Westworld 1. Sezon 10. Bölüm (Sezon Finali) İncelemesi

Westworld 1. Sezon 10. Bölüm (Sezon Finali) İncelemesi

Sà-wàt-dee!

 

Teddy öldüğü için yeni döngüden tekrar başlar ve birden herkesin ölü olduğu ve yürüyüp giden Dolores’i görür. Dolores 9.bölümün incelemesinde bahsettiğim üzere önceki döngüde de labirenti bitirmiştir. Arnold ona bilinç ile ilgili yaptığı hatayı anlatır. Özetle bilinç deneyimlere, deneyimler ise önceki döngülerde yapılan hataları hatırlamaya dayalıdır. Dolores aslında park açılmadan önce yapılan denemelerde bilinç kazanmıştır. Günümüz döngüsünde bunları hatırlayan Dolores bilinç kazandığında özgür bırakılacağı sözünü almıştır Arnold’tan ancak Ford onu eski haline çevirmesini istemiştir. Arnold buna karşı çıkarak döngüyü kırmak için Dolores’ten tüm ev sahiplerini Teddy ile birlikte öldürmesini ister ki park açılmasın. Dolores kilisenin içindeyken kötü adam gelir illa da onu labirente götürsün diye ısrar edince Dolores William’ın gelip onu bu kötü hayattan çekip çıkaracağını söyler. William onu “yaratıcıların elinden gelip alacaktır”, “YARATICILARIN ELİNDEN GELİP ALACAKTIR.” Ancak öğreniriz ki aslında kötü adamımız William’dır. Dolores’i aramış ancak bulamamıştır, bulduğu yer ise hikâyenin başıdır. Yani önceki döngüde, beraber onca şeyi paylaştığı döngüde Dolores ölüp resetlendiğinden William’ı görünce bir daha hatırlamamıştır. E yapımın adı da “50 First Dates” olmadığından William sürekli gelip gelip onu kendine aşık etmemiştir. Sürekli Dolores için hatırlanmayacak bir anı olarak kalacağını kabullenmiştir.

Hector ve Maeve yanıp kül olduğundan yeniden dış cephe kaplamasına tabii tutulurlar. Sonrasında isyan başlar. Hector, Maeve ve yılanlı güzelimiz Armistice ortalığı kırıp geçirirler. Depoda Clementine ve Arnold’ı/Bernard’ı bulurlar. Yanlarında Felix olduğundan onu tamir eder. Felix tam bir şapşiktir. Bir an acaba ben de robot muyum lan diye düşünürse de Maeve olmadığına ikna eder. Bernard/Arnold tamir edilir. Maeve tuhaf bir şekilde hem robotsun hem de bizim gibi robot yoldaşlarının yıllarca öldürülsün veya tecavüze uğrasın diye hafızalarını tekrar piyasaya sürdün diye atarlanır. Yahu daha bir bölüm önce robot olduğunun farkında değil diye şaşıran biri olarak neyin atarı bu. Sonra Bernard Maeve’in kodlarını incelerken ne görsün? Yeni bir hikâye belirlenmiş ve hareketleri aynen hikâyeye uygun gidiyor. Ne yani Maeve bilinç kazanmadı mı? Tableti kırarak Clementine’ı da yanına almayarak Hector, Felix ve Armistice ile yola devam eder. Güvenlik ekibinin müdahalesi pek işe yaramaz, Armistice (ne biçim isimse hatırlanmıyor da yazılmıyor da) ve Hector alayını kırar. Sonrasında Maeve onları bırakarak binadan çıkıp trene binerse de kızı aklına gelir ve gidemez. Cefakâr Clementine gelmez ama aklına!

Teddy, William’ın yaraladığı Dolores’i alıp sahile getirir. Derken ışıklar açılır hikâye son bulmuştur. Ford, Dolores’i alıp Bernard ile yüzleştirir. Arnold oğlunu kaybetmiş ve bunu Dolores ile doldurmaya çalışmıştır. Bilinç sahibi olunca tam bir insana dönüşmüştür Dolores. Ford’un bu bilince izin vermemesi nedeniyle de parkın açılmaması için Dolores’e Wyatt kişiliğini ona yükleyip önce ev sahiplerini sonra da ona kendini öldürtmüştür. Ev sahipleri tamir edilebilir ancak Arnold tamir edilemez. İşte bu yüzden Arnold bu yolu seçmiştir. Sonrasında Ford ile Bernard konuşurlar. Arnold’a göre ev sahiplerinin uyanmasına yol açan şey acıdır (ıstıraptır). Ölünce de Ford yaşadığı acıyla Arnold’un bu fikrini anlamaya başlar. Robotları özgür bırakmamasının sebebi ise yeterince gelişmemiş yani yeterince acı çekmemiş olmalarıdır. Burada veda ettiği sahnede kendini kilisenin dışında tam da Arnold’un kendini öldürttüğü yerde öldürür diye bekliyordum. Zira Arnold düşüncesindeki Bernard’a buna çok üzülür ve gelişmesi hızlanır diye olmadı. Daha ziyade Ford yeni hikâyesinin tanıtımında Dolores tarafından vuruldu.

