Westworld 1. Sezon 9.Bölüm İncelemesi

Westworld 1. Sezon 9.Bölüm İncelemesi

Sà-wàt-dee!

Bernard, Maeve’i sorguya çekmiştir. Birden özelliklerine bakar ki biri Maeve’in tüm güçlerini 99 yapmış. Tam paniklerken Maeve onu durdurur ve robot olduğu gerçeğini yüzüne çarpar. Sonra ona Hector ile görüşebilmesi için kendisini tamir ettirir. Karizmatik Bernard’ımızı böyle uzaktan kumandalı görmek de insanı üzmüyor değil. Nerede o Ford’un çekirgesi nerede şimdiki Bernard. Sonrasında Ford’un yanına giderek kendisini daha eski anılarına göndermesini ister. Elsie’yi boğazladığı sahneyi görür ve Ford’un bazı istenmeyen kararlar aldığını söylemesi üzerine artık biz de Elsie’nin öldüğünü kabul ederiz.

Logan, William ve Dolores’i esir aldıktan sonra William’ı eski haline getirmek ve Dolores’in robottan başka bir şey olmadığını göstermek için Dolores’in karnını deşer. Sen git William’ı o kadar kışkırt. Yok rahat ol bilmem ne, şu genelevde de ne kızlar var gevşe biraz de. Sonra yok Dolores sadece robot, kız kardeşimi nasıl aldatırsın falan. İnsanda “default” kavramı yoktur bir kere ayarlarıyla oynarsan geriye dönüşü olmaz. Dolores karnı deşikken bir yerde bayılır ve kalktığında karnında yara falan yoktur. Döngü farkı, öncekinde hata yapıp bu sefer hatasız kurtulmuş demek ki. Gecenin sonunda Logan sarhoş olup sızınca William ise sabahı sabah etmiş, üşenmemiş herkesi tek tek öldürmüştür. Artık Logan, William’ın esiridir.

westworld-7-2

Maeve, Hector’a beraber başkaldırma teklifinde bulunur. Bir güç gösterisiyle yılanlı sarışın hatunu ve diğer adamları birbirine kırdırtır. Ne kadar da fors sahibi bir işletmeciyim dercesine. Sonra çalınan kasayı açarlar ki içi boştur. Hayatlarının amaçsız bir döngü içerisinde tekerrürden başka bir şey olmadığını anlarlar. Ne şairane yazdım be. Tabi gerçek dünyada isyan başlatmak için ölmek gerek diğerlerini zaten öldürdüler, bulundukları çadırda öpüşerek, yerdeki lambaya tekme atarak çadırı da tutuştururlar. Tam anlamıyla “ateşli” bir ölüm sahnesi.

westworld-9

Kötü adamımız, Teddy ve kurtardıkları sarışın güzel, Wyatt hakkında konuşurlar. Sonradan kafama dank eder ki bu sarışın sadece önceki hikâyede şemsiyeyle dolaşan sarışın değil aynı zamanda William’ı parka hazırlayan sarışındır da. Güzel sarışınımız Teddy’mizi bıçaklar, kötü adamımızı da ölüm tuzağıyla bırakır. Tuzaktan kurtulan kötü adamımızın yanına Charlotte gelir. Öğreniriz ki kötü adam da kurul üyesiymiş. Acaba bu kız onun kızı mıdır? Yaş olarak tutmaktadır. E hikâyede bir kızının olduğu da bilinmektedir.

Sarışın güvenlik görevlimiz Stubbs ise Elsie’nin telefonundan sinyal aldığını görerek parka gider ve maskeli yaratıklar tarafından pusuya düşürülür. Şimdi Elsie’nin fişini Ford’un çektiğini düşünürsek, geçen bölümde Stubbs’ın Bernard’ın verdiği cevaplardan şüphelendiğini de hesaba katarsak onu ortadan kaldıran Ford’tur diye iddia ediyorum.

Dolores ise sonunda memleketine dönmüş ve kilisenin içine girmiştir. Girdiği anda önceki döngülerin birinde girdiği zamanı hatırlar. Bütün sıyırmış ev sahipleri ordadır. Sonra günah çıkarma odasının asansör olduğunu keşfederek aşağı iner. Bernard ise bu hafıza dalışlarından çıkmıştır. Kendisine evlat acısı verilmesinin sebebi ise kimliğinin temel taşıdır. Her karaktere hüzünlü bir geçmiş verilmiştir. Son dalışında da ilk uyandığı zamanı hatırlar. Ford onu Arnold’ın yerini doldurması açısından yaratmıştır. AMAN TANRIM. Ford eski dostunu unutmamış ve onun robot versiyonunu yapmıştır. Dolores aslında labirenti daha önceden de çözüp gelmiştir. Ses Bernard’ın sesi, yani Arnold’un sesidir. Onunla ilgili aklında kalan ise aslında anılar olduğundan duydukları sanımca kendi sesidir. Bernard Clementine’e verdiği silahla Ford’u vurmasını isteyince Ford göstermese de üzülmüştür. Senelerce uğraşıp Arnold’ın yerine koymaya çalıştığı Bernard da aslında fazla gerçekçi olmuş, yine Arnold gibi davranmıştır. Ford’un umduğu değişme gerçekleşmemiş ve ortağını bir kez daha kaybetmiştir. Ulan çok duygusal sahneydi be. Az ama şu tek cümle yeter hani. Ulan ve be kısmının zihninizde yankılandığını düşleyin gereken etkiyi yaratacaktır. Ve kalır geriye Final bölümü.

https://www.youtube.com/watch?v=ZLvkzriGPnk

 

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0