Hep Yek İncelemesi

Hep Yek İncelemesi

Sinemecra.com Misafir Yazarı, Enver Erdoğan yazdı.

Film Fırat Tanış, Gürkan Uygun, İnan Ulaş Torun, Gökhan Yıkılgan gibi oyuncu kadrosundan dolayı oldukça ilgimi çekmişti. Ancak filmi beğendiğimi pek söyleyemem çünkü amaçsız olmuş. Verilmek istenen mesaj nedir tam çözemedim. Bundan dolayı da filmi çok abartı bulduğumu belirtmeliyim.

Filmde iki kafadar arkadaşın sürekli ‘Hep Yek’ gelen hayatları başlarına gelen bir olayla yine alt üst oluyor. Vale zannedip araba kendilerine teslim edilince, o arabayı da yarışlarda kaybedince başlarına gelmedik kalmadı. Babasının arabasını çalmak zorunda kaldılar, kadın kılığına girdiler, soyuldular, çıplak kaldılar…

Yine hep yek’le dolu bir  hayat. Çaldıkları araba Şahin adından bir kurye’ye mafya tarafından emanet edilmişti. Arkasındaysa çok önemli bir paket olduğu söylenmişti. Lakin kaybettiği arabanın arkasındaki emanetin peşine düşen Şahin(Fırat Tanış) emanetin ne olduğunu görünce bunu teslim etmekten vazgeçer. Ve bu da sonunda karşısındaki mafyayla(Gürkan Uygun) ters düşmesine sebep olur. Onun arabayı kaybetmesine sebep olan 2 kafadar ise onu son anda kurtarırlar. Ve filmin son sahnesinde ‘Hep Yek 2 yakında’ diye yazar.

Senaryo bu şekilde sürüp gitti. Pek akıcı olduğu söylenemez. Sahneler arasındaki ilişki tam olarak filmin bütününe yansımamış. Özellikle de babanın çocukların çaldığı arabayı ararken yere kulağını dayayıp km’lerce uzakta olan bir arabanın yerini şıp diye bulması oldukça sıradan bir sahne gibi geldi. Bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi filmi tüm olumsuzluklardan kurtaran bir oyuncu kadrosu var. Bu kadro çekilecek devam filminde yine filmi izletecektir. Ancak ilk filmdeki olumsuzlukların yaşanması halinde iyi bir gişe elde edeceğini de düşünmüyorum. Kurgunun iyi sağlanması ve konu bütünlüğünün filmin geneline aktarılması gerekiyor. Özellikle de seyirciye ne verilmek istediğini göstermesi gerekiyor. Oysa filmdeki tek heyecan ‘acaba Şahin kızı mafyaya teslim edecek mi?’ heyecanıydı. Bu da yaklaşık 5 dakika sürdü.

https://www.youtube.com/watch?v=FpIEh7SfQWE

Tüm Yorumlar0
Scroll Top