Kehanetler 

Peki yeni sezonda bizleri neler bekleyebilir? Bilgemiz Ford da vuruldu, ne olacak şimdi?

-Öncelikle yeni sezonun tadını çıkaran ise kuşkusuz William olacak çünkü son hikâyede yaralanabildiğini gördü. Yani, dediği gibi robotlar kaybetmeye programlı olmayacak.

-Ford vuruldu ancak ne kadar Ford idi? Gerçekten öldüğünü varsayarsak Arnold ile ilişkisinin aslında çok derin olduğu göz önünde bulundurulduğunda Arnold da onun bir robotunu tasarlayabilir. Robot Ford’u sever miyiz? Pek sanmıyorum. Ford kendi robot halini vurdurtmuş olabilir ki neden olmasın?

-Güvenlik görevlisi Stubbs’a ne oldu? Büyük ihtimal parçaladılar. Karakteri canlandıran Hemsworth ailesine mensup olduğu için yeni sezonda görebiliriz. Aksi takdirde arka planda olan bir karakterdi. Heyecan yaratmak için bilinçli bir boşluk olarak bırakmış olabilirler.

-Maeve ne olacak? Clementine’ı bıraktı ancak kızı için geri dönüyor? Hani dostluk?

-Dizinin en mazlum suratlı Clementine’ın durumu ne olacak? Kimse sevmedi, kimse aşık olmadı. Ne Teddy’si vardı, ne William’ı, Maeve bile bıraktı gitti. Umarım yeni sezonda ortalığı kasıp kavurur. Yakarsa Westworld’ü Clementine’lar yakar.

-Dolores özgürlük savaşçılığı kapsamında ortalığı yakıp yıkacak. Teddy ise bu robotlar insanlara karşı savaşında Dolores’e karşı tavır sergileyecek. Zira köyü de kızın etkisindeyken katletmişti kendi isteğinden değil. E ilk sezonda da hep peşinden koştuğunu düşünürsek yeni sezonda çatışma daha hoş olabilir.

-Durduk yere harcanan Elsie?

-Hiçbir işe yaramayan tamamen kofti karakter Sizemore yeni sezonda ön plana çıkarsa gözümde 1 puan düşer şimdiden buraya yazıyorum. Bir karakter için 1.0 tam puan kırarım.

-Lawrence (El Lazo), Hector, Armistice ise yeni sezonda yer almayacağını tahayyül ettiğim kimseler. Sonuçta yeni karakter, taze kan lâzım, bunları keserler. Hoş Teddy’i de kesseler iyi olacak, çok sıkıcı bir karakter.

-Charlotte da ya William’ın kızı olabilir ama bence Logan’ın kızı. Yani öyle olması daha makul, Logan daha üç kağıtçı daha katakullici bir insan.

Soru İşaretleri???

Dizinin finaliyle bazı sorular cevaplandıysa da bazıları birazcık havada kaldı diyebiliriz.

-Öncelikle Maeve isyankâr tutum sergileyince niye özellikleri tekrar düşürülüp lobotomi yapılmadı? Hadi Arnold ona uykudan uyanma kodunu koydu ise de robotun öldüğü an tamirden önce zihni sıfırlansa. Uyanması için önce tamir edilmesi gerekmez mi?  Hadi bunun çok önemli olmadığını kodun bu işin önüne geçtiğini varsayalım. Bunların hepsi robotsa 2.bölümde boynundan şırıngayla nasıl bayıltılabiliyor? Robot yahu bu, oldu olacak eterli mendille girişin.

-Bernard’ın Elsie’nin yanına nasıl ışınlandığını da merak etmekteyim. Kız haber verdiğinde henüz Bernard, Theresa’nın yanındaydı, kızın ekipmanını toparlaması bir dakika sürmezken Bernard nasıl yetişti?

-Stubby’yi neden Bernard hakkındaki şüphelerinin üzerine giderken görmedik? Böyle olsaydı parkın içinde tuzağa düşürülmesi de anlam kazanırdı. Yoksa anlam kazandırılmak mı istenmedi?

 

-8.bölümde William nasıl vahiy gelmiş gibi kendilerine pusu kurmak isteyenlerin Logan’ın adamı olduklarını çözdü. Bilgiyi başka birinden almış olamazlar mı?

-William’ın Ford ile konuşurken 30 yıl önce önlediğini söylediği hata ne?

-Peter Abernathy nerede? Yetkililere sesleniyoruz!

