The Others (2001) İncelemesi

The Others (2001) İncelemesi

En sevdiğim film türü, fantastik korku… Bu filmi daha önce izlemediğim kendimi tokatlamam lazım.
Sizi bilmem ama Nicole Kidman’ın başrolünde oynadığı filmleri çok çekici buluyorum Kadın hem sexy hem de mükemmel oyuncu. Bu filmdeki performansına on üzerinden on veriyorum. Hatta on bir, on iki…
Bir kadın , gün ışığına alerjisi olan iki çocuğu ile birlikte bir köşkte yaşarlar. Kocası bir yıl önce savaşa gitmiş fakat dönmemiştir. (Yani he’s dead!..)
Kızı evlerinde tuhaf sesler ve hayaletler gördüğünü söyler fakat Kadın inanmaz.
Kim inanır ki yani şimdi. Çocuğun biri anne evde hayalet var diye söylerse ? Ta ki kendisi görene kadar.


Kadının verdiği cevaba epey gülmüştüm yalnız. “Eğer bir hayalet görürseniz ona ‘Merhaba’ de ve işine devam et “ kadın cool abi. No panik..
Bir gün evlerine yaşlı bir kadın, yaşlı bir adam ve dilsiz bir kız gelir. Evin bütün işlerini yapmakla görevlendirir onları. Kadın, Bu gelenlerde bir tuhaflık sezer fakat pek ciddiye almaz.
Evinizin içinde hayaletler ve tuhaf tuhaf sesler duyarsınız ne yapardınız ? Kamerayı elinize alıp uzun metrajlı bir film mi çekerdiniz? Sanırım biz sinema severler öyle yapardık. Şaka şaka tabiki de sonunuz Bakırköy … Öyle değil mi ? Evet bu sexy ablamız da Bakırköy e gitmese de tahtalikoye gidiyor. Çünkü artık çıldırmanın eşiğine gelmiş durumda. Evde resmen hayalet avcılığına çıkıyor ama sonuç sıfır.
Film çok sakin sürmesine rağmen olaylar en başından beri merak uyandıracak şekilde devam ediyor. İnsanın sıkılmasına fırsat vermiyor bile. İşin bir değişik yani ise film de müzik çok kullanılmamış. Evet tam benlik bir durum. Tek bir müziği değişik tonlarda çok az kullanmışlar.


GELİN YÖNETMENİN DEDİKODUSUNU YAPALIM
Alejandro Amenábar’ın yönettiği film dersek az olur. Adam sanki dünyada eleman kalmamış gibi senaryoyu hem kendisi yazmış sonra filmini çekmiş. Yetmemiş film müziğini de kendisi yapmış. Çok mu minnoş yoksa işi beleşe getirmeye mi çalışmış. (Durum gitgide karmaşıklaşıyordu..)
Çocuk oyunculara bayıldım. Özellikle kız çocuğuna. Bacak kadar boyuyla yapmadığı halt kalmadı. Sonunda ettiği yalanlar onu buldu. Kız hiç konuşmasın sadece otursun ona bakarken yine korkarım ben.
Bilirsiniz bu yabancılar evin bir yerinden ses gelir sese doğru gider. Anam hiç mi korkuyorsunuz anlamıyorum ki. Ben olsam çocukları aldığım gibi eltime falan giderim.

Gel gelelim filmde neler oluyor. Size filmin sonunu anlatmak isterdim ama büyüsü bozulur. Daha fazla yazmaya devam edersem spoiler vereceğim sanırım.
Bir evin içinde hayaletlerle birlikte yaşadığını sanan Grece (Nicole Kidman), Aslında öyle olmadığını anladığı zaman ne hissedecek. Evet evde bir takım sesler duyuluyor. Sürekli İnsan şeklinde hayaletler ortaya çıkıyor ve onlarla konuşuyorlar. Onlar hayalet mi ? Eğer hayalet değillerse ne? Grece bunun cevabını acı bir şekilde öğreniyor. Çünkü Grece … tatammmm izleyin görün. 😀

https://www.youtube.com/watch?v=0bMEGtUxajY

 

Tüm Yorumlar0