak karşısında duran yeni sarışın Clementine’in boğazını Flood’a yaptığından daha derin bir şekilde keserek öldürür. Sylvester’ı da yine boğazından bıçaklamasının bir sebebi olması lâzım. Bir nevi yeni yeteneklerini denemiştir. Flood’u beceriksizliği nedeniyle öldürememiştir ancak şimdi bunu yapabilecek deneyimi vardır. Flood’un söylediklerine göre Ford’un oyununda misafirlere zarar verilemez ancak daha derin bir oyun vardır, Arnold’ın oyunu ancak orada kurallar farklıdır. Kızı öldürünce şerifin elemanları onu yakalamak için harekete geçer. Gördüğü ilk eli silah tutan adama bir şeyler fısıldayarak onlara ateş etmesini sağlar. Kaçıp bir eve girer. Bu olaylardan sonra da yukarıdakiler nihayet Maeve’in hareketlerinde bir sorun olduğunu anlarlar ve ekip gönderirler. Maeve konutlara yanıt vermiyor ve diğer ev sahipleri ise durdurulamıyordur. Demek ki Maeve hem uzaktan erişim olayını ortadan kaldırmıştır hem de kendi emirleri ev sahipleri üzerinde kodlardan daha üstün olmuştur. Maeve önceki hikâyede kızının ölümü konusunda duyduğu acı nedeniyle kriz geçirmiştir. Hafızasının silinmemesini, acının ona kızından kalan tek hatıra olduğunu söyler. Tıpkı Bernard ve Dolores gibi. Hafızası silinmesine rağmen yanındaki masadan bıçağı alarak boynuna saplar. Maeve o anları hatırlarken şoke olmuştur. Sonrasında ekip onu bulur. Bu esnada Flood hayatına pahasına da olsa labirenti çözmek için burada olduğunu söyler. Teddy yapmak istemezse de arkasındaki kız birden ona bir ok saplar. Wyatt’ın ona ihtiyacı olacağını söyler. Birden karanlıkta kılıçlı bir sürü kişi belirir. Flood ilk defa korkmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=gnucWfbA8_I

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top