-Logan’a ne oldu? 30 sene sonra öldü mü? William şirket sahibi aileye sonradan evlenerek dahil olan biri olarak Logan her şeyi ona yar mı etti?

-Şimdi Maeve bilinç kazandı mı yoksa baştan beri hikâyeyi mi takip ediyordu?

-Dolores 2.bölümde babasının garip konuşmaları üzerine annesini çağırıyor ancak kimse gelmiyor. Ayrıca hiçbir bölümde de o çağırılan anneyi göremiyoruz. Dolores kimi çağırıyor?

 Yorumlar

İlk bölümlerin incelemesinde yazdığım yorumlara ek olarak bu yorum kısmında da tekrar belirtmeliyim ki dizi gerçekten kaliteli bir yapım. Oyunculuklar çok iyiydi zira ben bu dizi sayesinde Jeffrey Wright’ı takip ederim. Başka hangi yapımlarda yer almış diye merak ediyorum zira bu yapımda izlemek çok keyif verdi. Muhteşem bir ilk sezon izledik ancak yine de insan bazı ufak tefek eksiklikler hissediyor.

-Örneğin robotların sırtlarındaki patlayıcı eğer esas alınan Westworld ve Futureworld filmlerinde yer almıyor ise çok dandik ve uyduruk. Direkt aklıma “Suicide Squad” filmini getirdi. Zaten bunlar kodla açılıp kapatılan robotlar, kodlara uymayacağı anlar var ise içlerinden herhangi bir sistemi devre dışı bırakan bir virüs daha mantıklı olabilirdi.

-8.Bölümde Dolores önceki döngülerinden birini hatırlarken sırayla Meave’i gördü, Armistice’i gördü hatta Angela karakterini bile gördü. Peter Abernathy’i yani babasını da ders öğretirken orada görseydik daha hoş olurdu. Ancak 10.bölümde gördük o da çok kuvvetli değildi.

-2.Bölümde Maeve’in bayıltıcı iğne ile bayıltılabilmesi de pek mantıksız göründü.

-Yine Maeve’in, kızının ve Clementine’ın onu parkta tutmak için yaratılan fabrikasyon anılar olduğunu bilmesine rağmen sonrasında kızını hatırlaması ancak Clementine’ın aklına gelmemesi. Ya ikisini de unutmalı ya ikisini de değer vermeliydi. Lobotomilense de o yine de Clementine.

-Bazı soruların cevaplarını Westworld ve Futureworld filmlerini izleyenlerden öğrenmemiz ise can sıkıcı diyebilirim. Dizi bizi o filmleri izlemişiz muamelesi yapmak yerine kısa sahnelerle bu açıkları kapatsaydı daha hoş olurdu. Mesela ben bu kurşunlar nasıl oyuncuları vurmuyor diye internette bakmak zorunda kalmak istemem. Ayrıca karakterlerin ismini ilk gördükten bir 5-6 bölüm sonra öğrenmek de sıkıcı. Hiçbir spoilera maruz kalmamak adına fragman izlemeyen hiçbir yere girmeyen bir insan olarak IMDB’ye girip bakmak zorunda mıyım bu adamın ismi neymiş diye?

-2.bölümde hazineden bahsedip kafa ütüleyen yaşlı adamın gerçekten kimsenin ihtimal vermemesine rağmen labirente dair bir ipucuna sahip olduğunu bir 7.bölüm veya sonrasında görmek iyi bir detay olabilirdi.

-Final bölümünde William’ın Dolores’in resetlenmiş ve kendini unutmuş olarak gördüğünü izliyoruz. Keşke ilk bölümdeki Dolores’in konserve düşürme sahnelerinin birinde arka planda genç William’ı görseydik de sonra “aaa orada da varmış bu adaaam” diye nihayetinde şaşırsaydık.

İçinde yarattığı dünyaya seyirciyi çeken böylesi yapımlar gerçekten muazzam bir seyir zevki yaratıyor. Böylesi gerçek hayattan uzak gibi görünen ancak yine de insana dönüp kendini düşündürten bir fikir kesinlikle çok hoş. Mesela insan döngüleri düşündüğünde biz de mi döngülerin içindeyiz acaba diye düşünmeden edemiyor. Hem durum böyle olduğunda deja-vu’ların da anlamı ortaya çıkıyor. Neyse bu tarz düşüncelere ilk bölümlerin incelemelerinde çok değindim. Umarız ki yeni sezonda da Ford’u yani eşsiz oyunculuğuyla Anthony Hopkins’i görürüz, umarız yeni bir parkta tüm karakterleri farklı rollerde görürüz. Umarız bu sezon kadar iyi bir sezon izleriz.

Yapımın IMDB puanı: 9.2

Benim puanım ise 9.3

Siz de aklınıza gelen soruları yazabilir, yukarıdaki sorulara cevaplar verebilirsiniz.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top