19. Randevu Film Festivali’nde Tarık Akan anısına “Maden” İzlendi

19. Randevu Film Festivali’nde Tarık Akan anısına “Maden” İzlendi

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirdiği 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde gösterim ve söyleşi de gerçekleşti.

Yakın zamanda kaybettiğimiz, Türk sinemasının usta oyuncularından Tarık Akan anısına gösterilen “Maden” filminin ardından Akan ile pek çok filmde birlikte çalışmış, efsanevî “Yol” filminin ikinci yönetmeni ve Tarık Akan’ın başrolünü üstlendiği “Çark” filminin yönetmeni Muzaffer Hiçdurmaz, festival izleyicileri ile bir araya geldi.

1978 tarihli film ile 2016 yılı Türkiyesi arasında fark olmadığını dile getiren Hiçdurmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Film 1978’de çekildi, 2016’dayız. Görüyorsunuz; olayların birbirinden hiçbir farkı yok. Bu filmi Tarık Akan anısına gösterdik ama bunu yaparken de sosyal filmlere katkısının ne kadar büyük olduğunu bir daha gördük. “Sürü”, “Maden”, “Yol” ve “Çark”; bu filmlerden. Tarık çok erken gitti ama sinemaya katkısı büyük. Geldiğinde Amerikan sinemasının Türkiye’de bir uzantısı olan parlak, yakışıklı, güzel insanların aşk filmleri vardı piyasada. Daha sonra bu değişti, toplumsal filmler yapılmaya başlandı”

 

Tüm Yorumlar0