Andrey Tarkovski Filmleri 31 Aralık’a Kadar Pera Film’de

Andrey Tarkovski Filmleri 31 Aralık’a Kadar Pera Film’de

Pera Film, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Andrey Tarkovski’yi, ölümünün 30. yıl dönümünde “Mühürlenmiş Zaman” programı ile anıyor.

Pera Film, 16 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Rus yönetmen Andrey Tarkovski’nin (1922-1986) derin, şiirsel ve son derece kişisel filmlerinden oluşan bir seçkiyi sunuyor. Adını, Tarkovski’nin hayata ve sinemaya dair görüşlerini hem edebi bir haz hem de felsefi bir derinlik katarak anlattığı Mühürlenmiş Zaman adlı kitap başlığından alan bu yeni Pera Film programı, yönetmenin 8 filmine yer veriyor.

Program kapsamında Andrey Tarkovski’nin gösterilen filmleri arasında İvan’ın Çocukluğu, Andrey Rublev, Solaris, Ayna, İz Sürücü, Kurban ve Nostalji yer alıyor. Ayrıca Fransız yönetmen Chris Marker’ın, 1986’da ölen arkadaşı ve meslektaşı Tarkovski için saygı duruşu niteliğinde hazırladığı Andrey Arseneviç’in Yaşamında Bir Gün adlı belgeseli de programa eşlik ediyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında partizanlarla birlikte casusluk yapan bir çocuğun hikayesini anlatan İvan’ın Çocukluğu, 1962 Venedik Film Festivali’nde büyük ödül kazanan ilk uzun metrajlı filmi oldu. 15. yüzyılda yaşayan bir ikona ressamının yaşamını anlatan, epik ve alegorik bir film olan 1966 yapımlı Andrey Rublev, çağdaş Sovyet sanatçısının çilesine göndermeler yaptığı için yıllarca raftan inemedi ancak 1969’da Batı’da gösterime girdi ve büyük beğeni topladı. Tarkovski bundan sonraki üretiminde genelde başka dünyaları beyazperdeye taşıdı. Solaris’te (1972) bir uzay gezgininin fantezileri gerçeğe dönüşür; İz Sürücü (1979) gizemli ve yasak bir çorak “bölge”de geçer; Ingmar Bergman’ın ekibinden oyuncu Erland Josephson ve görüntü yönetmeni Sven Nykvist gibi önemli kişilerle İsveç’te yönettiği Kurban (1986) filmi ise nükleer kıyametten birkaç saat öncesini konu edinir.

Tarkovski’nin filmleri pek fazla otobiyografik nitelikler taşır. Ayna (1976) filminde annesi, filmdeki sanatçının annesini oynar, babası ünlü şair Arseniy Tarkovski’yse kendi şiirlerini seslendirir. Tarkovski 1980’lerin başında SSCB’nin dışında çalışmaya başlar ve 1983’te İtalya’da Nostalji filmini çeker.

Kurban’ın Cannes’da Özel Jüri Ödülü aldığı yıl Tarkovski, 54 yaşında Paris’te akciğer kanserinden ölür.

#Tarkovski #Tarkovsky

Gösterim Programı – Screenings

22 Aralık / December

Perşembe / Thursday

19:00 Andrey Rublev

23 Aralık / December

Cuma / Friday

19:00 Ayna / The Mirror

21:00 Nostalji / Nostalgia

24 Aralık / December

Cumartesi / Saturday

13:00 Andrey Rublev

17:00 Kurban / Sacrifice

27 Aralık / December

Salı / Tuesday

19:00 Kurban / Sacrifice

29 Aralık / December

Perşembe / Thursday

19:00 Zamanda Yolculuk / Voyage In Time

Andrey Arseneviç’in Yaşamında Bir Gün

One Day In the Life of Andrei Arsenevich

30 Aralık / December

Cuma / Friday

19:00 İvan’ın Çocukluğu / Ivan’s Childhood

21:00 Nostalji / Nostalgia

31 Aralık / December

Cumartesi / Saturday

14:00 Zamanda Yolculuk / Voyage In Time

Andrey Arseneviç’in Yaşamında Bir Gün

One Day In the Life of Andrei Arsenevich

17:00 Ayna / The Mirror

Tüm Yorumlar0
Scroll Top